10 důvodů, proč byste měli číst knihy

neděle 12. ledna 2014


Měla jsem nedávno hovor s jednou kamarádkou. O svém blogu. O kurzech. O psaní recenzí. Neptala se mě na to, kolik knížek dostávám, co si myslím o Padesáti odstínech šedi a kterou knížku má koupit své mamince (obvyklé otázky, které dostávám, když prozradím, že mám knižní blog). Zeptala se mě, proč by vlastně měla číst. Že ona, jakožto nečtenář, tak docela dobře neví, co je na tom tak skvělého.

Rozhodla jsem se sepsat si pro sebe pár důvodů, proč je vlastně čtení skvělé. Proč čteme a proč by se číst mělo. Tady to je.

1. Díky knížkám se podíváte na milion míst. Dokonce i na ta, která vůbec neexistují.

2. Díky čtení budete chytřejší. Vědecky dokázáno. Čtení zvyšuje IQ. Nemluvě o všeobecném rozhledu, rozšíření slovní zásoby, představivosti a kreativitě.

3. Číst můžete kdekoliv. Pokud to není osmisetstránková bichle, můžete knížku brát všude s sebou. Čtení venku na zahradě je skvělé stejně jako čtení doma v posteli. 

4. Budete moudřejší. Cítím rozdíl mezi slovem chytrý a moudrý. Z každé knížky, byť je to román z červené knihovny, si můžete odnést moudro, které se dá aplikovat do vašeho života.

5. Zabijete čas. Lidi tvrdí, že na čtení čas nemají. A pak se nudí ve frontách v Bille, v čekárně u doktora, při čekání na tramvaj... čtenáři všechny tyhle chvíle aktivně využívají.

6. Méně stresu. Při čtení se uvolníte, zklidní se vám tep a dech, srdce bije pravidelně. Může to ovlivnit i kvalitu vašeho spánku. Knihy tedy očividně mají blahodárné účinky na naše tělo.

7. Více nápadů. Knihy inspirují k činům a dalším knihám. Vaše kreativita začne vzkvétat.

8. Téma k hovoru. Já osobně se nerada bavím o tom, co zrovna čtu, ale kdybych nevěděla, o čem si s daným člověkem povídat, určitě na to nakonec dojde. Je to záchrana v případě, že zkrátka s někým musím vést ten otravný small talk. A pánové, jistě dámu oslníte, když jí budete tvrdit, že vypadá jako Daisy z Velkého Gatsbyho.

9. Zapomenete na realitu. Knižní příběhy vám na chvíli dovolí nevnímat smutky a starosti vašeho reálného života. Až budete hledat Kámen mudrců v Bradavicích nebo s Robertem Langdonem luštit DaVinciho šifry, určitě si ani nevzpomenete, že vás čeká zkouškové období a zase jste se pohádali s kámoškou. Na chvíli vypnete realitu.

10. Čtení je nejlepší závislost. Jakmile s tím jednou začnete, nechcete přestat. Protože autorka vaší oblíbené knížky vydá něco nového, protože když se vám líbí první díl, musíte si přečíst i druhý a třetí, protože lidi kolem knížek - knihkupci, nakladatelé, blogeři a hlavně čtenáři - jsou strašně fajn!

54 komentářů

 1. Súhlasím so všetkými bodmi :) Len šiesty sa na mňa moc nevzťahuje, teda to s tým spánkom :D S tým mám proste problémy neustále... :D

  OdpovědětVymazat
 2. Teď už vím, kam mám směřovat všechny ty skeptiky, kteří tvrdí, že čtení už vyšlo z módy, že to zabírá moc času (lepší je přece mrknout na film, ne?) a že je to děsná nuda. Díky za článek. ;-)

  OdpovědětVymazat
 3. Psala jsem asi před měsícem podobný článek, ale jak tak koukám, tak mě napadlo i hodně úplně jiných bodů.:-) Je vidět, že zdaleka není jen deset důvodů, proč číst.:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě jich je ještě mnohem víc. ;)

   Vymazat
 4. Skvělý článek- naprosto s tebou souhlasím. Mně se hlavně na čtení líbí ten nereálný svět. Můžu vypnout a myslet jen na příběh v knížce. :)

  OdpovědětVymazat
 5. Skvělý článek. Souhlasím se vším, pro mě je asi nejpodstatnější ten útěk z reality. To od dobré knihy očekávám. Že se do ní absolutně ponořím. A ano, čtení doopravdy uklidňuje! Zdá se mi, že tenhle fakt se často málo zdůrazňuje. :)

  OdpovědětVymazat
 6. To si napsla neuvěřitelně dobře, ve všech bodech máš pravdu, ale ten desátý důvod > je to sice nejlepší závislost ale má i hnusné abstinenční příznaky jako všechny ostatní. Když člověk nemá co číst, je to neuvěřitelně na pytel! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebo má rozečtenou skvělou knihu a zrovna musí do práce či do školy a kniha musí počkat, to je absolutně hrozné, člověk by si ji nejradši vzal pod peřinu místo plyšáka a nespouštěl ji z očí ani z rukou, je to krásná závislost, těšit se na každou volnou chvíli s milující knihou :)

   Vymazat
 7. Souhlas. ;) U mě je důležitá hlavně ta šestka - před spaním si potřebuji číst, jinak neusnu.

