Ilustrace řeknou víc než slova

středa 22. ledna 2014

Průvodce protektorátní Prahou ve skutečnosti není průvodce, ale velmi objemná encyklopedie. Unikátní kniha mapuje hlavní město České republiky za 2. světové války.

Představa, že by někdo s touhle knihou skutečně chodil po Praze, aby se mohl osobně podívat na všechna ta místa z překrásných dobových fotografií, je trochu směšná - tahle bichle totiž váží skoro tři kila a jen málokdo by ji asi celý den s sebou tahal v kabelce. Je to knížka, která je svým fyzickým vzhledem určena k tomu, abyste si k ní v podvečer sedli, upíjeli u ní čaj, pomalu otáčeli jeden list za druhým a kochali se. Je to knížka ke kochání.

Občas z ní jde tedy tak trochu mráz po zádech. Není divu. Je to druhá světová válka. Žádná legrace. Z fotografie nacistů pochodujících přes Karlův most jde doslova strach. Nejsou to jen nějaké ilustrace, jsou to opravdu silné fotky s příběhem. A nejen to. V knize najdete celou sbírku nacistických propagačních materiálů, plakáty do kina a pozvánky do divadla, důležité dokumenty a listiny. Co se týče ilustrací, je tahle kniha zkrátka poklad. Jednoznačně.

Podle mě za obrazovým materiálem ten psaný obsah trochu pokulhává. Občas je to takové suché čtení; na druhou stranu, jedná se o encyklopedii, kde se barvitá slovní spojení a metafory obvykle nevyskytují, takže se to dá prominout. Kniha je přehledně rozdělena do 11 kapitol, které detailně mapují všechny pražské části. Podle mě je to stejně zajímavé jak pro pražské domorodce, tak pro ty, co Prahu navštívili jen párkrát. Já mluvím za oboje, protože dřív jsem do Prahy jezdila jen jednou ročně do divadla a teď tam částečně bydlím. Zaujalo by mě to tak jako tak. Praha je prostě nádherná, ať už v roce 2014 nebo 1939.

Myslím ovšem, že je důležité, aby čtenář při čtení téhle knihy měl už základní přehled o druhé světové. Moje středoškolské znalosti z dějepisu bohatě postačily, abych věděla, kdo je kdo a neztrácela se. Ale úplně nejvíc si knížku užijí ti opravdoví znalci téhle doby a milovníci historie - pro ně je to ta pravá knižní lahůdka.


Průvodce protektorátní Prahou / Jiří Padevět / 2013
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Academia.

2 komentáře

 1. Tuhle knihu nutně potřebuju pro sebe i pro bratra (nebydlíme spolu), jen musím chytit nějakou slevu, ach jo. Všechny recenze jsou oslavné, myslím, že je skvělé, že vyšla právě takhle tlustá, připadá mi to velmi důležité, nezapomínat. Ještě kdyby tak něco podobného bylo o první republice, resp. jejím vzniku, to by bylo, Academio!!! :-)
  Hezký den, J.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, něco o první republice bych taky uvítala. ;)

   Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.