Červenka: Nový Hole nezklame ani nenadchne

Tak jsem přečetla nového Harryho Holea. Nějak jsem si ty detektivky oblíbila. Nejen severské, tak nějak všeobecně. Baví mě ta jejich čtivost, to napětí, přemýšlení nad tím, kdo je pachatel.
Knihcentrum Revue

Nejprve něco málo k celé té holeovské sérii detektivek od nakladatelství Kniha Zlín. Protože jsem Harrym Holem takřka nepolíbená, četla jsem jen Šváby, musela jsem sáhnout po znalostech někoho, kdo toho o těchto severských knihách ví o trochu víc, než já. V internetových zákoutích jsem se dozvěděla, že Červenka je třetím dílem po Netopýrovi a právě Švábech a poprvé vyšla v roce 2000. O pět let později ji vydalo MOBY a za pár dní se Červenka objeví na pultech knihkupectví znovu právě pod záštitou Knihy Zlín a v úplně novém kabátku.

Norský spisovatel Jo Nesbo je svými detektivními příběhy proslulý. Se jménem Nesbo se už dnes každému, kdo hltá napínavé příběhy, automaticky vybaví i jeho hlavní hrdina: detektiv Harry Hole. Je to zvláštní míchanice podmanivého, nebezpečně inteligentního chlapáka a opilecké odpudivé trosky. Tak trochu mi teď, po přečtení Volání kukačky od Rowlingové, připomínal jejího Cormorana Strikea. Taky jeden workoholik, co trousí jízlivé poznámky, čas od času překračuje pravidla a jsou jím nečekaně přitahovány velice krásné ženy.


Harry Hole své "přešlapy" ale vždycky obhájí tím, že chytí pachatele zločinu. Nejinak je tomu samozřejmě i v Nesboho nejnovější knize Červenka. Harry se dopustí fatální chyby, když omylem postřelí člena ochranky. Čeká vyhazov a přijde povýšení. Jako nový vrchní komisař ale brzy zjistí, že je jen úřednická loutka. Když se mu na stole nečekaně objeví nový, zajímavý případ týkající se pašování nelegálních zbraní, neváhá a okamžitě se do něj vrhne po hlavě. Paralelně s tímto dějem, který se odehrává na přelomu nového tisíciletí, sleduje čtenář příběhy čtyř vojáků ležících v zákopech nedaleko Stalingradu. Píše se rok 1943, válka je v plném proudu, někdo bojuje za Hitlera, někdo za Stalina, někdo prostě za svobodné Norsko. Současnost a minulost se v Července prolínají, až se postupně slijí v jeden příběh.


Tak já vám nevím. Jsem z té Červenky trochu rozčarovaná. V prvé řadě jsem nečekala takový akčňák; nějaká ta honička nebo přestřelka mi nevadí, ale nejsem zrovna milovník detailního popisování toho, co se zrovna odehrává na bitevním poli. No a za druhé mám dojem, že toho Nesbo chtěl čtenářům sdělit strašně moc, a tak nějak to celé hrozně uspěchal. Knížka je neuspořádaná a nedotažená do konce tak, jak bych si představovala. Ačkoliv jednotlivé příběhy a osudy lidí jsou zajímavé a zcela nečekanými způsoby se protínají, je jich prostě až příliš na jednu knihu.

Mé požadavky na detektivku ovšem Nesbo splňuje do puntíku. Je to čtivé, dramatické, napínavé, s neuzavřeným koncem. Dokonce se tam objeví i románek, Harryho osudová žena Ráchel byla jednou z mých nejoblíbenějších postav. Chválím zejména čtivost (přesně ten typ musím-číst-dokud-to-neskončí) a postavy, jenž jsou přitažlivé a jaksepatří záhadné. Ani ten Harry mi nijak zvlášť nevadil, i když musím přiznat, že pro jeho rivala Cormorana Strikea od Rowlingové mám větší slabost. Zamilovala jsem si ovšem zejména Harryho kolegyni Ellen, jejíž linie příběhu mě rozesmutnila nejvíc. A pěkně naštvala, protože tohle je přesně ten nejtypičtější případ části, ve které Nesbo už zkrátka neměl dostatečný prostor na to, aby ji vyšperkoval k dokonalosti. Škoda.

Jo Nesbo si podle mě tentokrát ukousl až příliš velké sousto. Hlavní zápletka je jistě přitažlivá, ale Července toho k dokonalosti hodně chybí. Nicméně pro fanoušky "nesbovek" je i tahle knížka povinná četba, stejně tak i pro všechny milovníky detektivek, thrillerů a akčních dramat. Ti, co si dosud v severských detektivkách nelibovali, mohou Červenku odsunout až na dobu, kdy budou potřebovat něco čtivého na letní dovolenou.Červenka (Rodstrupe) / Jo Nesbo / Kateřina Krištůfková / 2014
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Kniha Zlín.

4 komentáře:

 1. Mám pocit, že Nesbøa a Harryho čitatelia buď milujú, alebo im je ukradnutý. Ja teda patrím k prvej skupine, zrovna čítam deviaty diel, ktorý je (zatiaľ) samozrejme fantastický :). Tie prvé diely sú slabšie, i keď mne sa Červenka dosť páčila, čítala som preklad od Moby (Kniha Zlín má lepšie, aj obálky) a vtedy to bola moja prvá Nesbøvka. Presne ako píšeš, je pútavý a napínavý. A zápletka s Ellen naštvala i mňa. Páči sa mi tiež, že jednotlivé diely sa dajú čítať samostatne, ale vždy je tam niečo, čím na seba nadväzujú, takže fanúšikovia z toho majú o niečo viac. Nesbøvi odpúšťam aj niekedy prehnanú dramatičnosť (najmä v posledných dieloch).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za komentář. :-) Jsem ráda, že se mnou souhlasíš s tou Ellen, hrozně mě zaskočilo, že si Nesbo rozluštění její části příběhu takhle rozkouskoval do Červenky a (prý) Pentagramu.

   Vymazat
 2. Mám na hromadě k přečtení 3 Nesby(?), ale zatím jsem nepolíbená. Asi od toho nemám taková očekávání, protože obecně detektivka není můj žánr, nicméně asi teda začnu jinou knihou :-) Ale už jenom kvůli prostudování jak jen mě ten autor ke knize tak zvládne přilepit, to vypadá, že i Červenka stojí za to :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale jo, přilepit ke knize, to Nesbo umí. ;-)

   Vymazat

Články na mail