12 věcí, díky kterým bude 2014 ještě hezčí


Nemám ráda slovo předsevzetí. Je pro mě synonymem ke slovu stres. Nikdy jsem nebyla schopná dodržet předsevzetí. Proto jsem si řekla, že s nimi končím. Letos si dávám za předsevzetí, že žádná předsevzetí nebudou. I tohle předsevzetí se mi podařilo porušit - jen pár minut před půlnocí jsem jedno přece jen vyslovila. A porušila ho asi o čtyři hodiny později. Takže jsem už neřekla vůbec nic. A sepsala jsem si seznam věcí, které by mi letošní rok udělaly ještě hezčí a zajímavější. Ale plnit to nemusím. Žádný tlak.

1. Budu číst jen to, co opravdu chci číst. Zkusím se vykašlat na doporučenou četbu, která mi nebude nic dávat a na knížky, u kterých usínám. Budu s chutí číst i ten nejhorší brak, co ostatní knižní blogeři odsoudili, když mě to bude bavit. A v knihkupectví si pro jednou vyberu knížku jen podle obálky.


2. Budu dělat radost svým nejbližším. Místo toho, abych letos obdarovávala hlavně sebe, budu se snažit zajímat se o to, co by si přáli mí nejbližší. A pak jim to splním.


3. Zase začnu hrát na hudební nástroj. Dřív jsem hrávala na klasickou sopránovou, altovou i basovou flétnu. Celkem obstojně jsem hrála na klavír. Jakmile jsem ale přestala chodit na hodiny, do roka se všechno, co jsem uměla, doslova vypařilo. Když jsem naposledy sedla ke varhanám, nemohla jsem si ani vzpomenout, jak jdou za sebou noty v Třech oříškách pro Popelku. Ostuda. Ale chci to napravit.


4. Získám co nejvíc pracovních zkušeností. Protože jednou, a nebude to dlouho trvat, vylétnu z hnízdečka a budu si hledat práci. A nechci být jedním z těch studentů, co nemají v životopisu napsáno nic jiného, než vysokoškolský titul. Drapnu každou pracovní příležitost za pačesy a vybuduju si co nejpřitažlivější portfolio.


5. Než vypustím recenzi do éteru, vypiplám ji k dokonalosti. Už žádné takové, že si až po publikaci všimnu, že jsem tam zapomněla přidat odkazy, přepisovala věty nebo upravovala titulky. Ne. Recenze budou skvělé, čtivé a bez jediné chybičky. No, aspoň bez těch, kterých se mi podaří si všimnout.


6. Obdaruju někoho cizího. Jen tak. Baví mě dělat radost lidem, kteří to nečekají, už jen třeba tím, že jim napíšu nějaký milý vzkaz. To překvapení (protože málokdo je dneska zvyklý na dělání radosti "jen tak") za to vážně stojí.

7. Překonám se a nebudu se bát komunikovat s cizími lidmi. Teda, ne že bych byla úplný asociál. Já komunikuju. Jen teda, narovinu, nemám ráda cizí lidi. Jsem při komunikaci s někým neznámým dost často strohá a zamračená, načež si ten dotyčný celkem logicky vydedukuje, že jsem zapšklá a nemluvná protivka. Nedivím se, ale není to tak. Cizí lidi prostě nemám ráda a trvá mi dlouho, než si s někým dokážu opravdu uvolněně povídat. Ale budu to cvičit. Alespoň několikrát si vyrazím s někým, koho vůbec neznám.

8. Vymyslím nový Naučmese kurz. Nojo, tenhle týden se na dlouhou dobu koná poslední Blogujte o knihách netradičně. Tenhle kurz jsem měla už třikrát a ráda bych vyzkoušela něco nového. Už mám pár nápadů v hlavě, ale zatím jsem nebyla schopná vypustit je na papír a dodat jim nějakou konkrétní podobu. Zkusím to.

9. Zamiluju se. Do někoho nebo do něčeho. Totálně, absolutně, neomezeně, bláznivě. Tak, aby to stálo za to a já na to vzpomínala celý život. 

10. Nebudu se šťourat v minulosti. Jedna z mých oblíbených činností, na kterou nejsem vůbec pyšná. Proč to řekl, mohla jsem to udělat líp, jak se to seběhlo... konec. Stalo se, nejde to změnit, nezblázním se z toho. Nebudu tolik lpět na tom, co bylo a budu myslet na to, že všechno, a lidi hlavně, se neustále mění.

11. Podívám se k moři. I když nejsem zrovna člověk milující léto a slunce a přelidněné pláže (navíc jsem takový ten sněhurkovský typ), tak bych po třech letech zase chtěla na pár dní lenošit u moře. Postavit hrad z písku, být ve vodě tak dlouho, dokud se mi neudělají "varhánky" na prstech, ochutnávat místní kulinářské specialitky a chodit na dlouhatánské procházky při západu slunce.

12. Užívat si všeho, co se mi v danou chvíli nabízí. Kašlat na předsudky a na to, co si o mě budou myslet ostatní. To dělám hrozně často, ohlížím se na druhé, studuju vlastní prohřešky a umiňuju si, že tentokrát už to bylo vážně naposledy a už to neudělám. Ale proč, když je mi díky tomu fajn? Letos si budu maximálně užívat cokoli budu chtít.


