Věděli jste, že prodávat je lidské?

sobota 14. prosince 2013

Začala jsem pracovat ve firmě pronajímající apartmány cizincům, kteří si přijedou užít Prahy. Jsem tam jako ten nadšenec do sociálních médií a marketingu. Obojí mě zajímá, především sociální média miluju (najít mě můžete skoro na všech známějších), ale co se marketingu týče, moje znalosti ještě pokulhávají. Takže to chce vzdělat se. A kde jinde, než u nakladatelství Jan Melvil Publishing, které je přímo nabité k prasknutí samými sebevzdělávacími knihami.


Povinná četba pro každého


Vybrala jsem si knihu Prodávat je lidské, kterou napsal Daniel H. Pink. Knížka má dvě části, obě dvě se se různě mixují a prolínají. Ta první je o vůbec o vyvrácení mýtu, že prodej je přežitek, zbytečnost a špatnost. Ta druhá je o tom, co to vlastně prodej je a jak v něm být dobrý. Ta mě zajímala mnohem víc, ale nutno říct, že obě dvě části mají něco do sebe.

Nerada prodávám a odjakživa si v sobě pěstuji averzi k lidem, kteří se mi hodně okatě snaží něco prodat. Z podomních prodejců nebo z těch kravaťáků na ulici od O2 se ježí chlupy snad úplně všem. Proti prodávání jako takovému ovšem nic nemám. Daniel H. Pink pro ty úplné odpůrce vysvětluje, že to fakticky není špatné a hlavně proč to není špatné. Na desítkách příkladů ukazuje, že prodává úplně každý na světě. A to nejen nějaké zboží, my toho totiž prodáváme mnohem víc. Chtě nechtě každý den jdeme se svou kůží na trh a snažíme se něco prodat.

No a když už tedy prodáváme, je načase vědět, jestli to děláme správně. Tady opět nastupuje Daniel H. Pink. Jeho knížku Prodávat je lidské bych dala jako povinnou četbu pro všechny studenty marketingu. Jo a taky pro všechny, kteří někdy vlastnili, vlastní nebo chtějí vlastnit nějakou firmu. A pro ty, co v ní pracovali, pracují nebo budou pracovat. A pro ty, co v ní nakupovali, nakupují nebo budou nakupovat... takže je to vlastně knížka pro každého.


Jako učebnice


Je to úplná bible nejrůznějších vědomostí, tipů, triků, taháků, ... je toho tam prostě mraky. Dozvíte se toho spoustu. Vážně mi to přišlo spíš jako učebnice než jako "pouhá" selfhelp kniha, ale je pravda, že to nejsou jen suchá fakta, ale opravdu šťavnaté zajímavosti. Navíc nejde jen o to, abyste se něco nového dozvěděli, ale abyste se naučili kriticky dívat na sebe a své schopnosti, abyste se donutili zlepšovat je a pilovat až k úplné dokonalosti. V tom vám obvykle učebnice nepomohou.

Kniha je psána sympatickým jednoduchým jazykem, který neurazí ani nenadchne. Jenže při všech těch zajímavých poučkách je vám vcelku šumafuk, jestli je jazyk knihy takový obyčejný. Dokonce mi to přišlo o maličko lepší než všemi vychvalovaný Startup za pakatel, který má sice taky co nabídnout, ale prostě není tak skvěle napěchovaný informacemi jako Prodávat je lidské. Na druhou stranu, je fakt, že pár dobře řečených rad bude lépe zapamatovatelných než hromada nejrůznějších tipů... jenže ona ta hromada tipů je stejně dobrá, konkrétní a zapamatovatelná.


Prodávat je lidské (To Sell Is Human) / Daniel H. Pink / Viktor Horák / 2013
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Jan Melvil Publishing.

7 komentářů

 1. Hm, už mi skoro připadá, že vždycky sáhneš po knize, která mě zajímá, ale kterou si nakonec nevyberu s tím, že přece nemůžu číst úplně všechno, ale po tvé recenzi bych si ji přečetla nejradši hned teď! :)

  OdpovědětVymazat
 2. Díky za recenzi. Až do této chvíle jsem měl dojem, že tohle je jedna z mála knížek od Melvila, která by mě nezaujala. Teď už si to nemyslím :-).

  OdpovědětVymazat
 3. Tahle kniha by mě bez tvé recenze nejspíš nijak zvlášť nezaujala - prodej není to, čemu se chci v životě věnovat. Na druhou stranu je fakt, že prodejem není jen podomní obchodnictví a práce za kasou, což jsou dvě činnosti, které se mi s tímto pojmem asociují úplně nejvíc :)

  OdpovědětVymazat
 4. Díky za inspiraci, podívám se na knihu. Knihy podobně jako Ty zbožňuji a čtu zejména jde o osobní rozvoj. Mě se osobně líbila kniha od Portálu jmenuje se Trénink obchodní komunikace je je tam odlišný přístup k prodeji, což se mi líbí..třeba tip pro někoho i na mém blogu chci změnu - knihy od Grady, Anagu či Portálu...

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.