Jak jsem začala běhat se Začni běhat

Běhání je teď děsně in, všimli jste si? Všichni trénují na půlmaratony a maratony, fotí si na Instagram své nové běžecké botky, podporují se na Sports Trackeru a stahují motivační songy do svých iPodů.


běhání nikdy nefandila. Už od základky jsem měla pocit, že je to naprosto zbytečná součást tělocviku. Do úmoru vyčerpaná jsem se hnala po hřišti s jazykem až na kolenou, mžitky před očima. Šlo jen o to, nějak to přežít. A když se běh stal módní záležitostí, jen jsem se šklíbila a nechápala, co je na tom tak skvělého. Já běhala jen na autobus, maximálně. Co se cvičení týče, vždycky jsem měla ráda plavání, ale běh? Ani omylem.

Pak se mi do rukou dostala knížka od Matta Robertse s názvem Začni běhat. To se má tak. Jednu věc na běhu přece jen oceňuju - běhat se dá všude a kdykoliv se vám zachce. S plaváním je to horší, poslední půlrok si na něj prostě zaboha nedokážu najít čas. A tak jsem si řekla, že to teda zkusím. Běžet. Jen tak. A běda ti, Matte Robertsi, jestli to nebude tak skvělé, jak ve své knížce popisuješ.

Začni běhat je příručka pro běžecké začátečníky i pokročilé. Najdete tu všechno od dobrých běžeckých technik přes stanovení cílů a motivaci až po plány, přípravu a spoustu rad. Vzala jsem to poctivě od začátku. Matt Roberts je odborník na slovo vzatý, osobní trenér mnoha známých osobností a bývalý světový sprinter, takže se v oboru jaksepatří vyzná. Jde na to pomalu, polehounku - začne historií moderního běhu, pokračuje jeho fyziologií, mechanikou, správným dýcháním.

Ani jsem se nenadála a už jsem si nazouvala tenisky (nojo, amatérka) a zkoušela jeho cviky na protažení i relaxaci. Tréninkové plány jsem si jen prohlédla, nebudu přece tlačit na pilu. Tak fajn. Můj první dobrovolný běh. Jdu na to.

Byl to pravděpodobně nejhorší kilometr mého života, ještě horší než při těláku ve škole (protože tam jsem měla aspoň nějakou motivaci - všechny ty uhánějící spolužáky přede mnou). Už v polovině jsem myslela, že vypustím duši. Divné bylo, že když jsem doklopýtala domů, necítila jsem se hrozně. Teda jo, byla jsem k smrti unavená, ale jinak mi bylo fajn. Měla jsem dobrou náladu, dokonce jsem si ve sprše prozpěvovala. Aha, ty endorfiny!

Matt Roberts hned na začátku varuje, že běh je super hlavně v tom, že jeho přičiněním se uvolňují tyhle hormony štěstí. Opravdu jsem měla ze sebe dobrý pocit, že jsem to zvládla. Hned jsem se pustila do dalšího studování téhle příručky - jaký mít správný postoj při běhu (ten můj byl samozřejmě úplně špatný, hrbila jsem se jako stařenka s elegancí hrocha), co jíst před a potom, jak vybrat správné oblečení a hlavně obutí. Páni, kvůli těm prima oblečkům a botkám bych se tomu asi fakt začala věnovat pravidelně! A to jsem vůbec netušila o všech těch vychytávkách na jídlo a pití a hudbu, když běžíte delší trasu.

I z technického hlediska je zřejmě tahle knížka opravdová studnice moudrosti, ale to já zase tolik neocením. Spíš mě nadchlo, jakou ohromnou motivaci vám dokáže Matt Roberts předat. Povídá o běhu jednoduše a srozumitelně, je to čtivé a takové milé. Je na něm vidět, že běh opravdu miluje, že je to jeho velká vášeň. V knížce nechybí ani rozhovory s běžeckými začátečníky i pokročilými, které mě nadchly snad úplně nejvíc - číst si, jak se přes těžké začátky lidé vyšphali až k maratonům je vážně povzbuzující!

Hned, jak jsem knížku dočetla, byla mi zabavena zbytkem rodiny. Maminku-zdravotní sestru nadchly podrobné popisy všech možných běžeckých zranění a jejich ošetření, můj bráška si zase hned podle Robertsových plánků začal sestavovat týdenní tréninky, aby jednou mohl uběhnout alespoň půlmaraton. Přiznávám, že já jsem k běhání nepřilnula tolik, abych to dělala pravidelně, ale minimálně už chápu, jaké potěšení to pro někoho může být.

Jo a ten design knížky? D o k o n a l ý. Jestli vás nenamotivují Robertsovy povzbudivé řeči ani ten skvělý minimalismus ve spojení s perfektními fotografiemi, tak pak už nic. : )


Začni běhat (Get Running) / Matt Roberts / Vladimír Golombek / 2014
Za recenzní výtisk děkuji knihkupectví Martinus.cz.

