Dokonale promyšlená detektivka od Roberta Galbraitha

Dlouho očekávaná kniha se 18. února konečně objevila na pultech knihkupectví. Spisovatelka J. K. Rowlingová se své detektivce Volání kukačky postarala o originální marketing. Napsala ji totiž pod pseudonymem a vydala jako prvotinu neznámého Roberta Galbraitha. Story, která je poslední dobou v knižním světě omílaná pořád dokola. 

Ve Volání kukačky vzdává Rowlingová hold klasickým anglickým detektivkám. Hlavní hrdina, soukromé očko Cormoran Strike, dostane za úkol zjistit, co se skrývá za sebevraždou populární topmodelky. Byl to opravdu sebedestruktivní čin nebo dobře zamaskovaná vražda? Za pomoci své nové asistentky Robin a pečlivých výslechů Cormoran postupně skládá mozaiku života slavné "kukačky" Luly Landryové.

Je to dobré. To je nutno říct hned na začátek. I když ke knížce mám pár výhrad, je neuvěřitelně čtivá, což, myslím, obvykle přebije ostatní nedostatky. Čtivost je pro mě to nejdůležitější a Volání kukačky přečtete doslova jedním dechem. Není to zrovna hlubokomyslné čtení, ale na jedno nebo dvě lenivá odpoledne ideální společník. Knížka funguje především na silné základně úderných dialogů a podmanivých charakterů postav. Takovou "nástavbou" je potom samotná zápletka, oslnivé prostředí slavných celebrit a trochu ponuře a upjatě působící Londýn.

Cormoran Strike, válečný veterán, postava, na níž celý příběh stojí, dokáže být podivně přitažlivý i odpudivý zároveň celých těch 470 stran, takže i kdybyste si ho neoblíbili, dozajista vás neomrzí. Moc mě těšilo, že se ve vztahu Cormorana a Robin autorka neuchýlila ke klišé, které se samo nabízelo a jejich spolupráci držela na čistě přátelské úrovni. Stejně tak Robin je nesmírně sympatická hrdinka, u níž je navíc znát největší posun jak v myšlení, tak v chování, i když je celou dobu upozaďovaná před Strikem. Mimochodem, zalíbil se mi i autorčin nápad ornitologicky sladit jména (a přezdívku) hlavních hrdinů.

Líbí se mi, jak si Rowlingová dala záležet na propracovaném charakteru i u naprosto nedůležité prodavačky v obchodě. V jejích příbězích prostě vznikají skuteční lidé, a to mě vždycky hrozně baví. I když je fakt, že leckde jinde se jí nějaké to klišé přece jen povedlo - sebestředné modelky a zženštilý homosexuální návrhář mluví za vše.

Stejně tak mě bavil i Šenkyříkův překlad. Už si zvykám na to, že slovník Rowlingové je mnohem pestřejší - co se sprostých slov týče - než jsem u ní byla zvyklá. Dost často mě překlad, ve kterém se vyskytují nespisovné výrazy, tahá za uši. Bývá to zkrátka takové těžkopádné, postavy mluví nespisovně tak, že jim to prostě "nesedí do pusy" a normální člověk by takové spojení nepoužil. Před Šenkyříkem ale klobouk dolů, knížka se čte jedna báseň.

Jediné, co mě zamrzelo, byl závěr. Jestli se vražda prokázala nebo ne, samozřejmě neprozradím, ale nutno říct, že konečné rozuzlení bych si představovala úplně jinak. Stejně tak bych byla radši, kdyby se třeba jen poodhalila rouška tajemství a ne, aby si postavy navzájem všechno vyříkaly, a čtenáři se tak dozvěděli každičký detail o tom, jak to vlastně s Lulou bylo. Ti, kdož sledují můj blog pravidelně, ví, že mám v oblibě neuzavřené konce. Volání kukačky tedy pro mě v tomhle bylo tak trochu studená sprcha.

Říkám si, že je v tom ta Rowlingová jasně znát, ale já už jsem koneckonců otvírala knížku s tím, že ji doopravdy napsala ona. Možná by mě to ani nenapadlo, kdybych si myslela, že ji má na svědomí nějaký Robert Galbraith. Naprosto chápu, že si Rowlingová chtěla zkusit napsat jiný žánr, alespoň na malou chvíli bez nemilosrdné kritiky, která by Volání kukačky začala okamžitě srovnávat s Harrym Potterem. V jejím nejnovějším díle jsem ji poznávala především ze zručně vystavěných dialogů a charakterů postav a z toho, jak dokonale promyšlený měla sebemenší detail celé zápletky, tak, aby to do sebe na konci všechno logicky zapadalo. A navíc to, jako každá knížka od ní, bylo prostě děsně čtivé. 

Už jsem zaslechla knižní drby, že Robert Galbraith chystá pokračování s Cormoranem Strikem v hlavní roli, které si určitě nenechám ujít. A vy si nenechte ujít ani Volání kukačky.

Volání kukačky (The Cuckoo's Calling) / Robert Galbraith (J. K. Rowlingová) / Ladislav Šenkyřík / 2014

19 komentářů:

 1. Super recenzia, ďakujem! V tomto prípade mám niekedy pri čítaní recenzií pocit, ako keby sa všetci sústredili hlavne na ten príbeh okolo vydania knihy a nie na knihu samotnú. Som hrozne rada, že u teba to tak nebolo. Tvoja recenzia ma navnadila na čítanie viac ako čokoľvek iné. Neviem, či si ju kúpim, ale keď budem mať zasa chuť na nejakú dobrú detektívku, tak sa ju určite pokúsim požičať :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! :-) Ten příběh kolem knížky je hrozně zajímavý a já ho samozřejmě taky musela zmínit... ale snažím se, aby to pořád byla recenze a v té je nejdůležitější čtenáři přiblížit, jak se mu knížka bude číst. :-) Až budeš mít chuť na dobrou detektivku, myslím, že je to jasná volba. ;-)

   Vymazat
 2. Jen tak mimo recenzi se mi moc líbí tvoje fotky, čím fotíš, jestli se můžu zeptat?

