Nechte se provést dějinami pirátů

sobota 5. dubna 2014

Poslední dobou se zaobírám odbornými knížkami víc, než beletrií. Což je určitě chvályhodné - většinu z toho totiž využiju ve škole (nebo si to aspoň namlouvám) - ale co si budeme povídat, beletrie je beletrie. To jsem si říkala, když jsem otvírala šestisetstránkovou bichli s názvem Pirátství. Bude to možná fajn, ale nějaký pořádný komplikovaný milostný román to prostě nenahradí.

Víte co? Já u toho byla napjatá, skoro jako by to byla nějaká detektivka. Pachatele jsem sice znala, ale ten Adrian Johns píše tak čtivě, že mě donutil brát si knížku všude s sebou. Za což jsem ho proklínala - má totiž na svědomí nejen protržení mé oblíbené látkové tašky, ale taky jsem si na přednášce připadala trochu trapně, když jsem si ke čtení vytáhla takovouhle cihlu, zatímco ostatní pařili Pixwords na svých tabletech a smartphonech. 


Hm, ale oni se nedozvěděli všechno o dějinách pirátství, narozdíl ode mě, že! Já teď vím, že pirátství nezačalo u Gutenberga, ale už u Vitruvia a Galéna, jak se trestalo pirátství po celou existenci moderního lidstva, odkud a jakým způsobem vznikaly zákony na jeho ochranu, proč vlastně by mělo být pirátství trestáno a jak ho chránit. Je toho zkrátka spoustu. Ta knížka je úplná pokladnice na jakékoliv téma týkající se pirátů - pirátů překračujících hranice autorských zákonů, patentů a duševního vlastnictví. Od historie pirátství přes zamyšlení a různé úvahy na tohle téma až po malý náhled do budoucnosti. Nenapadá mě jediná věc, kterou by autor mohl zmínit a zapomněl na ni.


Ba právě naopak. Občas se mi zdálo, že Adrian Johns zmiňuje i věci, které by mohly zůstat nevyřčeny, vypráví příběhy, jenž tak docela nesouvisí s hlavní myšlenkou, čas od času odbíhá od tématu. Ne že by to nebylo zajímavé - ba právě naopak! U jeho vyprávění jsem se dobře bavila a dozvěděla se spoustu zajímavostí. Jenže ten formát knížky je prostě pro normálního smrtelníka trochu odpuzující. Špatně se drží při čtení a je jen velmi těžko přenositelný. Holt jsem zkrátka rozmazlená a hledím i na takové detaily. Klidně bych Pirátství rozdělila do dvou dílů. Nebo něco ubrala. Johns je někdy opravdu až příliš podrobný.


Jelikož je ovšem, jak už jsem výše zmínila, taky hodně čtivý, myslím, že tloušťka atd. jsou jenom malými šmouhami na celkové kráse Pirátství. Opravdu mě strašně překvapilo, jak snadno a pěkně se to četlo. Žádná zbytečně komplikovaná slovní spojení (taky vás tak odpuzuje odborná četba, ke které potřebujete ještě slovník, abyste vůbec pochopili význam slov?), jednoduché a krátké věty. Místy mi to přišlo dokonce až trochu napínavé, jak to Johns pěkně líčil. O pirátství vypráví klasicky chronologicky, od chybného určování autorů starověkých svitků až k nelegálnímu online stahování.

Když to vezmu kolem a kolem, můžu vám knížku určitě doporučit. Neberte si ji s sebou v létě na dovolenou, vychutnejte si ji hezky doma v klídku. Načerpáte z ní spoustu zajímavých informací a možná se ti, kteří doposud nelegálně stahují, také patřičně zastydí. Já se zastyděla. Stahování knih na internetu mi sice je proti srsti, ale nějaký ten seriál nebo písničku si nerozpakuji stáhnout. Adrian Johns sice vůbec dnešní "online piráty" nekritizuje, ale když si přečtete celé dějiny pirátství a necháte si před sebou rozprostřít tu po staletí trvající snahu o prosazení autorských zákonů a zákonů o duševním vlastnictví, určitě se minimálně zastydíte stejně jako já.


A co vy, jste lepší než já nebo taky patříte mezi piráty? : )

Pirátství: Boje o duševní vlastnictví přes Gutenberga po Gatese (Piracy: The Intellectual Property Wars from Gutenberg to Gates) / Adrian Johns / Lucie Chlumská, Ondřej Hanus / 2014
Za recenzní výtisk děkuji knihkupectví Martinus.cz.
Zdroje obrázků: Spy.cz, wikia.com

6 komentářů

 1. Ach jo, autorské právo jsem ve škole fakt nesnášela a ty přijdeš s takovou zajímavou knihou, další tip na seznam... Fakt pěkná obálka, vypadá to jak nějaká hra. Jinak tlustospisy čtu jen doma, do kabelky dávám jen mrňouse, tím, že mám rozečteno pořád několik věcí, mi to z hlediska napětí tak neva. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš pravdu, vypadá to trošku jako nějaká hra! : ) Jestli jsi autorské právo nesnášela, tak tahle knížka je určitě dobrý způsob, jak na něj změnit názor. ; )

   Vymazat
 2. Ta knížka vypadá opravdu zajímavě. Díky za tip, nikdy by mě nenapadlo si něco takového přečíst. ;) Taky nesnáším, když si někdo stahuje knížky v pdf, ale jako tobě mě stahování hudby, filmů a seriálů žádný problém nedělá... Tak třebas po téhle knížce změním názor. :)
  Když už jsme u té odborné literatury, chtěla bych se zeptat, jak jsou napsány knihy Kolaps a regenerace a Civilizace a dějiny. Mám 16 let, toto téma mě hrozně zajímá, ale nevím, jestli bych těm jednotlivým esejím dobře rozumněla... Je to psané laicky pro širokou veřejnost? Díky za odpověď. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj! Odpovědi najdeš v následujících odkazech. : )
   http://mmargareta.blogspot.cz/2013/12/jak-se-mi-cetl-opravdovy-knizni-poklad.html
   http://mmargareta.blogspot.cz/2013/12/civilizace-dejiny-historicke-eseje-vol-2.html

   Vymazat
 3. Tuhle knížku bych si hrozně ráda přečetla, ale trochu se bojím právě té rozsáhlosti... Takže jsem vděčná za tuhle recenzi! :) Co se týče mého pirátství, tak to mám stejně jako ty. Knížky ne, seriály a hudbu ano, byť je to v podstatě to samé. Poslední dobou jsem ale přešla na poslouchání hudby přes Spotify, tak si alespoň říkám, že tohle už je naštěstí legální! :) Sice si občas musím poslechnout nějaké ty reklamy a ve free verzi všechno poslouchat online, ale pořád je to dost dobré. Škoda, že u nás něco podobného (třeba Netflix) nefunguje i se seriály a filmy... takové voyo.cz by mělo potenciál, ale pořád to není ono. Řešilo se v té knize i tohle téma? Myslím tím "jak z toho ven"? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Řešilo, řešilo. : ) Je tam spíš taková úvaha na téma, že by se lidé mohli snažit přicházet na způsoby, jak využívat jakoukoli tvorbu, ať už hudbu | knihy | filmy či jiné umění legálně a přitom tak, aby jim to bylo pohodlné. : )

   Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.