Share this:

, , , , , , , ,

KONVERZACE

20 x byl okomentován tento příspěvek:

 1. Už dlouho plánuji, že si půjdu jen tak zaběhat do lesa, ale pořád mě něco zdrželo. Jednou jsou to úkoly, někdy opravdu čtivá, ale většinou lenivost. :) (Ano, přiznávám, jsem lenoch.) Moc pěkný článek!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky! : ) Jsem ráda, že nejsem jediná, koho lenivost většinou přemůže. :D

   Vymazat
 2. Já běhám pravidelně už přes rok každý den, pokud to počasí dovolí, a je to pro mě naprostá nezbytnost, skoro droga. Kdo neběhá, nepochopí. Můžu říct jen to, že je škoda, že základka dělá tak skvělou práci, aby běhání všem znechutila. :-D Díky za tip, vypadá to na zajímavé čtení. ;-)

  OdpovědětVymazat
 3. Já běhám asi tak měsíc, ale prostě mě to nebere. Po sto metrech umírám a vypouštím duši. Ale už dlouho si chci sehnat tuhle knihu, abych konečně mmohla začít správně. Ty rady a tipy opravdu potřebuji jako sůl, jestli chci běhat dál. Jinak hezká recenze na tuhle knihu. Úplně mě to navnadilo si ji koupit, nebo někde sehnat :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě si ji sežeň. Já už o běhání přemýšlela dřív, když začalo běhat spoustu lidí kolem mě, ale až tahle knížka mě k tomu doopravdy přiměla, a to navíc ještě tak, že jsem k tomu přistupovala opravdu pozitivně. : )

   Vymazat
 4. Obdivuju to odhodlání, s jakým se do toho pouštíš:) Musí to být vážně skvěle motivační kousek. Já nedobíhám ani MHD, jsem lemra obecná....:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, v Praze si taky radši počkám na další tramvaj, to je fakt. :D

   Vymazat
 5. Tak na tuhle knížku jsi mě hodně nalákala! :) Mám doma taky jednu o běhání, ale jeto spíše taková kniha pro ženy o tom, jak v sobě najít motivaci, ale co se týče techniky a všech těch dalších věcí, o kterých píšeš v recenzi (jako ošetření zranění apod.) tam toho moc není. Asi by se mi taková knížka hodila. :)

  Jinak já jsem věčný běžecký začátečník, ale letos na jaře je to trochu jiné než obvykle, takže doufám, že mi to vydrží. Běhání jsem měla vždycky vcelku ráda, ale zároveň jsem lenoch, a tak mi to nadšení vydrží obvykle asi tak měsíc, potom si dávám pár měsíců pauzu a nakonec opět znovu začínám. :)) Teď ale mám za sebou už několikaměsíční sportovní průpravu + jsem si stáhla RunKeeper, který mi naplánoval kdy a jak dlouho mám běhat (přesně takového "policajta" jsem nad sebou potřebovala!), a tak si říkám, že se do toho letos prostě musím dostat! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak přeju spoustu uběhnutých kilometrů! : )

   Vymazat
 6. Zajímavá kniha, přesně takové obvykle nakupuju, když se rozhodnu pro nové a lepší já, bohužel zrovna k běhání mám totální odpor a když jsem viděla na iDnesu jak je lehké běhat špatně (ve špatném postoji atd.), odradilo mě to ještě víc. :-( Takže zůstávám věrná aerobnímu hopsání, ale kdyby to ne mě náhodou někdy přišlo, budu vědět, po čem sáhnout!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, Roberts taky neustále říká, že drtivá většina lidí to dělá špatně a ještě tak svému tělu spíš škodí... kdyby ses do běhání tedy někdy přece jen chtěla pustit, určitě ti tohle doporučuju. : )

   Vymazat
 7. Běhání mě nikdy nebavilo, o těláku to bylo za trest, navíc se mi brácha pořád smál, že při tomvypadám jako vůl. Že je běhání "in" jsem si všimla minulý rok, tak jsem v létě šla a zkoušela to. Začalo mě to bavit, i když jsem vždy měla pocit, že při tom vypustím duši. Přes zimu jsem opět zlenivěla, teď mám co dělat, abych šla alespoň jednou týdně. Letos to už ale musím zvládnout! Recenze mě nutí jít běhat hned, vážně smůla, že venku leje a je bouřka :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Běhalas dneska? Už je krásně. : )

   Vymazat
 8. S během taky začínám, bohužel mám docela velká prsa takže je to pro mě někdy za trest :((( stále čekám kdy mě to začne bavit ... tato chvilka se ještě nedostavila :D :D ale mám pevnou vůli, hodně mě odrazuje to, že si myslím že při tom vypadám jako blb :D jinak moc hezký článek a knížku si určitě přečtu

  http://zelenkovatereza.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak jsem psala v článku, já u toho vypadám úplně odstrašujícně, takže bych běhala jedině hodně daleko od lidí. :D Díky a jsem ráda, že jsem tě navnadila. : )

   Vymazat
 9. Můj postoj k běhání si vystihla na začátku.:-D Ale knížka vypadá zajímavě. Já jsem uvažovala nad běháním, když jsem někde ve sportu viděla samé úžasně barevné běžecké boty.:-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kvůli těm botičkám a oblečkům bych snad i tu lenost přemohla. : )

   Vymazat
 10. Běhat jsem začala loni. A ačkoli mám absolutně nesportovní postavu i životní postoj, právě díky endorfinům běh můžu jenom doporučit :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Endorfiny jsou určitě prima věc. : )

   Vymazat