Kdo z vás si troufne říct, že je v češtině jako doma?

Proč se muži žení, když se ženy nemuží? Odkud vznikla slova prdelačka a mrcasení? Jaká je kladná varianta ke slovu neřest? Jaký je původ slova moldánky? Kde se v češtině vzalo slovo kelímek? Na tohle všechno a ještě mnohem víc vám odpoví báječná knížka Jsme v češtině doma?


Jazykové poradně Ústavu pro jazyk český AV ČR přišlo celkem plus mínus 70 000 dotazů týkajících se výjimek, tajů a záhadných zákoutí českého jazyka. Autorský kolektiv ty nejzajímavější dotazy a odpovědi na ně uspořádal přehledně podle abecedy do příručky s názvem Jsme v češtině doma?


Mám ráda češtinu víc, než kteroukoliv jinou řeč, se kterou jsem se kdy setkala. Jako svého rodného jazyka si jí jaksepatří vážím. I když mluvnici jsem ve škole v oblibě nikdy zvlášť neměla, zjišťovat víc o nejrůznějších zajímavostech českého jazyka mě baví. V anotaci knížky Jsme v češtině doma? se píše, že je určená každému, komu není čeština na začátku třetího tisíciletí lhostejná. Tedy i mně. Na její vydání čekám netrpělivě už pěkných pár týdnů, hned jak ji Academia ohlásila ve svém edičním plánu. No a jakmile jsem ji zbystřila v knihkupectví na Václaváku, hned jsem si tam pro ni nakráčela.


Příručka mě mile překvapila. Byla jsem totiž připravená na nejhorší - očekávala jsem věcnou a stručnou a strohou mluvu, suchopárné vyjadřování, zkrátka něco, nad čím se mi i v brzkých hodinách večerních začnou brzo klížit oči. Omyl, přátelé! Tohle je možná ta nejčtivější příručka, jaká se mi kdy dostala do ruky. Všechno je v ní přehledně a minimalisticky uspořádáno. Hesla jsou seřazená podle abecedy, pod nimi najdete vždy anonymní dotaz a důkladnou odpověď od odborníků na slovo vzatých. 


Ty jejich odpovědi mě bavily. Jazyková poradna vznikla už v roce 1936 a odpovídat na dotazy telefonicky i dopisem začala o deset let později. Přes internet vám na otázky odpovědí už od roku 1998. Musím říct, že si na každé odpovědi dávají jaksepatří záležet. Vždy jsem se dozvěděla ještě o trochu navíc, nikdy to nebyla jen strohá odpověď. Vědci v jazykové poradně hledají souvislosti, zkoumají historii a vývoj daného slova, odkazují na spoustu dalších materiálů, které je možné si k dané problematice vyhledat. Je to zkrátka patřičný servis se vším všudy. Navíc jsou milí, ochotní a trpěliví - i u otázek, které si lze úplně jednoduše vyhledat v kdejakých Pravidlech českého pravopisu, se rozepisují stejně, jako u mnohem záhadnějších výrazů.


U téhle knížky se poučíte i pobavíte. Není to zrovna na čtení na dovolenou (ale jak pro koho, že), ani já jsem knížku nečetla souvisle, termín po termínu, spíš jsem v ní často listovala a pročítala jednotlivá hesla, případně jsem je citovala rodině a přátelům. Pokud ani vám není čeština lhostejná, můžu vám knížku s čistým svědomím vřele doporučit!Jsme v češtině jako doma? / kolektiv / 2014
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Academia.

