Vítejte v roce 2059

sobota 19. dubna 2014

Když jsem dostala příležitost přečíst si nový světový bestseller ještě před jeho oficiálním vydáním, samozřejmě jsem ani na minutu nezaváhala. Zvlášť, když jsem se dozvěděla, že jeho autorku, teprve dvaadvacetiletou Samanthu Shannonovou, označilo Sunday Times jako "novou Rowlingovou".

To s tou Rowlingovou si všechna ostatní média převzala a udělala z toho tak trochu nafouknutou bublinu. Nejde o to, že by byl Kostičas podobný Harrymu Potterovi. To ani náhodou. Spíš to mělo poukázat na fakt, že Shannonová dostala od britského nakladatelství Bloomsbury smlouvu na všech sedm zamýšlených knih. Stejně jako Rowlingová. Samantha Shannonová k tomu řekla, že než být další Rowlingová, raději bude první Samanthou Shannonovou. Tak, to jsme si vysvětlili, a teď pojďme na to nejdůležitější. Jakýpak vlastně Kostičas je?


Zmatený. To je pro mě asi jeho nejpřesnější charakteristika. Byla jsem z toho příběhu lehce zmatená od začátku až do konce. Ztrácela jsem se v něm a zase nacházela, unikala mi jména důležitých postav, nechápala jsem tu či onu narážku. Vážně se snažím číst knihy poctivě a když mi něco není hned jasné, klidně se vrátím o pár stránek nazpátek, ale u Kostičasu jsem to musela udělat v podstatě pokaždé, když jsem začala číst. Především ze začátku toho na mě spisovatelka vychrlila strašně moc najednou a sotva jsem jakžtakž všechny informace schroustala, objevily se další a další další... Ve fantasy a scifi jsem zkrátka zastánce pomalých nebo alespoň očividně přehledných začátků. Jinak už v tom plavu až do konce.

Hlavní hrdinkou Kostičasu je Paige Mahoneyová, krajinochodec, což je velmi zvláštní druh jasnovidky. Nabourává se lidem do jejich snů a myšlenek. Má zdánlivě legální práci v kyslíkovém baru (kyslík je jediné potěšení po tom, co všechny jiné drogy byly zakázány) a naprosto nelegální práci pro jeden z gangů v londýnském podsvětí. Píše se rok 2059, Londýn je pod nadvládou organizace jménem Scion a i to, že Paige dýchá, je protizákonné.

A co to vlastně je, ten Kostičas? Je to nábor vojáků - zadržených vidoucích -, který se koná každých 10 let. Paige ovšem bojovat nechce, jediné, po čem touží, je svoboda. Rozhodně se ovšem nehodlá nikomu vzdát - a že jí jde po krku slušná řádka zlosynů. A tady její příběh teprve začíná. Příběh plný napětí, dobrodružství, akčních bojů a ano, objeví se tu i krapet lásky.

Rozhodně se nedá Samanthě Shannonové upřít, že vytvořila pozoruhodný svět. Nedokázala jsem v tom najít jedinou chybičku, nějakou skulinku, kterou by Samantha nedomyslela. Ale je možné, že jsem ji přehlédla, já jsem se totiž v tom příběhu opravdu dost ztrácela. Je tam toho zkrátka přespříliš. Až příliš postav (od "obyčejných" lidí přes vidoucí až po duchy), zvláštních záhad, situací, překvapení, událostí... Prostě se mi to zdálo překombinované a přesycené od začátku do konce. Není to klasická dystopie, mísí se tu prvky steampunku, cyberpunku a urban fantasy. Ano, to jsem si kdesi přečetla, protože až dosud jsem se s touhle literaturou nesetkala a měla jsem jen velmi matné ponětí o tom, čím přesně se vyznačuje. 

Kromě toho, že mě knížka hned ze začátku vyvedla z míry tím, co všechno je třeba vstřebat, když ji začnete číst, taky mě dostalo, jak je napsaná. Byla jsem velice mile překvapená, jak propracovaný je příběh co se týče jazyka. Jména všech postav pocházejí z arabštiny a jsou velice pečlivě vybíraná (skoro bych řekla, že je to skoro jak u Rowlingové), Shannonová klade důraz na to, aby každá druhá postava měla svůj vlastní slang a přidává do řeči celou řadu novotvarů, které překvapivě neznějí ani trochu hloupě, ale naopak, skvěle do toho všeho zapadají. Čte se to celé pěkně a jednoduše a i když si autorka nepotrpí na rozvitá souvětí a soustředí se naopak na akci a dialogy, nikoliv na popisy, stejně je ta kniha až překvapivě jazykově bohatá.

Celkem vzato si tedy vůbec nejsem jistá, jestli se mi Kostičas líbil. Jistě, má své nepopiratelné klady a jistě ho ocení každý milovník fantasy, sci-fi, steampunku, cyberpunku, urban fantasy a kdovíčehoještě. Můj šálek kávy to evidentně nebyl, ale přesto jsem ráda, že jsem měla příležitost si tenhle román přečíst. Jsem vážně zvědavá, jestli u nás dosáhne stejné popularity jako jinde.


Kostičas (The Bone Season) / Samantha Shannonová / Lenka Kapsová / 2014
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Host.

5 komentářů

 1. Musím priznať, že mám rovnaké dojmy ako ty, aj keď som knihu ešte nedočítala, aj ja som trochu zmätená, no tento pocit som mala iba prvých 50 strán a neskôr to bolo už lepšie.. sama neviem, čo si o tejto knihe mám myslieť :D

  OdpovědětVymazat
 2. Trochu mi to připomíná seriál Futurama akorát v knižní podobě a tím množstvím informací to zase vypadá na ruské klasiky:) Jsem na to zvědavá, zdá se to jako maximální mišmaš.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Futuramu jsem nikdy nesledovala, tak nevím, ale až tak náročný jako ruská klasika to zase není :D Ale mišmaš je to dost velký.

   Vymazat
 3. Mmm tak to zní zajímavě a překombinovaně, určitě to zkusím někdy, protože to určitě dokáže navnadit zvědavost :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že jsem navnadila. : )

   Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.