Jste-li nešťastní, Šťastná kniha vám stejně nepomůže

Mám ráda Šťastný blog. Čtu ho pravidelně. Jestli jste o něm ještě neslyšeli, okamžitě klikněte na odkaz a koukněte se na něj. Teď hned. K téhle recenzi se velkou pravděpodobností dostanete tak za dvě, dvě a půl hodiny. A nebo na ní úplně zapomenete. 


Bára Šťastná, autorka Šťastného blogu, má dar. Píše neuvěřitelně čtivě a mile, prostě tak, že vás okamžitě polapí. I kdyby nepsala o svých všedních radostech, ale třeba návod na použití mikrovlnné trouby. Vsadím se, že by to pořád bylo tak čtivé a milé. Je to čtení, které vám neustále vyvolává lehký úsměv na tváři.


Šťastný blog vyšperkovaný k dokonalosti


Možná je vlastně spíš dobře, jestli jste Šťastný blog nečetli. Protože devadesát procent knihy pochází právě odtud. Různě pospojované články tu vytváří zajímavě komponovaný celek. Něco mezi úvahami a esejemi o štěstí, lásce, rodině, společenských vztazích. O lidech. O mně. I když je mi o dvacet let míň, nemám ani manžela, ani jedno dítě, nemám práci ani vlastní byt, stejně jsem měla s autorkou knihy zvláštní pocit souznění, nejde ani o to, že je to taky žena, mám dojem, že se v jejích textech najde prostě každý.

Na druhou stranu je fajn, když už jste Šťastný blog četli. Protože zjistíte, že mnohé z těch článků Barbora Šťastná v knize upravila, dodala jim efektnější úvod nebo výstižnější pointu, zkrátka, vyšperkovala je k dokonalosti. Co všechno se nachází na dně její kabelky a skříně. Jaké jsou její "guilty pleasures" a jak probíhá její prokrastinování. Nečekané radosti, nepříjemné trapnosti, velká sebepoznání. Je tam všechno. Je to vtipné, veselé, milé, čtivé. 

Jen asi dvakrát nebo třikrát jsem měla pocit, že se autorka rozkecala až moc, měla jsem chuť ji zabrzdit. Leckde bych ocenila víc stručnosti, jednoduchosti, nebabrat se v tom příliš. Mám ráda výstižné vyjadřování a rychlé tempo, nechci se zbytečně točit v kruzích. Ale to byla spíš výjimka. K drtivé většině knížky nemám sebemenší výtku.


Šťastná kniha pro šťastlivce


Napadá mě, že Šťastná kniha je ideální dárek. Upřímně řečeno, sama bych si ji asi ani nekoupila. Dostala jsem ji jako recenzní výtisk. Nevím. Asi bych měla pocit, že články ze Šťastného blogu stačí, že už tak mám dost Báry Šťastné. Ale houby. Blog jsou jen útržky, hromádka neposkládaných puzzle. Šťastná kniha je moment, kdy se všechny její články složí dohromady a vytvoří nepřekonatelný obrázek. Štěstí a radosti ze života. Je to knížka, kterou si nekoupíte sami pro sebe, zvlášť, jste-li pravidelnými čtenáři blogu. Ale chcete touhle milou pozorností udělat radost někomu jinému. Zlepšit mu den. Vyvolat úsměv na tváři. Přesně na to je Šťastná kniha jako dělaná.

Pokud jste nešťastní, pochybuji, že by vám Šťastná kniha nějak zásadně změnila život. Není to návod na štěstí. Možná jsem na to měla upozornit už v úvodu. Vlastně mám dojem, že je to psáno zejména pro ty šťastlivce, kteří si umějí libovat ve zdánlivě nepodstatných maličkostech,co nám život nabízí. Šťastná kniha nás možná jen spíš upozorní na to, že někteří takové maličkosti přijímají s takřka lehkomyslnou samozřejmostí, což je škoda. Ale je krásné vědět, že v tom nejste sami. Že i vám zvedne náladu, když najdete na zemi první, dokonale vyloupnutý čokoládově hnědý kaštan, který zvednete ze země a žmouláte v kapse cestou domů. Maličkost? Možná.

