Zapomeňte na cestování časem. Novinkou je cestování lidskými těly

úterý 12. listopadu 2013

Od nakladatelství CooBoo jsem dostala jako dárek knížku Den co den od Davida Levithana. Četla jsem na ni spoustu pochvalných recenzí a těšila jsem se na to nadpřirozeno, které mě v příběhu čekalo. 

Pozor! Extrémně čtivé


A. není plnohodnotný člověk. Je jen duší bez těla - na jeden jediný den se totiž převtěluje do těl lidí, kteří jsou přibližně stejně staří jako on. Kluků i holek, studentů i feťáků... je to jedno. Nikdy neví, kým bude zítra. Nezná svou vlastní rodinu. Lidé kolem něj jsou jeho přáteli jen na jeden den. Fascinující, myslela jsem si. Takovýhle příběh je vážně originální. Samozřejmě k němu přibude i láska. A. se totiž jednoho dne převtělí do otravného přítele slečny jménem Rhiannon - a bezhlavě se do ní během jednoho dne zamiluje. Po zbytek knihy sledujeme jeho úpornou snahu získat Rhiannon bez ohledu na to, že jeho vyvolená netuší, jak bude druhý den zrovna vypadat.

Po prvních pěti stránkách jsem byla strašně zklamaná. Bylo to takové... nemastné neslané, zkrátka nic moc. Jenže pak, úplně znenadání, se to proměnilo. Začalo to být hrozně čtivé. Sama už nedokážu říct, jestli se to změnilo někde uprostřed odstavce nebo se začátkem další kapitoly. Nevím. Každopádně, hned na začátek musím náročné čtenáře upozornit: vydržte a neodkládejte knihu hned, i když z ní zpočátku nebudete mít nejlepší pocit. Vyplatí se to. 

Den co den jsem měla přečteno během čtyř hodin. Nešlo to jinak. Mám dojem, že by kniha měla mít na přebalu nějaké upozornění; něco jako: Pozor! Extrémně čtivé! Protože vy ji začnete číst, říkáte si, no, nic moc to není, a najednou je půlnoc a vy jste se na to učení nestihli ani podívat. Museli jste prostě neustále sledovat tu zašmodrchanou situaci mezi A. a Rhiannon, fandit jim, být bezradní nad tím jejich zapeklitým milostným dramatem a nakonec uronit slzu nad tím bezkonkurenčně nejlepším koncem, jaký mohl David Levithan pro své postavy přichystat.


Závěr jak má být


A. je typický dokonalý kluk, kterého by si přála každá holka, ovšem pokud by měl nějaké fyzické tělo. Mnohem víc mě zaujala Rhiannon, u níž jsem předpokládala utajené nadpřirozené schopnosti, omračující krásu, oslňující inteligenci nebo aspoň ten ostrovtip... Ale nic z toho. Není to typická "young-adult-hrdinka", rádoby obyčejná, ale ve skutečnosti strašně výjimečná. Ne, tohle je taková ta holka odvedle, strašně sympatická, ale ničím zvláštní. Jen ji něco neobyčejného potká. Ale sama o sobě je hrozně překvapující a milou postavou.

Den co den samozřejmě nějaké ty mouchy má. Kromě podivně nijakého a nudného začátku je to ještě postava reverenda a poblázněný idiot, který si myslí, že místo A. ho posedl ďábel. Uznávám, že do příběhu to celkem zapadalo, ale všechny pasáže s nimi mi přišly hrozně hloupé. Na druhou stranu smekám klobouk nad tím, jak šalamounsky autor vyřešil všechny záhady ohledně celého toho procesu převtělování, a co je nejdůležitější, PROČ vlastně se to děje. Díky jeho neprůstřelnému vysvětlení tak nějak jen tušíte nějaké ty logické nedostatky; ale nikdy se nedozvíte, jestli je vaše tušení oprávněné.

Čtivost, to je pro mě jednoznačně největší klad. Originální, zajímavý příběh. Nepřeslazená milostná zápletka. A jako třešnička na dortu jeden z nejlepších závěrů knihy, jaký jsem kdy četla. Miluju otevřené konce, nemám ráda jednoznačné závěry a taky se mi líbí, když mě autor šokuje nebo alespoň lehce vyvede z míry tím, že nenapsal konec takový, jaký jsem předpokládala, že bude. Tohle David Levithan splňuje na jedničku. Den co den je pro mě velmi milým knižním překvapením letošního roku.


Den co den (Every Day) / David Levithan / Tomáš Bíla / 2013

14 komentářů

 1. Přiznám se, že mně tedy začátek nudný rozhodně nepřipadal, naopak. Já prostě tenhle pozvolný styl Levithana miluju :) A je fakt, že ten reverend a ten týpek byli fakt přes čáru...
  Jo a je mi tedy skoro do pláče z první fotky :P

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Do pláče? Jakože tak dobrý nebo tak špatný? :D

   Vymazat
  2. Jakože z té fotky, vždycky je mi líto knížek pokládaných takhle hřbetem nahoru ;P

   Vymazat
  3. Jo tak... u mě knížky takhle občas trpí, no. :)

   Vymazat
 2. Už jsem na tuto knihu četla asi dvě recenze a pokaždé kladné hodnocení, s tebou třetí. Chci s nakladatelstvím CooBoo spolupráci, sakra. :) Tedy, přeji si to. Z celého srdce. A nebo zkrátka zajdu do knihovny a zkusím štěstí tam.
  Mimochodem, po dočtení tvé recenze se mi vždy usadí na tváři takový přiblblý úsměv. Čím to?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem o tu spolupráci s CooBoo taky dřív hrozně stála, ale přijde mi, že jsem z jejich nakladatelství už trochu vyrostla. :) Každopádně semtam se pořád objeví knížka, která mě úplně pohltí - viz Den co den. :)
   Ten úsměv je doufám proto, že je ta recenze fajn a ne že je úplně stupidní. :D

   Vymazat
 3. Jsem ráda, že se ti to líbilo a musím jen souhlasit, konec je prostě dokonalý. Posledních dvacet stránek jsem se hrozně bála, jak s tím Levithan naloží, aby hlavní hrdinové neodcházeli ruku v ruce do západu slunce vstříc novým zítřkům... ale poradil si geniálně! Byla jsem tak moc spokojená, že se to ani popsat snad nedá :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně, ruku v ruce odcházet do západu slunce by bylo nejhorší. ;) :D Tak, jak to Levithan vymyslel, jsem si to ani trochu nepředstavovala a fakt se mi to hrozně líbilo.

   Vymazat
 4. Pekná recenzia 8) Kniha vyzerá skvele, už som si ju všimla dávnejšie, má krásnu obálku a zaujímavý námet. Nejako často teraz čítam o reinkarnácii či skokoch v čase 8D určite nevynechám ani túto knižku 8)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. ;)
   Obálka je krásná, to je fakt! Jestli máš ráda cestování v čase, tak si myslím, že se ti bude líbit i tohle. ;)

   Vymazat
 5. Hrozně mě ta knížka zaujala a stejně jako ty jsem na ni četla spoustu kladných recenzích. Vážně se těším, až si ji přečtu.:-)

  OdpovědětVymazat
 6. Já si tu knihu musím koupit!! Ksakru. Tvoje recenze mě akorát zase naštvala, protože tu knihu zatím pořád nemám v rukou ! :D Těším se na to.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D jo, to se mi taky stává s recenzemi na knížky, po kterých toužím :)

   Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.