  Nápad Rowlingové vydat knihu pod jiným jménem se mi líbí, byť věřím, že je to jen další vějička na čtenáře. Je to na knize napsané, nebo se to jen rozkecalo? :-)

  Jinak mě teda kniha vůbec nezaujala, nejsem HarryPotterfil a prostředí, které si představuju okolo mrtvé modelky na mě působí docela lacině a nezajímavě :-( Samozřejmě tudíž nemohu soudit, jestli je kniha napsaná dobře...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fotím Nikonem Coolpix L810 a mobilem HTC Desire 500... tak nějak střídavě, podle kvality fotek je to, myslím, dost poznat. :D

   Na zadní části obálky je v anotaci poznamenáno, že Robert Galbraith je pseudonym pro J. K. Rowlingovou. Jinak, samozřejmě chápu, že ne všechny příběh zaujme, ale myslím, že je jedno, zda je čtenář "HarryPotterfil" nebo ne. :-)

   Vymazat
 3. Skvělá recenze, taky se těším na další díl, ve kterém se tentokrát bude vyšetřovat vražda spisovatele. A to, že kniha s názvem The Silkworm vyjde, nejsou drby, román už se dá dokonce předobjednat. ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky! :-) To s těmi "knižními drby" ber trochu s rezervou, myslela jsem to spíš jako vtip, ale už mi i na sociálních sítích čtenáři urputně připomínají, že jde o opravdu stoprocentně potvrzené informace a žádné drby. :D Na další knížku se samozřejmě hrozně těším! :-)

   Vymazat
 4. Moc pěkná recenze, přesvědčila jsi mě už dlouho o ní uvažuji, ale pořád jsem si nebyla jistá, teď věřím, že mě se líbit bude :)

  OdpovědětVymazat
 5. recenzia super , tiež mám na Kukučku zálusk , len ešte našporiť :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! Já už jsem si na ni pro jistotu šetřila dopředu. :D

   Vymazat
 6. Vždycky jsem si myslela, že si od Rowlingové přečtu každou novou knihu hned, jak ji vydá, ale teda musím se přiznat, že jsem doteď nepřečetla ani Prázdné místo... Asi se trochu bojím, že bych mohla zjistit, že Rowlingová není až takový bůh, za jekého ji mám. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To chápu, taky jsem Prázdné místo otvírala se zatajeným dechem přesně z tohohle důvodu. Já měla naštěstí kliku a zamlouvá se mi zatím všechno. :-) Nejsem si jistá, jestli se mi bude zamlouvat všechno, co v budoucnu ještě napíše, nicméně je to pro mě už jistojistá záruka kvality. :-)

   (Na jednu stranu - možná by bylo fajn zůstat jen u Harryho Pottera. Ale na druhou... nejsi úplně příšerně zvědavá, jaké jsou ty dvě poslední knížky? Já bych byla! :D)

   Vymazat
  2. Jsem zvědavá! To rozhodně jo. :D Neříkám, že se novým knihám od JKR záměrně vyhýbám, to ne, ale z toho důvodu, o kterém jsem psala výš, se k nim nadruhou stranu ani nehrnu... Ale jsem si jistá, že až se mi jednou dostanou pod ruku, nakonec si je přečtu. :)

   Vymazat
 7. Já se pořád bojím pustit do těch detektivek....Je to žánr, který normálně skoro nečtu, jestli jsem přečetla za život 4 tak je to hodně, ale zkusit se má všechno a Rowlingová je pro mě tak trochu punc kvality, takže si do toho hodlám namočit čumák:) Díky za recenzi, navnadila mě:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já mám detektivky docela ráda, ale není to tak, že bych je záměrně vyhledávala, většinou se ke mně prostě nějak dostanou. :-) Jestli tě žánr detektivky nebaví, je dost pravděpodobné, že tě nová Rowlingová nechytne, ale jak říkáš, zkusit se má všechno. ;-)

   Vymazat
 8. Moc hezká recenze :) S mnoha body musím souhlasit, zejména s těmi propracovanými charaktery! Rowlingová je na tohle opravdu mistr :)

  Ten zcela uzavřený konec mi nevadil, i když vím, jak to myslíš :) Také mám raději otevřenější závěry, ale někdy se mi zdá, že to autor přežene a zkrátka usekne knihu "v půlce" - prostě snáším jen určitý stupeň otevřenosti :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! S těmi konci jsem na tom stejně, taky snesu jen určitý stupeň otevřenosti - zase se mi nelíbí, když si to mám jako domýšlet celé. Stačí mi klidně i nepatrný náznak, že ještě ne všechno bylo definitivně řečeno a uzavřeno. :-)

   Vymazat
 9. Já myslím, že to úplně uzavřené nebylo. Stále nevíme, proč Robin nedostudovala psychologii a jak to bude se Charlotte... i když to jsou samozřejmě vedlejší linky příběhu. Jinak pěkná recenze, díky, detektivky nejsou moje parketa, ale tohle jsem zhltla za víkend. Petra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je sice fakt, ale já měla na mysli právě spíš tu část s pachatelem. ;-) Nicméně na tom, co jsi zmínila, je vidět, že už se Rowlingová chystala na další díl, a musím říct, že se nemůžu dočkat, až se toho o Cormoranovi a Robin dozvím víc. :-) A děkuji!

   Vymazat

Články na mail