Se Čtyřhodinovým šéfkuchařem se svahilsky stejně nejspíš nenaučíte. Ukáže vám ale, jak žít zábavně a chutně

Bestseller od nakladatelství Jan Melvil Publishing už uchvátil spoustu lidí. Mě nevyjímaje. Na tu knížku jsem byla děsně zvědavá už jen kvůli tomu poutavému traileru. Po Prázdném místě je to další knižní trailer, který mě opravdu oslovil. Takže má očekávání byla samozřejmě veliká.


Čtyřhodinový šéfkuchař slibuje, že vás naučí spoustu věcí. Vařit, krájet, dusit, sekat, hodit trojku, zavázat uzel, vykuchat zvíře, poznat dobré víno, bavit přátele, naučit se cizí jazyk během dvou týdnů. A hlavně - jak dobře žít. Neuvěřitelné? Jak se to vezme.


Pokud od knížky čekáte, že vám prozradí kouzelnou formulku, díky které se naučíte svahilsky během čtrnácti dní, asi budete parádně zklamaní. Všechno je to jen o marketingu kolem knihy. Dobrého marketingu. Asi vás teď nepotěším, ale opravdu tu nenajdete dechberoucí zázraky. Jsou to věci, které znáte. Nebo věci, které se docela dobře můžete naučit z obyčejné kuchařky, knížky o lovení divoké zvěře či z nějaké sportovní příručky.


Jde tu o ten úhel pohledu Tima Ferrisse, autora Čtyřhodinového šéfkuchaře. Ten totiž všechno převrací naruby takovým způsobem, že nestačíte zírat. Ukazuje vám věci zdánlivě obyčejné - třeba jak správně držet nůž při sekání zeleniny - které vám pak děsivě ulehčují život. Říkám děsivě, protože mě opravdu vyděsilo, jak jsem v něčem šíleně nepraktická a nepřizpůsobivá. Vždyť ono stačí jen pořádně koukat kolem sebe. Jednoduše a rozumně uvažující člověk by to měl vědět, aniž by si musel pořizovat tuhle skoro sedmisetstránkovou bichli. Jenže my to nevíme.


A tak si pořídíme sedmisetstránkovou bichli a Tim Ferriss nám ukáže, jak na to. Zábavně, jednoduše, s prostým selským rozumem. Tim Ferriss je zkrátka koumák. Samozřejmě taky nestačí jen si tuhle knížku přečíst a doufat, že k vám všechny znalosti přiběhnou samy jako poslušní psíci. Musíte cvičit. Trénovat. Dělala jsem Ferrissovo vyhlášené Osso "Buko". Ferrissovi se nepovedlo jen napoprvé, mně se nepovedlo hned třikrát. Napočtvrté to ovšem byla lahoda. Všichni chtěli přidat. Když jsem k tomu přidala jeho fantastická míchaná vajíčka, stala jsem se korunní princeznou naší kuchyně.


I kdybyste se nechtěli nic učit, pořiďte si tuhle knížku a kochejte se. Všemi těmi krásnými obrázky a vtipnými návody. Milovníci obrázkových publikací, tohle je něco pro vás! Všechny fotografie jsou nádherné, umělecké a působí jako z kuchařky od Dity P. Tedy kromě těch, kde Tim Ferriss kuchá srnu. Psáno je to stručně, minimalisticky - kdo čte můj blog pravidelně, ví, že tohle je přesně můj šálek kávy. Knížka má podobu příručky a příručky jsou, jak je všeobecně známo, leckdy dost suchopárné a nudné. Ne však Čtyřhodinový šéfkuchař. Autor pořád dodržuje všechny zásady zábavného psaného textu, ani zdánlivě nedůležité ingredience nikdy nejsou vypsány jen tak obyčejně.


