Každý den řekněte malé díky

Odlehčené čtení o moderních stepfordských paničkách - tak se mi na první pohled jevil v pořadí už pátý román Emily Giffin Na čem záleží. Hned po pár stránkách se ale ukázalo, že bude o něco komplikovanější, než jsem očekávala.


Podle anotací jsem si myslela, že půjde o zábavné čtení, takovou tu "typicky ženskou" oddychovku. A že jestli tam bude nějaké drama nebo zádrhel, nebude to nic, co by mě opravdu vzalo za srdce. Mýlila jsem se. Kniha Na čem záleží jde nečekaně do hloubky. Nenechte se odradit půvabnou a lehce bezduchou obálkou, tohle je román, který stojí za pozornost.


Příběh je vyprávěn v er-formě a každá kapitola se střídavě soustředí na jednu ze dvou hlavních hrdinek. Tessa Russová se vzdala kariéry, aby se naplno mohla věnovat svým dvěma andílkům a svému manželovi, kterého nadevše zbožňuje. Nic jí v životě nechybí a jen sem tam si matně vzpomene na dobu, kdy se hnala za vysokoškolským diplomem, aby mohla jednou vyučovat angličtinu.  Valerie Andersonová je právnička a narozdíl od Tessy jí život vždycky stavěl překážky do cesty. Je ovšem nesmírně cílevědomá, a tak zvládá jak kariéru, tak šestiletého synka. Právě díky němu se nečekaně a tragicky protnou osudy těchto dvou žen, žijících na stejném předměstí.


Přiznávám, že ze začátku jsem měla trochu problém se do knihy jaksepatří začíst. Ani nevím, čím to bylo. Emily Giffin má jednoduchý a nijak komplikovaný styl psaní, který jsem si nakonec vlastně oblíbila, ale ten rozjezd byl takový pomalejší a zkrátka mu trochu chyběla "šťáva". Nakonec jsem se ale do knížky začetla tak, že mi vydržela jen na pár dní. 


Osobně mě spíš zajímal vývoj a myšlenkové pochody "stepfordské paničky" Tessy. Valerie, ačkoli během příběhu taky prošla určitou proměnou, mě ale nijak zvlášť neupoutala. Přišlo mi, že na Tesse se autorka mnohem víc vyřádila, její charakter vyšperkovala do nejmenšího detailu. Tessa se mi už zhruba v polovině zdála jako skutečný člověk, kdežto Valerie zůstala jen na papíře. Ostatní postavy - Tessin manžel, Valeriin bratr, jejich děti - jsou jen takové kulisy k příběhu. Tady mi to příliš nevadilo, protože prim zkrátka hrají tyhle dvě dámy, na ně se má soustředit veškerá čtenářova pozornost.


Jak už jsem říkala, zápletka příběhu mě příjemně překvapila a já měla i po dočtení ještě hodně o čem přemýšlet. Zejména o tom, jak se člověku může v jedné milisekundě celý život obrátit úplně vzhůru nohama, aniž by k tomu třeba něčím nějak přispěl. Mimo jiné román nabízí myšlenku, abychom každý den věnovali malé "díky" za to, že i když se zrovna v našich životech neodehrává všechno přesně tak, jak chceme, nejsme na tom koneckonců nijak zvlášť špatně. Román Na čem záleží je mnohem barvitější a mnohovrstevnatější příběh, než by se na první pohled mohlo zdát. A myslím, že by neměl ujít pozornosti tomu, kdo vyhledává příběhy k zamyšlení z každodenní reality.Na čem záleží (Heart of the Matter) / Emily Giffin / Jana Vlčková / 2014
Za recenzní výtisk děkuji knihkupectví Knihy Dobrovský.

Share this:

, , , ,

KONVERZACE

4 x byl okomentován tento příspěvek:

 1. Zrovna před chvílí jsem došla z knihkupectví a okukovala jsem ji. Měla jsem přesně ten dojem, že se jedná o oddychový román s krásnou obálkou. Kdybych si tvou recenzi přečetla dřív, asi bych si ji odnesla. Takhle se musím spokojit "jen" s Hvězdy nám nepřály. Tak příště. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslíš, že nemusíš litovat, Hvězdy nám nepřály je jedna z nejlepších knih, co jsem vůbec kdy četla. :-)

   Vymazat
 2. Stepforské paničky by mě nalákaly, ty mám moc ráda. Moc nevím, co od příběhu čekat, jaký bude, moc jsi nám neprozradila :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já vím, nechtěla jsem prozrazovat tu hlavní zápletku, přišlo mi lepší, když bude pro případné čtenáře překvapením... ale jinde o ději určitě najdeš něco víc. ;-)

   Vymazat