  Nemůžu si pomoct, ale kdyby s takovýmhle úvodem začínal svou výuku každý učitel literatury, chodilo by podle mě po světě čtenářů mnohem víc. ;)

  OdpovědětVymazat
 8. Poslední dobou mi čtení nedává zapomenout na zkouškové období, a moji kvalitu spánku ovlivňuje spíš negativně. (No jo, kdo by se divil, když do noci sedím nad, teda, spíš ležím pod klasickou literaturou ke zkoušce...) =D

  OdpovědětVymazat
 9. Ako keby si napísala všetko čo mám na jazyku. Tie otázky, čo si spomenula na začiatku dostávam každodenne. S tými bodmi úplne súhlasím, lebo pre mňa je čítanie niečo bez čoho by som už nevedela existovať.

  OdpovědětVymazat
 10. Perfektný článok, perfektné ilustrácie. Súhlasím prakticky so všetkým, najmä so šestkou. Tento článok by si mal prečítať každý, kto tvrdí, že čítanie je strata času. :-)

  OdpovědětVymazat
 11. co k tomu dodat? :)

  OdpovědětVymazat
 12. Souhlasim se vsemi body:) uz se vazne nemuzu dockat az budu mit po zkouskach a muzu skripta vymenit za normalni knihu a konecne docist Murakamiho Kafku na pobrezi a pustit se do te kupy co se mi behem zkousek hromadi na stole:DD

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kafku na pobřeží jsem ještě nečetla, je to dobré? Norské dřevo bylo fajn. :)

   Vymazat
 13. Mne by tedy více potěšilo, kdyby mi někdo řekl, že vypadám jako Arwen nebo Luthien :-)

  Čtu ráda, nicméně si myslím, že literatuře by se mělo věnovat méně času na školách. Nač znát tisíce děl a autorů? Navíc je nespravedlivé, že přírodovědně nadaní musí z literatury a angličtiny maturovat a naopak jazykově nadaní z matematiky maturovat nemusí, přičemž matematika je minimálně stejně důležitá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Každému přijde nejkrásnější jiná hrdinka. :) Upřímně, já když byla na střední, tak jsem hudrovala zas úplně opačně. Štvalo mě, že se ještě ve čtvrťáku musím mořit s matikou a biologií. I když, co se maturity týče, stěžovat si nemůžu. Každopádně, co se týče tohohle, tak nikdo nikdy není úplně spokojený... proto existují vysoké školy. :))

   Vymazat
 14. Výborný článek, absolutní souhlas :) akorát to poslední dobou mám spíš tak, že se chci jít učit, ale najednou si o půlnoci uvědomím, že si místo chemie čtu knížku :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky! (taky často, ráda a vášnivě čtu něco, co s učením vůbec nesouvisí)

   Vymazat
 15. Anonym nadomnou.. Tak na matematiku nema kazdi hlavu, ja tiez a preto s vasim prispevkom nesuhlasim. Tym nemyslim zaklady pocitania ale nejake ekvivalenty som nikdy nevyuzila, je to zbxtocne, sk velmi chcete, chodte studovat na matfyz :-)
  Inak krasny clanok :-)

  OdpovědětVymazat
 16. Se vším s tebou souhlasím. :)

  OdpovědětVymazat
 17. Článek se prostě povedl a musím jenom souhlasit a to jsem začala pořádně číst teprve před třema lety a stala se z toho závislost. Ale je to užasný relax. Krásně si odpočinu a zapojím fantasii. Manžel mi nadává co jsem utratila za ty tři roky peněz za knížky.

  OdpovědětVymazat
 18. Souhlas. Jen bych ale dodala, že kniha jako taková je pouhou formou, obalem něčeho, co v ni autor vloží. Kniha, film, píseň, obraz...i počítačové hry. Nic z toho bych nestavěla nad ostatní. Ve všem může tvůrce ukrýt něco, co nás hluboce zasáhne, nebo úplně mine.
  Po pravdě jsem si nejvíce odnesla právě z jedné počítačové hry (The Void)...a to říkám jako bytost, která knihy miluje a přečetla jich stovky :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pochopitelně. To, že já mám knížky nejradši, neznamená, že filmy, obrazy nebo počítačové hry jsou k ničemu. ;) Ale tohle je víceméně knižní blog, takže to tu vztahuju na knihy. ;)

   Vymazat
 19. Super článek, trošku mě ale štvete, už měsíc mám v promýšlení projekt na téma 100 důvodů proč číst a zrovna všichni publikujete články na toto téma! Má to ale jednu výhodu, chtěla jsem zapojit všechny knihomoly a tak můžete připojit i tyto! A souhlasím se všemi body naprosto! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D Někdo mi říkal, že jakýkoliv nápad tě napadne, musíš okamžitě realizovat, protože do deseti minut to napadne i někoho dalšího. :)) (každopádně, takových článků není nikdo dost!)