Napsali jste si taky nějaký seznam přání? :)

21 komentářů:

 1. Hlásim sa na šiesty bod :DDD A s prvým bodom súhlasím... A zamilovanie by tiež nebolo zlé :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli se fakt hlásíš, napiš mi na mail. ;) (ať si to fakt začnu plnit)

   Vymazat
  2. Kde nájdem tvoj mail? :D :D Alebo vieš ty čo? Napíš ty mne :D
   (strakovmaa@gmail.com)
   O:)

   Vymazat
 2. Seznam přání jsem měla vždycky, ale spíš v hlavě, takže jsem ho stejně neplnila. Ale letos jsem si ho taky sepsala a věřím, že když se do něho budu moct kdykoliv podívat, tak toho splním mnohem víc.:-)

  OdpovědětVymazat
 3. To jsou krásné myšlenky a plány, přeji ti, ať se ti podaří je splnit (nebo alespoň větší část). Já jsem s něčím podobným začala loni a letos v tom hodlám pokračovat. Půjdu si vlastní cestou, ať si rodina, přátelé a bankovní účet říkají, co chtějí.
  Taky už čtu jen to, co mě baví - i když se občas nestíhám divit, co to vlastně čtu:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! :) Já tak nějak vždycky četla to, co mě bavilo, ale letos to chci zkusit výhradně - hlavně bez té školní doporučené četby, která je opravdu někdy k uzoufání nudná, ale protože pak ve mně hlodá svědomí pilné studentky, většinou to nějak dočtu. A pak lituju ztraceného času. Tak snad letos se na to vykašlu. :D

   Vymazat
 4. Moc fajn seznam. :))
  V mnoha myšlenkách jsem se i dokonce sama našla a přemýšlím, že i já si nějaký takový drobný seznam sepíši. :)

  OdpovědětVymazat
 5. Taky jsem si sestavila malý seznam. :)

  http://nest-full-of-daffodils.blogspot.cz/2013/12/takova-mala-predsevzeti.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pěkný seznam. :) Hlavně se mi líbilo to s tím tvarohovým koláčem. :D

   Vymazat
 6. Také mám svůj, nazval jsem to To-do list 2014 ;)
  http://bladezone.cz/to-do-list-2014/

  OdpovědětVymazat
 7. Taky jsem si chtěla něco takového sepsat, bohužel tenhle a ani minulý rok nějak nestíhám, ale líbí se mi tvůj "seznam". Ráda bych si také něco takového sepsala a hlavně to dodržela!

  OdpovědětVymazat
 8. Hezky napsaný seznam.
  Souhlasím, že třeba obdarování někoho cizího je poněkud zvláštní, ale zas na druhou stranu, jak si psala, je pravda, že dneska málokdo málokdy někomu něco dá jen tak z ničeho nic.
  Co se týče pracovních zkušeností, tak určitě do toho. Sama ze své zkušenosti vím, že pokud nemáš praxi, tak nemáš na trhu práce (kde té práce je tak málo) skoro šanci. Leda bys opravdu vynikala v oboru, který studuješ, abys zaujala. De facto na každém pohovoru se mě ptali na pracovní zkušenosti a né na vzdělání. Maturitu nechtěli ani vidět, aby si to ověřili, že ji skutečně mám. Když pak vidím, že já s vystudovaným gymplem dělám tu samou práci jako kolegyně, co má magisterský titul, tak mi to přijde docela směšné. Všichni se ženou, aby měli vysokoškolský titul a ten jim je pak stejně k ničemu, protože lepší práci neseženou, jak si mysleli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně. Říkám si, že pokud člověk nechce být doktor, právník, učitel nebo něco podobného, kde je opravdu potřeba nachytat teoretické znalosti, tak je vejška spíš takový úkryt před tou tvrdou pracovní realitou. Někdy. :)

   Vymazat
 9. Moc pěkné! :)
  Koukám, že dělat si jakési "TO DO LISTY 2014" místo předsevzetí je letos úplný fenomén :) A já s tím souhlasím - můj můžeš najít tu: http://nepodstatnedulezitosti.blogspot.cz/2013/12/vpred-do-2014.html
  Moc ráda jsem tě včera poznala.

  Janka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nápodobně. ;)

   Boží seznam. Nejvíc se mi líbí 1, 3, 12, 13, 24, 29, 34, 38... no, vlastně asi všechno. :D

   Vymazat
 10. Nesnáším předsevzetí a žádná si nedávám. Ale tohle je tedy něco jiného :) Jako bych ten seznam přání psala já sama, trefila ses skoro v každém bodě do toho, co bych chtěla udělat i já :)
  Tenhle článek si dávám do záložek a kdykoliv se budu chtít vracet k minulosti, dočíst knížku za každou cenu, i když mě nebaví, nebo si lebedit ve svojí uzavřenosti vůči cizím lidem, přečtu si ho, abych si připomněla, jakou energii něco se sebou dělat mi vlil teď do žil :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. <3 těší mě, že je na tom někdo stejně jako já! ;)

   Vymazat

Články na mail