Trojská válka z pohledu Patrokla

středa 26. února 2014

Achilleus, Oddyseus, Patroklos, Meneláos, Helena... Všechna tahle jména známe už ze základní školy. Patří ústředním hrdinům nejslavnějšího eposu všech dob - Homérově Illiadě z 8. století př. n. l. Madeline Millerová se rozhodla, že ho přetvoří do čtivého a poutavého příběhu. Povedlo se jí to?

Ano. Ano, ano, ano. Upřímně řečeno, byla jsem zprvu ke knize trochu skeptická. Obávala jsem se, že to bude něco na způsob stručného převyprávění klasického díla, jaké se mi do ruky už kdysi dostalo. Tohle je ovšem něco úplně jiného. Madeline Millerová na knize pracovala úctyhodných deset let a výsledek stojí za to. Není to převyprávění, nýbrž historický román právě na motivy Homérova originálu.

Příběh jako takový se zdá být v podstatě stejný - Paris unese krásnou Helenu, což vyústí v dlouholeté obléhání Tróji, v níž nejvíc zazáří udatný bojovník Achilles. Všichni ten příběh známe z Petiškových Starých řeckých bájí a pověstí. Jako malá jsem tyhle příběhy zbožňovala (ačkoli původní předlohu jsem nečetla), a tak jsem si Achilleovu píseň nemohla nechat ujít. Autorka knihy se nesoustředí na válku jako takovou, ale na něco jiného, co jiní autoři podle ní úplně opomíjejí - vztah Achillea a Patrokla, jeho věrného druha. Achilleova píseň je popisovaná právě očima Patrokla, on je vypravěčem celého příběhu, on seznamuje čtenáře se všemi hrdiny a přibližuje svůj komplikovaný vztah s nejslavnějším válečníkem všech dob.

Tímto se Achilleova píseň stává vlastně klasickým milostným románem. To, že ti dva byli milenci, není výplod bujné fantazie autorky, vztah Patrokla a Achillea byl mnoha autory už dávno před ní popisován jako víc než přátelský. Dává to smysl, ani jsem se nad tím nepozastavovala; jen v okamžiku, kdy se do příběhu připletla trojská Briseovna, ale mám zkrátka trochu popletenou hlavu z těch hollywoodských filmů.

Kromě poutavého tématu se kniha od Millerové může pochlubit i dokonale propracovanými charaktery všech postav a velkou čtivostí. Autorce se do vyprávění podařilo vměstnat i trochu netypické výrazy pro tamní dobu, ale nijak to nenarušuje příběh jako takový; možná jen trochu ozvláštňuje. Nutno dodat, že Millerová je rozená vypravěčka, ačkoli jsem věděla, jak to celé nevyhnutelně musí dopadnout, stejně jsem byla do poslední chvíle napjatá. Vykřesat takové napětí z notoricky známého příběhu, to už podle mě chce mistra spisovatele. V knížce nechybí ani dobrodružství a tajemno způsobené především neustálou přítomností bohů. Styl psaní autorky je jednoduchý a příjemný, čte se to zkrátka jedna báseň.

Zvlášť pozoruhodné je, jak Millerová dokázala pohledem Patrokla vykřesat z literárních hrdinů jakoby skutečné postavy. Poslední dobou čtu knihy, u nichž mám hlavní hrdiny v oblibě, ačkoli to bývalo spíš naopak. Naprosto jsem podlehla něžnému a bojácnému Patroklovi i pyšnému, leckdy až namyšlenému Achilleovi a fandila jim a vlastně až doufala, že dojdou ke svému šťastnému konci, i když jsem věděla, že to není možné. Kromě nich mě zaujala bohyně Thetis, ta její ledová zatvrzelost. V tomhle příběhu má obzvlášť důležitou roli a její zásahy často způsobovaly nečekané zvraty. Nicméně Millerová si dala záležet a vypiplala každou postavu do sebemenšího detailu.

Tak trochu jiný milostný příběh mě úplně pohltil a věřím, že stejně na tom bude každý milovník starých bájí a pověstí, příběhů o lásce a všichni fanoušci starověké historie. Kromě obsahu se navíc můžete pokochat i oku lahodící obálkou. Achilleova píseň mě zkrátka nadchla se vším všudy.

Achilleova píseň (The Song of Achilles) / Madeline Millerová / Tomáš Kačer / 2014
Za recenzní výtisk děkuji knihkupectví Martinus.cz.

18 komentářů

 1. Už jsem četla třetí recenzi a všechny tři tohle dílo vychvalují přímo do nebes, asi na tom vážně něco bude! Báje a pověsti ze starého Řecka a Říma mám moc ráda, takže o ní budu uvažovat :) Pěkná recenze! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, jestli máš ráda tyhle pověsti, určitě se ti bude knížka líbit. ;-)

   Vymazat
 2. Na túto knihu sa moc teším, už ju mám kúpenú, takže snáď sa k nej aj čoskoro dostanem. Som zvedavá ako sa autorka s tak známym príbehom popisovala a dúfam že sa mi bude kniha páčiť tak ako tebe. Popísala si ju moc krásne :).

  OdpovědětVymazat
 3. Krásná knížka! Naprosto souhlasím. ;)

  OdpovědětVymazat
 4. Mám to stejně jako Bastera, už čtu třetí recenzi a fakt se na knihu těším, akorát čas kdyby byl... :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky mě ty pochvalné recenze nalákaly. Určitě si na ni čas udělej, stojí to za to. ;-)

   Vymazat
 5. Tahle knížka mě také moc láká :) Mám ráda propracované charaktery a navíc by mě zajímalo, zda se dá tak známý příběh podat tak, aby mě to opravdu chytlo (a podle těch recenzí, co jsem četla, určitě dá :) ). Pěkná recenze! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky. Taky mě překvapilo, jak moc napínavé to bylo, i když bylo jasné, jak to dopadne. :-)

   Vymazat
 6. Další z knih, po kterých jsem pokukovala v knihkupectví :) A druhá recenze, kde na ni čtu chvalozpěvy... no, asi se nad tím zamyslím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Musím se vrátit k tomuto tvému článku a mému komentáři... nad koupí knihy jsem se úspěšně zamyslela a ještě úspěšněji ji přečetla. Musím říci, že dlouho jsem nečetla knihu, která by mě nadchla tak, jako tato... takže díky za tip :)

   Vymazat
  2. Není zač, jsem ráda, žes mi sem napsala! ; )

   Vymazat
 7. Ta záplava pochvalných recenzí mě přesvědčila, chci si to přečíst! :)

  OdpovědětVymazat
 8. Tak to vypadá skvěle, mám ráda řecké báje a propracované postavy.;-) Díky za tip.:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není zač, knížka se ti určitě bude líbit. ;-)

   Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.