   Vymazat
 20. Závislost na čtení mám už od malička a nikdy jsem moc nechápal, že existuje někdo, koho to nebaví. V abstinenčních stavech čtu návody chemických přípravků na cizích záchodech (doma jsem řádně vybaven) a pokud při jídle přede mě někdo postaví lahvičku s textem složení oné kapaliny, může si být jistý, že po jídle nebudu vědět co jsme jedl, ale určitě mu budu poutavě vyprávět z čeho je složený kečup, maggi, pivo a pod. Že by tak čtení mělo i nějaké negativní dopady? :-) Jinak díky Jani za hezkou úvahu, přepošlu odkaz svým páťákům (stejně si to přečtou jen Ti, co si to vlastně ani číst nemusí.... ). S Alailou bych si dovolil nesouhlasit. Je mi jasné, že po emoční stránce je film, hudba apod. obrovskou emoční zbraní, ale jsem přesvědčen, že člověk je více svázán realizovanými představami autora. V tomto ohledu je ústní vyprávění a čtení nejvíce svobodné. Martin Roučka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V tom se úplně vidím! ;) Krásně řečeno.

   Vymazat
 21. Skvělý článek...Já jsem právě v Benátkách s Robertem Langdonem, poslala bych ti pohled, ale bohužel nemám vůbec čas ho někde shánět....:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, to je škoda. Z Benátek jsem pohled ještě nedostala. :D
   A díky! ;)

   Vymazat
 22. Souhlasím. :) Od té doby co čtu jsem se výrazně zlepšila v češtině. :)
  A máš pravdu - čtení je nejlepší závislost! :D

  OdpovědětVymazat
 23. Knihy nakupuju přes http://knihy-filmy-hudba.hyperzbozi.cz a jsem moc spokojená s výběrem i cenou!

  OdpovědětVymazat
 24. Tenhle článek je opravdu skvělý! Dobrá práce. :)

  OdpovědětVymazat
 25. Hezkej článek, ale cílová skupina díky němu stejně nezačne číst. Půjdou se radši podívat na seriál či tak něco....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je celkem jedno, nepsala jsem to jako nějakou agitaci, aby se začalo číst, jen jsem sepsala, proč si myslím, že je to fajn. :)

   Vymazat
 26. Super bazar pro knihomily: http://knihy.hyperinzerce.cz/!

  OdpovědětVymazat
 27. Se 6. bodem tak úplně nesouhlasím. Nemůžu říct, že by mne J. Deawer nebo S. King zklidnil...Ale když dlouho po půlnoci nemůžu usnout, vrátím se z postele do čtecího křesla a hodinku čtu, usnu pak jak mimino. Jinak jsem naprostý čtecí závislák, jsem schopná číst i prošlé Zlaté stránky s reklamama..

  OdpovědětVymazat
 28. Řekla bych že záleží kniha na knize, že ne každá splňuje všechny body (jsou takové co nás právě na realitu donutí myslet víc, takové co nás víc vystresují - a co si budeme povídat tak i takové, které nám téma k hovoru neposkytnou, jelikož jsou tak trochu pro small talky nevhodné) Všeobecně ovšem - samozřejmě. Mě osobně se líbí možnost prožít spoustu různých životních osudů aneb Kolik knížek přečteš, tolikrát jsi člověkem :)
  Nicméně u věty "Může to ovlivnit i kvalitu vašeho spánku." jsem si nemohla nevzpomenout na sebe v šesti letech. Trápila jsem svoje rodiče tím, že jsem odmítala jít spát takříkajíc "po večerníčku," protože jsem prostě chtěla číst. Přečíst celou knížku Rychlých Šípů a doplnit to jednou knížkou Čtyřlístku pro mě během jednoho večera nebyl problém. A z toho jsem si odnesla nespavost - nedokázala jsem usnout, pokud jsem nebyla naprosto vyčerpaná. (Teď je mi osmnáct a poslední půl roku usínám víceméně normálně, tak snad se to nevrátí :)) Takže jako každá jiná závislost vám dokáže život trochu zkomplikovat, ale u knížek to vždycky stojí za to.

  OdpovědětVymazat
 29. souhlasím se všemi body a je to krásně sepsané :)) alespoň si člověk uvědomí, proč vlastně čte :))

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.