Tahle kniha mě uchvátila. Není tam všechno, co jsem od toho očekávala, nedostala jsem žádnou radu, která by mi převrátila život vzhůru nohama (snad až na jeden citát od Keksíka ze Sezame, otevři se). Čtyřhodinový šéfkuchař mě ovšem postrčil dál. Otevřel mi oči. V kuchyni teď vidím dříve neviděné. Asi nebudu o nic chytřejší, další jazyk se stejně nenaučím, na to jsem líná a šikovnější taky o moc nejsem. Ale vím, že můžu. Můžeme se naučit cokoliv. Když chceme, překonáme to. Tim Ferriss vám ukáže způsob, jak to udělat zábavně, bez zbytečných starostí. Vždyť přece o nic nejde. Když se to nepovede, můžete zkusit něco jiného. Tak vám radím, pořiďte si tuhle knihu, neberte se moc vážně a vyzkoušejte Osso "Buko".


P. S.: Na Facebooku mého blogu se brzy bude o tuhle knížku soutěžit. Sledujte ho, možná bude Čtyřhodinový šéfkuchař právě váš.Čtyřhodinový šéfkuchař (The 4-Hour Chef: The Simple Path To Cooking Like A Pro, Learning Anything, And Living The Good Life) / Timothy Ferris / Petr Miklica / 2013
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Jan Melvil Publishing.

Share this:

, , , , ,

KONVERZACE

13 x byl okomentován tento příspěvek:

 1. Díky za recenzi, tahle knížka mě letos určitě čeká.. :) Zajímalo by mě ale, po jaké době případně i jakým způsobem na Tebe vykoukl z knížky nějaký ten přesah do ostatních oblastí. Monika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V podstatě z první stránky. :) Ferriss hned na začátku říká, že to, co se člověk naučí při vaření nebo lovu, se dá vztáhnout i na jiné věci v životě a připomíná to celou dobu. Je to takový širší záběr, část o vaření se nedá brát jen jako "část o vaření", ale je to spíš o tom, co se naučíš. :)) Doufám, že se ti knížka bude líbit. ;)

   Vymazat
  2. Jsem z toho jelen... je to o vaření a zároveň není... trochu taková kniha pro moudrou horákyni, ne? :)) Obávám se jen toho, že v knížce nebudu umět hledat mezi řádky. Uvidíme, šanci tomu rozhodně dám... ;)

   Vymazat
 2. Ahoj, šlo by vyfotit a poslat tiráž? Jsem tam uveden jako redakční spolupráce. http://auertomas.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Napiš mi na mail, klidně ti to vyfotím. ;) (janebenesova@gmail.com)

   Vymazat
  2. Jak jsi se dostal ke spolupráci s Melvilem Tome?

   Vymazat
 3. Díky za tip, odrazuje mě jen ta cena. NEčetla jste i ten čtyřhodinový pracovní týden?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je fakt, že je to trošku dražší špás, ale stojí to za to už jen pro tu kvalitu stránek a perfektní fotky. Čtyřhodinový pracovní týden jsem nečetla, ale kamarád ano a prý je to fajn, ale šéfkuchař je lepší. :)

   Vymazat
 4. Skvělý tip na dárek pro přítele ! :) Je to takový malý kutil, a vzhledem k tomu že tahle kniha uchvátila mě, bude to nejspíš dárek pro oba :)

  OdpovědětVymazat
 5. Rozhodně to vypadá zajímavě, na tuhle knihu jsem narazila v knihkupectví a docela mě zaujala. Na druhou stranu mě pořád malinko odrazuje ta cena - zkusím počkat na soutěž a když to nevyjde, uvidíme :)

  Já jsem tedy člověk pro praktický život naprosto nepoužitelný, ale třeba přeci jen něco pochytím :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem taky v praktickém životě úplně k ničemu, a jo, i pro "nás" je to vcelku užitečná kniha. :D

   A jsem ráda, že někdo už čeká na soutěž. ;)

   Vymazat
 6. Melvil je parádní nakladatelství... A co se týká knížek od něj, nejlepší je navštívit jejich pobočku v Brně (pokud má člověk cestu, nebo tak bydlí) - prodává tam mírně poškozené knihy s 50% slevou... Což už se dost vyplatí :)

  Jinak čtyřhodinového šéfkuchaře má přítel a je to boží knížka... Akorát není na soustavné čtení, spíš takové nárazové procházení a opravdu tam člověk nenajde nic světoborného... Ale spoustu věcí, které si vůbec neuvědomujeme... :)

  OdpovědětVymazat