Startup za pakatel: Nakopne vás a předá pořádnou nálož informací

Ne, nechci zakládat vlastní firmu. Ale hrozně mě baví sledovat lidi, kteří to dělají. Z malého nápadu udělají super projekt, který zpříjemňuje život nejen jim, ale spoustě dalších. Baví mě lidi, kteří mají vize, nápady, zajímavé myšlenky. Takže jsem neváhala a požádala sympatické nakladatelství Jan Melvil Publishing o recenzní výtisk knížky Startup za pakatel.


Jen zdánlivé nesmysly


Chris Guillebeau (šíleně komplikované jméno) svým čtenářům přibližuje svět mikrofirmiček začínajících doslova z ničeho. Vysvětluje, co je důležité vědět na začátek, když chcete rozjet vlastní podnik, přidává praktické rady a tipy co dělat a čemu se vyhnout a celé to koření zajímavým vyprávěním o skutečně existujících startupových firmách, jenž se vylíhly pouze z činorodosti a dobrých nápadů svých majitelů.

Takže. Nebudu omílat (na to jistě narazíte v jiných recenzích) různé názory na startupy. Někdo jich má plné zuby, někdo jim fandí. Já se řadím k té druhé skupině. A fandím všem malým podnikatelům a firmičkám, které to, co dělají, dělají dobře, s láskou a s úsměvem. To jsou mí jednoznační favoriti. Kdybych měla jmenovat příklady z Čech, napadá mě třeba internetové knihkupectví Martinus.cz nebo projekt Naučmese.cz. Autor knihy Startup za pakatel má samozřejmě v záloze příkladů mnohem víc. Jsou jich fakt spousty. Nic profláklého, nic neužitečného, nic nezajímavého, většina z toho funguje i v offline světě. Docela mě ale pobavilo, když jsem si uvědomila, že kdyby mě někdy napadl takový nápad, jako dostali ti zakladatelé dnes úspěšných malých firem, určitě bych ho zavrhla s tím, že je to nesmysl a že si takovou věc nikdo kupovat nebude. Nikdy by mě nenapadlo, že se z toho vyklube užitečná věc, za kterou mi potenciální zákazníci utrhají ruce. Z toho plyne, žádný nápad předem nezatracujte.

Odborník i spisovatel


Chris je praktik, při vysvětlování se snaží dát do pozadí teoretické znalosti a upřednostňuje praktické dovednosti. Sám jich má tisíce na rozdávání. Je to zdatný znalec firemního trhu, umí se orientovat na poli marketingu a díkybohu nezapomíná na to, že píše knihu a tudíž musí dodržovat jistá pravidla. U jiné knížky z nakladatelství Jan Melvil Publishing, Začněte s proč, mi připadalo, že ačkoliv autor byl znalec ve svém oboru, tak jeho snaha předat své zkušenosti čtenářům přišla vniveč, protože ta knížka prostě nebyla tak dobře napsaná. Můžete mít znalosti jako pánbůh, ale když vám chybí ta spisovatelská "slina", stejně vaši knížku nikdo číst nebude. Zkrátka a dobře, Chris Guillebeau je nejen odborník, ale taky spisovatel jaksepatří. Umí psát.

Je ve svém slohu minimalistický, stručný a jednoznačný. Jeho příběhy na sebe navazují a vůbec celý text je krásně provázaný. Dobře vypointuje každou historku, umí převyprávět kdejakou situaci a celé je to opravdu čtivé. Startup za pakatel jsem měla přečtený v cukuletu. 

Objevte způsob, jak pracovat na sebe a živit se tím, co vás baví. Upřímně, nečekejte návod na to, JAK to přesně máte udělat. Ale ve všech těch příkladech, jak to udělali jiní, docela dobře můžete najít i váš vlastní start. Je to dobrá nakopávací četba, ve které se toho dozvíte spoustu přínosného klidně i čistě jen pro zajímavost. Skvělý čtenářský zážitek a pořádná nálož nových informací.


Startup za pakatel (The $100 Startup) / Chris Guillebeau / Petr Miklica / 2013
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Jan Melvil Publishing.

Share this:

, , , , ,

KONVERZACE

4 x byl okomentován tento příspěvek:

 1. Já tuhle knížku objednala jako dárek k Vánocům jedné své kamarádce, kterou štve její úřednické zaměstnání a pořád říká, jak by chtěla začít podnikat, jen k tomu nemá odvahu a pořád si není jistá. Tak doufám, že by jí to třeba mohlo inspirovat. :) Je dobře, že se knížka dobře čte, protože kamarádka není zrovna velký čtenář, takže něco náročnějšího by ji mohlo odradit... No, uvidím po Vánocích. :)
  Pěkná recenze! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že tohle je přesně pro ní! :) Některé recenze tvrdí, že jsou tam příklady, které nejdou realizovat v opravdovém životě, ale já si myslím, že tu nejde jen o příklady, Startup za pakatel nabízí i spoustu nových pohledů na svět a možnosti, jak jej uchopit jinak, než jsme to dělali dosud. Takže i tohle může být pro tvou kamarádku inspirativní. :)
   A děkuju! :)

   Vymazat
 2. Mám už nějaký čas v iPadu rozečtené, docela mě to i baví, ale ne a ne to dočíst...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nojo, taky pro někoho to čtivé je a pro někoho být nemusí... :) Ale doporučuju přečíst, druhá polovina knihy mi přišla lepší než ta první.

   Vymazat