Rok, který vymyslel ďábel

1918 - rok, který vymyslel ďábel. V celém světě zuří válka a za každým rohem číhá nezničitelná španělská chřipka. Právě do tohoto temného období zasadila svou románovou prvotinu Cat Wintersová. 


Mary Shelley Blacková, šestnáctiletá zvídavá dáma, přijede do San Diega ke své tetě poté, co jejího otce zavřou do vězení. Sympatizoval s Němci, což se v téhle době v Americe rozhodně nevyplácelo. Mary vzpomíná na svou lásku, mladého Stephena, s nímž se tu před rokem rozloučila a který se nedávno vypravil na frontu, aby stejně jako statisíce dalších chlapců vydal svou nevinnost válečným bojům. Zanedlouho se Mary dozvídá, že Stephen ve válce padl. Od té chvíle ji pronásledují podivné přízraky, noční můry a kolem ní se dějí z vědeckého hlediska nevysvětlitelné záhady. 

S knihou Ve stínu černých ptáků jsem rozhodně nesáhla vedle. Mám v oblibě romány s temnějším příběhem, zajímá mě všechno, co se týká 20. let a z toho prapodivného nadpřirozena jsem sice měla husí kůži (a pár ošklivějších snů), ale taky to bylo strašně napínavé, a to já samozřejmě ráda. Na vyvolávání duchů a posmrtný život mám poměrně skeptický názor, ale jsem hrozný strašpytel, takže číst si tuhle knížku po půlnoci byl docela adrenalinový zážitek.

Tenhle paranormální román je velmi překvapivě hodně přesný a detailní, ať už v popisech války, španělské chřipky nebo fotografů, kteří vydělávali na cizích neštěstích tak, že padělali fotografie, aby vypadaly, že na nich jsou duchové zemřelých lidí. Samozřejmě byli tito fotografové nesmírně žádaní, protože chřipka i válečné bitvy si vyžádaly spoustu obětí a fotky sloužily jako drobná satisfakce pro pozůstalé. Jediným fotografem duchů, u nějž se dosud žádné známky padělání nenašly, je Stephenův nevlastní starší bratr Julius. Mary Shelley mu pózovala pro jednu z jeho prvních fotografií a i když se ti dva nesnášejí (on je snivý umělec závislý na drogách a ona zarytá milovnice fyziky a biologie), postupně se ukazuje, že jejich osudy spojuje Stephen víc, než by se na první pohled mohlo zdát.

Ze začátku mi knížka přišla trochu matoucí. Zápletka je takřka detektivní a obrovské napětí je vybudováno částečně i tím, že autorka Cat Wintersová postupně prozrazuje čtenáři opravdu nepatrné náznaky rozuzlení. Do poslední chvíle jsem neměla sebemenší ponětí, jak tohle může dopadnout. Jasně, nějací podezřelí byli, ale takový konec jsem ani v nejmenším nečekala. Bude si v něm libovat každý, kdo dává přednost neuzavřených koncům s hořkým nádechem, žádný sladký happyend se nekonal.

Hlavní hrdinku jsem si zamilovala během prvních několika stránek. Já vím, že tak drzé a vzpurné stvoření, jakým Mary Shelley je, by nejspíš v téhle době moc nepochodilo, ale je zkrátka tak báječná, že si ji prostě oblíbíte, ať chcete nebo ne. Slečna pojmenovaná po autorce Frankensteina je jednoznačně nejlepší mezi všemi ostatními hrdiny, i když taková teta Eva nebo dramatický Julius taky nejsou nejhorší. Zklamaná jsem byla jen Stephenem; je to docela ironické, že většinou se kritizují (já taky) mužští hrdinové, kteří jsou každým coulem dokonalí, sexy, vtipní, šarmantní, talentovaní a kdovícoještě, ale když hrdina takový není, je to špatně. Tedy, ne úplně špatně, věřím, že někomu se Stephen se svou komplikovanou povahou bude zamlouvat. Ale mně prostě připadal jako prachobyčejný ufňukánek. Chyběl mi tam zkrátka někdo pořádně mužný.

Ve stínu černých ptáků jsem přečetla přesně za 3 dny. Čtivost, to je to, co dělá knihu dobrou knihou, říkám já. Bylo mi jasné, že takhle se jistojistě lidé v roce 1918 nevyjadřovali, ale nenašla jsem dialog, který by mě nějak zvlášť tahal za uši. Dialogů je tam, mimochodem, hojnost, spisovatelka si nepotrpí na dlouhé popisy nebo rozvleklá souvětí. Píše stručně, jasně, jednoduše, ovšem tak, aby to neztratilo patřičný duchaplný literární šmrnc.

No a v neposlední řadě se jistě sluší pochválit Jotě, která stojí za vydáním knížky, ten naprosto boží vintage design přebalu i vnitřku knihy. Málokdy se mi kniha zamlouvá na pohled tolik, jako právě Ve stínu černých ptáků. Její vzhled přesně vystihuje atmosféru celé knihy a je do poslední ilustrační fotografie vyvedený k dokonalosti.

Tak je to jasné. Přečtěte si to. Pokud máte velkou představivost, pravděpodobně při čtení začnete přemýšlet, jestli náhodou necítíte cibuli. Nebo jestli vás nebrní konečky prstů jako po ráně statickou elektřinou. Možná stojí nějaký duch hned vedle vás. : )


Ve stínu černých ptáků (In The Shadow of Blackbirds) / Cat Wintersová / Libuše Čižmárová / 2014
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Jota.

Share this:

, , , , , , ,

KONVERZACE

13 x byl okomentován tento příspěvek:

 1. Na tuhle knížku se strašně moc těším až si jí taky přečtu :), snad to bude co nejdřív :).

  OdpovědětVymazat
 2. Už z té recenze tu cibuli cítím.
  Když jsem viděla prvně obálku, hodně mě to zaujalo, ale netušila jsem o čem kniha je a ty už tu máš recenzi, to je fofr! Knihu bych si určitě ráda přečetla, zpracování je krásné a na příběh jsi nalákala ty. Krásný víkend, J.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je fajn. : ) Určitě si knížku přečti!

   Vymazat
 3. Zní to skvěle! Mě ta knížka původně taky lákala, ale teď mě láká mnohonásobně víc! :))

  Nový design vypadá dobře, líbí se mi designy s jedním sloupcem. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Už se na ní těším, právě jí jdu vybalit :) Jsem ráda, že mě můj instinkt nezklamal, že je tak dobrá, jak vypadá! :)

  OdpovědětVymazat
 5. Zní to skvěle, hrozně se na tu knížku těším. :3

  OdpovědětVymazat
 6. Ty jo, kniha vyzerá parádne! Určite si ju zoženiem, akurát mám problém - čítam si väčšinou až večer, častokrát do noci, a mám veľmi bujnú fantáziu. Budem potrebovať niekoho, kto ma bude po čítaní doprevádzať do postele :) Super recenzia :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je jasný, nechoď do postele sama. :D A díky!

   Vymazat
 7. Kniha vypadá fakt zajímavě. Nečtu moc knih z tohoto období, ale určitě by to mohlo být zajímavé a pro mě i poučné :) Ale jsem taky děsný strašpytel, takže bych to musela číst jen přes den :D Krásně napsaná recenze, hodně čtivá

  OdpovědětVymazat
 8. Wau, o téhle knize jsem vůbec nevěděla :) přidávám na seznam, díky za tip a pěknou recenzi :)

  Králík v krabici

  OdpovědětVymazat