Share this:

, , , , , ,

KONVERZACE

22 x byl okomentován tento příspěvek:

 1. Takže? Proč se muži žení, když se ženy nemuží? Odkud vznikla slova prdelačka a mrcasení? Jaká je kladná varianta ke slovu neřest? Jaký je původ slova moldánky? (A co to slovo vůbec znamená?) Kde se v češtině vzalo slovo kelímek?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejlepší bude, když si přečteš tu knížku, abys to zjistil. ; )

   Vymazat
 2. Je to super kniha. :) Navíc jak píšeš, že autoři působí mile, ochotně a trpělivě - minimálně u dvou z nich to můžu potvrdit, měla jsem je v prvním semestru na dva předměty a všechna adjektiva, která jsi použila, k nim dokonale sedí. Vlastně jsem se o té knize dozvěděla díky jednomu z nich a rozhodně bych ji doporučila dál. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, fakt tě učili autoři téhle knížky? To ti závidím! : )

   Vymazat
  2. Učili! Ti dva, kteří jsou v knize podepsaní jako hp a jch. ;) Já jsem z toho úplně nadšená, že nás učí takový elity. :D

   Vymazat
 3. Tak ta by se mi, vzhledem k tomu, že češtinu studuji, moc líbila! Z jazykové poradny pravidelně čerpám materiál k referátům. :-D Hned si knihu píšu na "višlist". :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Věřím, že pro studenty češtiny je tohle povinná četba. : )

   Vymazat
 4. Taky bě my zajímalo, proč se ženy nemuží? :D :) Já bych si ve volných chvílích jen tak listovala příručkou a hledala zajímavá slova. :) S mluvnicí mám také problém. Tedy, paní učitelka ho zřejmě má, ale češtinu si kvůli ní nenechám znechutit, neboť i já patřím mezi ty, kteří svůj rodný jazyk naprosto zbožňují. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak já to tedy prozradím - ženy se nemuží, protože dříve se říkalo, že se v(y)dávají mužům. : )

   Vymazat
 5. Muži se žení, protože závidí ženám, ale naopak to pravda není. :-) Pro další vysvětlení budu muset klusat do Academie, taky jsem na nic čekala a těšila se, ale ještě jsem ji neviděla..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na Václaváku ji, tuším, pořád mají. : )

   Vymazat
 6. Vypadá to moc zajímavě! Díky za tip!:-) Češtinu mám také ráda, i když naše současná učitelka tomu moc nepomáhá. (Je vidět, že chodíme s Maruškou do stejné třídy.;-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem na tom byla, holky, s češtinářkou dost podobně, taky jsem z ní nebyla zrovna nadšená. : )

   Vymazat
 7. Češtinu jsem sice vystudovala a rozhodně si nikdy netroufnu tvrdit, že jsem v ní "doma", v tom právě tkví kouzlo naší úžasné mateřštiny! :) Viděla jsem rozhovor s paní doktorkou Pravdovou, kde představovala tuto knihu a určitě se po ní poohlédnu, už se těším na vyřešení všech zmiňovaných slovních záhad. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě se ti knížka bude líbit! : )

   Vymazat
 8. Nevím, zda jsem v češtině jako doma, ale mám ji ráda a nikdy jsem na tom nebyla zase tak špatně. A myslím, že tato kniha poputuje na můj seznam, i když nevím, kdy se k ní dostanu. Nějak se mi ten seznam příliš rychle rozrůstá. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, to se mi taky pořád děje, no. : )

   Vymazat
 9. Tak tuhle knížku si rozhodně nemůžu nechat ujít! Ať už jako milovník češtiny (a dalších jazyků), tak i občasný pisálek. :) Moje mamka tam jednou psala a nad tou odpovědí jí prý spadla čelist, ti lidi tam jsou opravdu hrozně milí a je vidět, že to dělají rádi. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To si určitě nenechej ujít, třeba tu zrovna maminčin dotaz najdeš! : )

   Vymazat
 10. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 11. Jsem ráda, že se mohu s někým shodnout, že mám češtinu ráda víc, než kteroukoliv jinou řeč! :-) Navíc ti musím nesmírně poděkovat, že jsi napsala na tuhle knihu recenzi, protože jsem o ní vůbec neměla žádné tušení. Takže jsi mě inspirovala, abych si ji v nejbližší době koupila. Děkuji. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To ráda slyším! : ) Není zač. Doufám, že se ti bude líbit!

   Vymazat