Šťastná kniha / Barbora Šťastná / 2013
Za recenzní výtisk děkuji knihkupectví Martinus.cz.

Share this:

, , , ,

KONVERZACE

14 x byl okomentován tento příspěvek:

 1. To je mi náhoda :-)
  Před pár minutama jsem knížku objednala pro maminku k Vánocům :-) Díky za recenzi :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky o ní přemýšlím jako o dárku - buď pro mou pesimistickou babičku, nebo také pro mamku. Sama mám pročtený Šťastný blog křížem krážem a spolu s Růžovou pandou je to jediný blog, který mě opravdu baví a zajímá.
   Sama se pokouším psát podobné: http://latereza.blogspot.cz/ =)

   Vymazat
  2. Ideální dárek pro maminku i pesimistickou babičku. :) I pro mě je Šťastný blog a Růžová panda ta blogovací topka co se týče článků z každodenního života. :)
   A na Ctitelku života už jsem narazila dříve a blog se mi taky zamlouvá. ;)

   Vymazat
 2. Díky za tip na Vánoce! :) Já osobně tuhle knížku prozatím asi vynechám, je toho teď fakt hodně, ale tipů na dárek není nikdy dost. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No já už taky nevím co dřív číst... ale stejně nikdy neodolám. :) Ale tuhle knížku jsem měla přečtenou za pár hodin, je to hodně čtivý. :)

   Vymazat
 3. Šťastný blog znám a ráda ho čtu, proto s chutí sáhnu i po Šťastné knize. Díky za výbornou recenzi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není zač, jsem ráda, že se ti mé recenze zamlouvají. ;)

   Vymazat
 4. neznám ani jedno... popravdě nemyslím, že je to kniha pro mě, ale na blog kouknu, třeba pak změním názor a taky budu šťastná :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jestli budeš vyloženě šťastná, to nevím... ale myslím, že jenom díky Šťastnému blogu budeš mít minimálně o něco hezčí den. :)

   Vymazat
 5. Ahoj Margaretko(nádherné jméno)..
  Zrovna jsem si říkala,co bych si tak koupila za knihu:-)šťastná jsem na šťastný blog chodím a nad knihou budu přemýšlet:-)krásný den...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bohužel je to jen má blogovací přezdívka, ale děkuju. :)
   Přemýšlej nad tím, myslím, že za to Šťastná kniha stojí. :) Taky přeji hezký den.

   Vymazat
 6. Milé a koukám, že ani ne drahé... Inspirovala jsem se recenzí a komentáři a asi to koupím babičce k Vánocům. :D Šťastný blog jsem jednu dobu četla pravidelně, ale po čase mi to už všechno přišlo na jedno brdo. Knížka to ale může být vážně hezká.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ;) Jo, to mi přišlo na tom Šťastném blogu v posledních týdnech taky! :) Až mě překvapilo, jak je ta knížka pestrá. Hlavně se mi líbí, že obsahuje i mé nejoblíbenější články rozvedené víc do široka a popsané mnohem hezčeji a barvitěji, takže si tam přijde na své nejen ten, kdo Šťastný blog vůbec nezná, ale i jeho pravidelní čtenáři. ;)

   Vymazat
 7. Šťastný blog jsem nějaký čas zpátky objevila také a hltala jsem ho jako tlusté německé dítě - které po týdnu na dietě objevilo cukrárnu - hltá čokoládové dorty. Ovšem i já jsem pak měla strašnou kocovinu. I když šlo o články, které mi spoustu daly a vážně jsem je četla s nadšením, nějak jsem se toho přeplácala.
  Nad knihou jsem přemýšlela - jsem hrozná, v zásadě kupuji knihy sama sobě a nemohu s tím přestat. Když nic jiného, budou tam určitě "ty nejlepší kousky na jednom místě". Ale pořád mám na seznamu žádanější favority, které tuto knihu sunou (možná k mé škodě) níž a níž. Tak třeba nás někdy náhoda svede dohromady i s knižní podobou.

  http://nest-full-of-daffodils.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat