Tajemné knihkupectví pod drobnohledem Googlu

pátek 18. října 2013

Přečetla jsem Nonstop knihkupectví pana Penumbry, knížku, kterou napsal Robin Sloan a kterou budou zbožňovat nerdi, hipsteři, ajťáci a v neposlední řadě také milovníci knih. Jo a pravděpodobně i všichni ostatní. 

Prostě boží


Clay Jannon je flegmatický a nezaměstnaný. Čirou náhodou narazí na nabídku práce v nonstop knihkupectví, což, řekněme si na rovinu, zní sakra lákavě. Seznámí se s tajemným prodavačem panem Penumbrou a ještě tajemnějším obsahem jeho knihkupectví: knihami, které jsou zašifrovány nerozluštitelným kódem. Clay postupně proniká pod povrch všech tajemství a odhaluje dechberoucí záležitosti týkající se jedné knižní sekty, starodávných kodexů a jednoho velkého pokladu. Při tom všem mu pomáhají jeho přátelé - Neel, který zbohatl na vytváření simulace ženských ňader, Kat, odbornice na vizualizace dat v Googlu, spolubydlící Mat, Ashley a další.

Nebudu lhát - sociální média a knížky jsou jednou z mých největších vášní. Vůně nové knihy je podle mě lepší než Chanel no. 5 a timeline na Twitteru pro mě představuje nekonečnou zásobu novinek, zajímavostí a humoru, se kterou bych se loučila jen velmi těžko. Robinu Sloanovi se podařilo zkombinovat mé dvě velké vášně do jednoho - což ve mě vyvolává téměř extatické nadšení. Strašně jsem se bála, že budu příběhem zklamaná, že nebude tak báječný, jak jsem si ho vysnila, že Robin Sloan možná píše skvělé tweety, ale jeho romány nestojí za nic. Ale - haleluja - Nonstop knihkupectví pana Penumbry je jedním slovem prostě boží.

Vyprávění si drží jisté detektivkové napětí, ačkoli se zdržuje jakýchkoliv akčnějších situací. Dopředu vás pohání skvěle vybudovaná atmosféra příběhu, touha dozvědět se, jak to vlastně je s tím tajemným kodexem a vůbec celým společenstvem Nezlomeného hřbetu, a do třetice také neuvěřitelná čtivost, jíž Nonstop knihkupectví oplývá. Měla jsem knížku přečtenou za dva dny, a to jen proto, že mezitím jsem musela udělat přestávku na školu a spánek.


Geniální propojení starého a moderního světa


Příběh je psán v ich-formě z pohledu Claye Jannona. Clay je postava, která vás neurazí, ale ani vás nijak zvlášť nenadchne. Samozřejmě je to člověk, který v sobě ukrývá nevyužitý potenciál - zpočátku mi přišel jako otravný líný povaleč a nakonec se ukázalo, že je zatraceně inteligentní a vlastně i docela pohotový a vtipný. Ale nedá se na to vždycky spolehnout. Mnohem víc mě bavil majitel knihkupectví, pan Penumbra, který mi (jak už podotkla ve své recenzi Katka Brabcová na Blogu Brabikate) hrozně připomínal Albuse Brumbála, tou svou přímočarou moudrostí a pronikavýma modrýma očima. Soutěž o nejpoutavější postavu ovšem na celé čáře vyhrává Kat Potente. Její trička s nápisem BAM! a přemoudřelé odpovědi na všechno si zkrátka zamilujete.

Strašně mě fascinovalo spojení moderního světa a toho starého, zaprášeného, s omamnou vůní knih. V knize neustále narážíte na novinky typu elektronické čtečky, iPhony, Twitter, Google, Apple, ... Na druhou stranu se tu potkáte s hábity, pergamenem a prastarou podzemní knihovnou. Tohle spojení se ani trochu netluče, ale naopak krásně doplňuje, což jen potvrzuje mou teorii, že papírové knihy jen tak rychle ze světa nevymizí - podle mě jsou knihy čím dál tím víc "in" a oblíbenější. Průzkumníci knižního trhu se určitě s radostí pozastaví nad situacemi, když si jedna prostitutka kupuje životopis Steva Jobse nebo když Clay objednává nového Murakamiho. 

Takových odkazů je v knížce spoustu a jistě mezi všemi těmi vyjmenovanými autory najdete svého oblíbence (já se kupříkladu zatetelila, když byl v knížce zmíněn John Steinbeck nebo J. K. Rowlingová). Doporučuji také během čtení trochu zagooglit, možná najdete některé další souvislosti a vtípky, jenž autor do příběhu vložil. No a na závěr ještě jedno velké plus - viděli jste už tu superúžasnou obálku? Robin Sloan vydal Nonstop knihkupectví původně jen elektronicky, ale okamžitě se stalo tak populárním, že si vyžádalo i vytištění. A česká verze je takhle skvělá.

Ta knížka prostě nemá chybu.


Nonstop knihkupectví pana Penumbry (Mr. Penumbra's 24-Hour Bookstore) / Robin Sloan / Petra Jelínková / 2013
Za recenzní kopii děkuji nakladatelství Host.

6 komentářů

 1. četla jsem recenzi také u Brabikate na tuto knížku a už předtím jsem si říkala, že TOHLE si musím přečíst:) tak to píšu ještě jednou. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To si piš, že si to musíš přečíst... :)

   Vymazat
 2. Ahojky :) Nominovala jsem tě do tagu: http://wisdom-book.blogspot.cz/2013/10/liebster-blog-award-tag.html Doufám, že se zapojíš.

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.