Mánie o beatnicích je tak trochu bezkrevná kniha

Beatnická generace. Divoká. Nespoutaná. Šílená. Lidé, kteří neznají limity, žijí ze dne na den, vychutnávají sílu okamžiku. To je Jack Kerouac, Herbert Huncke, Bill Burroughs, Allen Ginsberg, Neal Cassady, Lucien Carr. O těch píší Ron Collins a David Skover v knize Mánie.


Knížka patří do životopisné edice nakladatelství Metafora, ze které už jsem přečetla Pařížskou manželku, Mladé romantiky, Monu Lisu a Fridu. Všechny knížky se mi moc líbily - měla jsem tedy na Mánii patřičné nároky. Těšila jsem se na šílená dramata, bláznivé cestování, drogy, sex, literaturu - přesně, jak to slibovala anotace. Ten, kdo četl Kerouacův román Na cestě, by snad ani nemohl očekávat něco jiného. Jsem ale zklamaná. Očekávání se nenaplnila.

Tak předně - knížka o beatnicích prostě nemůže být tak nemastná neslaná. To nejde. Beatníci byli divocí. Nespoutaní. A šílení. Tohle je setsakramentsky slabý odvar. Všichni (a nejbláznivější Bill Burroughs asi nejvíc) jsou uťáplí a takoví nijací. Spisovatelé jim prostě nebyli schopni vdechnout duši, opravdový život. Celou dobu víte, že jsou to jen postavy na papíře a nijak s nimi jejich dobrodružství neprožíváte, nebojíte se o ně, netajíte dech, když na ně někdo míří pistolí. Největší problém celé knihy. 

Jakmile na vás na prvních stránkách spisovatelé nedokáží vybalit pořádné drama, okamžitě ztrácí vaši plnou pozornost. Tak nějak jsem pořád doufala, že se to třeba zlepší, ale marně. Ta knížka je hrozně suchopárná. Pokud tvořím životopisný román, tím víc se musím snažit čtenářovi literární hrdiny přiblížit. Collins a Skover vyprávějí životní osudy beatnických spisovatelů v rozkouskovaných útržcích, což by samo o sobě nevadilo, naopak, to jediné dodává příběhu opravdový spád, ale vzhledem k výše zmíněné kritice to ještě víc podkopává celou knihu.

Nejvíc jsem se těšila na ta nejznámější jména: Kerouac, Burroughs a Ginsberg mě ale nakonec nejvíc zklamali. Dokonce ani ten příběh o básni Kvílení, za kterou byl Ginsberg zažalovaný, nebyl podán jaksepatří dramaticky. Prostě nic moc, neurazí, ani nenadchne. Bill Cannastra nebo Lucien Carr si vedli o něco lépe, ale ne tak, abych z nich byla nadšená natolik, že by mě to přimělo třeba začít hledat jejich díla na internetu.

Co musím pochválit, je historická přesnost a věrohodnost všech zmiňovaných dat, dokumentů a událostí. Collins a Skover jsou v tomhle velcí perfekcionisté. Ale říkám si, že by bylo fajn, kdyby trochu upustili uzdu své fantazie a soustředili se víc na to, aby dodali věrohodnosti svým hrdinům. A nebo by možná udělali líp, kdyby prostě napsali nějakou univerzálnější příručku a nesnažili se o životopisný román.

Je mi líto, že mě Mánie zklamala. Přitom anotace zněla tak lákavě. Příběhy bouřliváků a buřičů, kteří stvořili novou uměleckou generaci. Přitom tu romantika ani bouřlivost cítit nejsou. Spisovatelé zkrátka nedokáží vytvořit emoce. Jejich bezkrevná kniha má sice nádhernou obálku, ale to je tak všechno. Pokud chcete vyzjistit o beatnicích něco víc, doporučuji sáhnout po jiné knížce.


Mánie (Mania) / Ron Collins, David Skover / Zdík Dušek / 2013
Za recenzní výtisk děkuji knihkupectví Metafora.

Share this:

, , , , , , , , ,

KONVERZACE

5 x byl okomentován tento příspěvek:

 1. Všechny knihy z téhle edice vypadají skvěle, ale zatím jsem se dostala jen k obdivování obálek :) Každopádně kniha o beatnících zní jako něco, co bych si rozhodně ráda přečetla, ale možná se zkusím porozhlédnout jinde :) Je škoda, že se autorům zrovna u téhle knihy nepodařilo postavy tak docela probudit k životu. Ale ta obálka vypadá vážně nádherně! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je fakt, doobálky jsem se zamilovala na první pohled! ;)

   Vymazat
 2. a jakou knihu o beatnících by jsi doporučila?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Upřímně vůbec netuším. :) O beatnicích jsem nic jiného nečetla a takový přehled zase nemám. Na Martinus.sk jsem našla docela zajímavou antologii Beatnici od Mariána Andričíka, tak možná tohle, jinak fakt nevím. Leda třeba román Na cestě, to je vlastně taky kniha o beatnících. ;)

   Vymazat
  2. děkuji :)

   Vymazat