Co by kdyby: Hitler se probouzí v Berlíně roku 2011

Noční můra se stává skutečností: do současnosti se vrací neblaze proslulá historická postava jménem Adolf Hitler. Jistě vás nemusím představovat.

Dolfi to zas vezme do svých rukou


V knize Už je tady zas si spisovatel Timur Vermes zahrává s představou, že Adolf Hitler nezemřel, jen usnul jakýmsi záhadným spánkem, a probudil se uprostřed Berlína v roce 2011. Ha. Sranda? Tak trochu. Spíš mi z toho ale drobet lezl mráz po zádech.

Adolf Hitler je v roce 2011 značně přátelštější než si ho pamatuji ze 40. let (z videí na YouTube). Pochopitelně netuší, co si se světem kolem sebe počít, což vede k celé řadě komických situací. Adaptuje se ovšem pozoruhodně rychle a dokáže se smířit i se skutečností, že Borrman ani Eva tu fakt nejsou, že Berlín zaplavili turečtí přistěhovalci, že kouzelná bedýnka zvaná televize přenáší samé nesmysly o vaření, že demokracii se ještě, himlhergot, nepodařilo vymýtit. Ale on to "Dolfi" zase brzy vezme do svých rukou, i když si všichni myslí, že je to jen zkrachovalý komik napodobující Vůdce. Jenže, dejte tak charismatickému řečníkovi k dispozici místo v televizní show a najednou je to semínko dávné hrozby opět zaseto.V širším měřítku


Hitler je přátelštější zřejmě proto, že je to příběh psaný ich-formou právě z jeho pohledu. Tak nějak míň hrozivější a vlastně trochu zabedněný. Jenže když se nebudete chtít jen bavit a trochu se nad tím vším zamyslíte, dojde vám, jak je to hrozně strašidelná kniha. A to nejen z jeho strany. Protože hodně z Hitlerových postřehů týkajících se naší současnosti je vlastně úplně správná. My jsme to v některých směrech za ty roky dotáhly hrozně daleko a v něčem jiném zase docela stagnujeme. Nebo jsme se dokonce posunuli zpátky. Je fajn brát knihu i v takovémhle širším měřítku.

Musím říct, že mě fascinovalo hlavně to, s jakým flegmatickým klidem všichni obyvatelé Berlína přijímají byť jen i někoho, kdo se za Hitlera vydává. A dokonce ho chtějí v komediální show! Podle mě je to dost přitažené za vlasy; asi jako kdyby měl Voldemort dávat rozhovor pro Denní věštec. Ale co já vím, jaké názory ohledně Hitlera panují v Německu - očividně dost liberální - a jak by se na to tvářila většina české populace. Za mě je teda dost nemístné být celá vedle z někoho, kdo úspěšně imituje jednoho z nejďábelštějších lidí, co kdy žili na téhle planetě.


Knížka je psaná velmi hezky: jednoduše, stručně, čtivě. Je to vážně přívětivé psaní. Moc se mi zamlouvá i velice výstižná obálka. Obsah mě hrozně nalákal - přece jen mě hrozně baví takové to "co by kdyby" a ani trochu nezklamal. Jen bych se tedy asi měla trochu na pozoru před autorem příběhu, Timurem Vermesem. Dokázal nastudovat všechny Hitlerovy projevy tak dokonale, že to při čtení knížky působí, jako by mu opravdu viděl do hlavy. :)Už je tady zas (Er ist wieder da) / Timur Vermes / Michaela Škultéty / 2013
Za recenzní výtisk děkuji knihkupectví Knihy Dobrovský.

8 komentářů:

 1. Četla jsem recenzi u Brabikate a vážně mě to zaujalo, připadá mi to jako hrozně zajímavé téma. Taky mám ráda různé "co by, kdyby".:-)

  OdpovědětVymazat
 2. Tahle knížka mě vážně zajímá čím dál víc - zrovna dnes jsem o ní četla obdobně nadšenou recenzi u Brabikate :)

  Jinak co se týče té flegmatičnosti, podle mě je logická. Hitler už je v dnešní době postava známá jen z knih a dokumentů, skutečných pamětníků žije skutečně pomálu. A lidé milují kontroverzi, rádi se baví, takže věřím, že takový věrný imitátor Hitlera by v televizi skutečně vzbudil úspěch.

  Tak mě napadá - vidělas film Náš vůdce? Je inspirován skutečnou událostí (pokud se neopletu) a je v něm krásně vidět, že nebezpečí davové manipulace je obrovské, i když bychom už mohli být z historie poučeni.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, ten film jsem viděla. Máš pravdu, že ta flegmatičnost je asi logická... nicméně z mého pohledu je to pořád hrozně neuvěřitelné, mě by imitátor Hitlera v televizi spíš dost vyděsil. :))

   Vymazat
 3. S tím Timurem Vermesem máš pravdu. :) To je na psaní stejně strašně fascinující - musíš vidět do hlavy jak těm nejčestnějším hrdinům, tak i přesně chápat myšlenkové pochody a motivace těch nejzápornějších zločinců, protože jinak psychologie postav skřípe a na příběhu se to okamžitě projeví...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je fakt. Myslím, že bych měla v recenzích víc oceňovat, když spisovatel dokáže stvořit opravdu věrohodného klaďase i záporáka. :)

   Vymazat
 4. To vypadá docela děsivě. Čtení to může být zajímavé, já jsem vždycky z takových příběhů trochu rozpačitá, jakoby to znevažovalo události druhé světové..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě to taky ze začátku napadlo, ale tahle knížka spíš žije osobností Hitlera teď a tady než těmi všemi hrůzami, které napáchal. Rozhodně to události 2. světové války nijak neznevažuje.

   Vymazat

Články na mail