Komická pohádka s příměsí červené knihovny

Knížku Nic není, jak se zdá, jsem ulovila ve zbrusu novém knižním outletu knihkupectví Neoluxor v Černé labuti v Praze. Byla to tak trochu z nouze ctnost, protože jsem tam přišla až pozdě odpoledne, kdy už ty nejlepší tituly (s největší slevou) byly fuč. Vybrala jsem si tedy tuhle (a ještě jednu, která taky bude jaksepatří zrecenzována). Zpočátku se mi to zdálo trochu ukvapené, protože výběr knihy, to je obřad, který započíná čtením anotace, pokračuje zevrubným zkoumáním obálky a končí pročítáním mnoha recenzí. Tentokrát jsem prostě čapla první zajímavější, co se mi připletla do cesty. Naštěstí jsem měla štěstí.


Svět plný interpunkce


Nic není, jak se zdá, je napůl komická pohádka a napůl netypická červená knihovna. Líp to charakterizovat nedovedu. Možná se to zdá jako nesourodý mišmaš, ale nějakou záhadou to celkem funguje. Příběh ožívá ve fiktivním světě, který je prakticky stejný, jako ten náš, až na to, že všechny názvy měst a obcí mají legrační interpunkční názvy. Abych vám to přiblížila ještě víc - hlavní hrdinové žijí ve městě Tečka, jímž protéká Značka a jezdí do městečka Pomlčka a Lomítko. Jo, je to vtipné. :-)

Starostou Tečky je dobrý Tibo Krovic. Přezdívá se mu "dobrý", protože skutečně dobrý je, patří k těm nejlepším, nejspravedlivějším a nejoddanějším starostům na světě. Tibo Krovic je už dlouhá léta neuvěřitelně a neodvolatelně zamilovaný do své sekretářky, Agáty Stopakové. Agáta Stopaková je krásná tak, až to bere dech, a má manžela, který na ni kašle. Řekli byste, že se ten románek mezi starostou a sekretářkou rozvine rychle, ale trvá to dost dlouho, protože oba mají silné morální zásady. Nicméně, dojde k němu. Jejich milostný vztah postupně ovlivňuje hned několik důležitých postav z Tečky a pomalu, ale jistě spěje k hrozivému a dramatickému ukončení. Nebo ne?


Skvělé na téhle knížce je, že nemáte ani zdání, co vás čeká na další stránce. Prostě to nedokážete předpovědět. Myslíte si, že máte ve všem jasno, a pak vám autor knihy, Andrew Nicoll, najednou předhodí spodní prádlo utkané z vílích vláken nebo vousatou ženu jakožto ochránkyni města. Je to zkrátka úžasně nevypočitatelné. Postupně jsem začala mít pocit, že se nějaký kouzelný trik nebo magie musí objevit ve 
všem, a tak jsem podezřívavě sledovala Agátino koťátko nebo Tibovy mátové bonbony... někdy jsem došla k překvapivému odhalení, jindy zase ne. Nicoll si se svými čtenáři umí pohrávat.


Pozoruhodné všednosti


Občas mě ale trochu rozčilovala ta část červené knihovny. Jde zejména o popisy Agátina vzhledu - opravdu stačí její krásu zdůraznit jen několikrát, ne v každé kapitole! Ano, víme, jak moc je Tibo Krovic do Agáty zamilovaný. Ano, pamatujeme si, jak Agátu její manžel přehlížel. Ano, dokážeme si představit, jak neskutečně nádherná je. Ale ono je to čtenářům připomínáno prakticky neustále. Po čase vás to začne štvát. Autor si ty ódy na Agátinu krásu odpustí až v samotném závěru, když už, co se týče Agátiny vizáže, vlastně ani není co líčit. Co se týče sexuálních narážek, spíš mě rozesmívaly, protože to bylo cudné v podstatě jen o trošku méně než třeba Harry Potter. A to byla Agáta poměrně hodně frustrovaná.

Kromě tohohle mě ještě trochu nepříjemně překvapil závěr, který byl poněkud za vlasy přitažený a taky bych měla drobné výhrady k českému názvu knihy. Podle mě je takový nicneříkající a strašně snadno zapomenutelný, což je škoda, protože příběh sám o sobě není zapomenutelný ani trochu. Naopak. Všechny obyvatele Tečky, nejen Agátu a Tiba, mám pořád v živé paměti. A hlavně ten styl psaní. Trochu mi to připomínalo Zvláštní smutek citronového koláče, který jsem četla nedávno. Autor taky klade velký důraz na drobné detaily, které pak mají v jeho podání obrovský rozsah. Popisuje obyčejné všední každodennosti jako něco pozoruhodného. Tohle mám na knížkách obzvlášť ráda. Už jen kvůli tomu Nic není, jak se zdá za přečtení stojí. 

Nic není, jak se zdá (The Good Mayor) / Andrew Nicoll / Šárka Kadlecová / 2010

Share this:

, , , ,

KONVERZACE

11 x byl okomentován tento příspěvek:

 1. O téhle knize jsem nikdy neslyšela... je škoda, že takové zajímavé knihy občas zapadnou. Svět plný interpunkce je vážně vtipný nápad! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Že jo! :) Taky mě to hodně pobavilo.

   Vymazat
 2. Také jsem se byla v knižním outletu podívat, ale už asi dost pozdě, protože už tam neměli žádné knihy, které bych si chtěla pořídit. Ale zase je pravda, že nejsem schopná si nějakou knihu koupit jenom podle anotace nebo podle toho, jak vypadá. :) Nic není, jak se zdá zrovna vypadá jako taková kniha, o kterou bych ani nezavadila...ale třeba městečko Pomlčka a Lomítko mě vážně pobavilo. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I já jsem obvykle co se týče koupě nové knihy dost nedůvěřivá a docela dlouho pročítám recenze (- a pak zase nedůvěřuju těm, co knížku příliš chválí, protože pak mám pocit, že budu očekávat hrozně moc a budu zklamaná:D), ale zrovna tahle mile překvapila.

   Vymazat
 3. Myslím, že to nebude tím, že byste přišly pozdě. Já tam byla první den, půl hodiny po otevření a nic jsem si nekoupila, protože neměli vůbec nic zajímavého. Docela mě ten outlet zklamal. :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Plánuju tam zajít ještě jednou koncem měsíce, tak uvidím. Zatím mi výběr knih přišel něco jako na způsob Levných knih. Žádné bestsellery nebo žhavé novinky, hodně červené knihovny, kuchařek a filmových knih. Ale třeba se to ještě zlepší. :)

   Vymazat
 4. Ahojky, nominovala jsem tě do Libster blog award a byla bych moc ráda kdyby si se zúčastnila :) Více informací nalezneš zde : http://book-musings.blogspot.cz/2013/10/liebster-blog-award-tag.html

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj nominovala jsem tě do Libster blog award. :)
  Více informací zde - http://maybe-for-you.blogspot.cz/2013/10/tag-libster-blog-award.html

  OdpovědětVymazat
 6. Aneta Náprstková, Gabriella Baschko: Dámy, moc děkuji za nominaci, vážím si toho. :)

  OdpovědětVymazat
 7. Tak já jsem tě tedy taky nominovala na Liebster blog award, ale koukám, že jsem nebyla první.:-)
  Kdyby si náhodou měla chuť na třetí várku otázek, informace najdeš tady:
  http://kocicikosik.blogspot.cz/2013/10/liebster-blog-award.html

  OdpovědětVymazat
 8. Katie, už čtvrtou, dokonce. :) Ale moc děkuju! :)

  OdpovědětVymazat