V šílené parodii na horory John na konci umře

Místo abych před Vánoci četla romantické románky a happyendové pohádky, vyberu si na recenzi knížku John na konci umře, která rozhodně nesplňuje ani jeden z požadavků na pravou vánoční četbu.


Děsivá surrealistická jízda


Tak zaprvé - není to romantické. Ani trošilinku. Taky nečekejte žádný happyend. Ale to vám už zřejmě došlo z názvu knížky. Není to dojemné, necinkají v tom rolničky, neobjeví se tu Santa Claus. Není to kniha, která by vás chytila za srdce. Kdepak. Tohle je kniha, která se vám chytne spíš tak do mozkových závitů, totálně zpřehání a zašmodrchá vaši fantazii a na závěr vám nejspíš vyškrábe oči z důlků. No fakt.

John na konci umře je děsivá surrealistická jízda o dvou chlapících, kteří se tak trochu snaží vymýtat ďábelské síly z našeho světa. Vtip je v tom, že veškeré takové ďábelské síly (které obsahují klubka hadů, mraky pavouků, oživlé mrtvoly, postavičky ze zvířecích kusů masa apod.) ve skutečnosti neexistují; jsou jen a jen v naší hlavě. Což je ale dělá jen mnohem víc pravděpodobnější. Alespoň pro toho, kdo si je představuje, že. John a David se setkávají s bizarními tvory den co den, každodenně s nimi bojují na život a na smrt (alespoň zdánlivě) a vyprávějí čtenáři své neuvěřitelné příhody, které může takový rádoby exorcista v moderním světě zažívat.


Lehce odporné scény


Knížka je vyprávěná z pohledu Davida Wonga, což je pouze pseudonym hlavní postavy. Stejný pseudonym si zvolil i autor knihy, který se ve skutečnosti jmenuje Jason Pargin. Je to vtipný a děsivý příběh zároveň - román paroduje typické hororové scény nebo je alespoň vždycky dožene do šílených extrémů. Nečekejte klasický horor, kde všichni berou smrtelně vážně oživlé mumie, ani paranormální příběhy a už vůbec ne nějaký psychothriller, kde se čtenářovy obavy a strach odráží jen od dobře vybudované atmosféry. Ne. V knize John na konci umře čekejte oživlou horu zvířecího masa, která vás bude chvíli honit po prázdném bytě, semtam vás lehce přidusí a nakonec si s ní v klidu posedíte a půjčíte jí svůj telefon, aby si mohla zavolat. 

Hlavní hrdinové jsou blázni. Jednoznačně. Tak trochu závislí na drogách se potácejí životem, který jim nedává větší smysl. Alespoň podle mě. Takové ztracené existence. Davida (vypravěče) jsem si postupně celkem oblíbila, Johna nikoliv. Ale mně se to stává málokdy, abych opravdu měla ráda hlavní hrdiny. Většinou je tak nějak přetrpím, pokud je příběh dobrý, a to je právě příběh knihy John na konci umře. Nijak mě nenadchli, nijak mi nevadili. Příšerky, které si autor navymýšlel, ale byly prostě dokonalé. Nic tak strašidelně odporného už jsem dlouho nečetla. Fantazie Davida Wonga se rozpíná do nevídaných končin.


Při čtení téhle knížky nebudete příliš napjatí nebo vyděšení, dopředu vás pohání čtivost, originální tragikomično a lehce odporné scény, s nimiž sice nechcete mít nic společného, ovšem nemůžete je přestat číst, protože jste prostě zvědaví (ze stejných důvodů se čtou i bulvární drby a Padesát odstínů šedi). John na konci umře není žádný brak, ale docela zajímavě balancuje na hranici mezi kvalitní a pokleslou literaturou. 


P. S.: Nečtěte to v noci. Radši.John na konci umře (John Dies at the End) / David Wong / Jan Sládek / 2013
Za recenzní výtisk děkuji knihkupectví Martinus.cz.

Share this:

, , , , , ,

KONVERZACE

6 x byl okomentován tento příspěvek:

 1. já jsem tedy nikdy před Vánoci žádné pohádky ani slaďárny nečetla. Ty čtu, když tak zapřemýšlím, v létě o prázdninách. :)
  A jo, znám ten pocit, když čtu horor v noci. To se pak bojím zhasnout i lampičku. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To já se právě zase v zimě ráda rozněžňuju nad šťastnými romantickými konci. :)

   Vymazat
 2. Tahle knížka mě zaujala hned, jak jsem na ni v knihkupectví narazila, protože se mi při čtení anotace vybavovala knížka Nekromant - a tu prostě miluju. Po tvé recenzi mám tak trochu dojem, že podobnost bude skutečně jen lehká a knížka John na konci umře se oproti Nekromantovi ponese ve výrazně drsnějším duchu.

  Stejně si ji ale chci přečíst - už jen kvůli tomu názvu. A vlastně i kvůli té obálce. A tak trochu také proto, že mě tyhle šílené příběhy, kde nevím, co se autorovi v jeho šíleném mozku ještě vylíhne, prostě baví :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že podle toho, co píšeš, to pro tebe bude to pravé. ;)

   Vymazat
 3. O knížce slyším poprvé, zní hodně zajímavě :) nevím, jestli je to přímo můj šálek čaje, ale za pokus to stojí :)

  Jinak na mém blogu právě pořádám vánoční soutěž o knížku, tak kdyby ses chtěla zapojit, budu moc ráda :) http://bloodylungs.blogspot.cz/2013/12/soutez-o-knihu-rozdelena-srdce-bettina.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za pokus určitě. ;) a díky za tip na soutěž :)

   Vymazat