Seznamte se s (Ne)obyčejným klukem

sobota 28. září 2013

Tak mě napadá, že už možná nastal konec éry severských detektivek a erotických románů. Teď letí příběhy o neobyčejných dětech. Nejdřív jsem se potkala s Nepolepšitelnými dětmi od Maryrose Woodové, potom s Rose Edelsteinovou a jejím Citronovým koláčem od Aimee Benderové. A teď jsem se díky R. J. Palaciové seznámila s Augustem Pullmanem - (Ne)obyčejným klukem.


Jste Auggie i Via


Auggie Pullman si o sobě myslí, že je docela normální desetiletý kluk. Jeho okolí má o něm ale docela jiné mínění. Kvůli vzácnému genetickému onemocnění má August znetvořený obličej. Děti v jeho věku na to mají vlastní označení: Krysa. Ošklivec. Mumie. Zrůda. Život s takovým handicapem samozřejmě není nic jednoduchého. Dokud ho učila máma doma, šlo to, ale Auggie se rozhodl absolvovat pátou třídu ve škole. 

Tyhle velké změny v Augustově životě se dotknou celé řady lidí a my se můžeme vžít do pocitů každého z nich, protože každou chvíli vypráví příběh někdo jiný. Celou dobu se Palaciová drží ich-formy, ale sledujeme Augustův život chvíli očima jeho starší sestry Vii, spolužáka Jacka nebo kamarádky Summer. S touhle knížkou se prostě ani na malou chviličku nenudíte. Autorka naštěstí skvěle zvládá psát jako kluk i jako holka, je to dokonale uvěřitelné. Prostě když čtete příběh a jste zrovinka Auggie, věříte tomu. Za malou chvíli jste Via. Žádný problém.Příliš velký happyend


Díky tomuhle originálnímu střídání vypravěčů máte možnost pozorovat, jaké dopady má Augustovo postižení nejen na členy jeho rodiny, ale i na kamarády ve škole. Zprvu litujete jen Augusta, než si uvědomíte, jak se s tím musí vyrovnávat jeho matka nebo sestra. Není to jednoduché. Je to obdivuhodné. Chvílemi mi šel z příběhu mráz po zádech. Vážně. Donutí vás zamyslet se nad tím, jaké máme štěstí, že vypadáme, jak vypadáme, ačkoli s tím tak strašně často nejsme spokojení. A přitom to není laciné. Prostě normální život neobyčejného kluka.

Autorka se dokázala vážně skvěle přizpůsobit myšlení jedenáctiletého kluka i patnáctileté slečny. Poznáte rozdíl nejen v tom, jak postavy uvažují, ale i ve stylu psaní. Nejvíc znát to je, když sledujeme děj očima Justina, Viina přítele. Má úplně jiné uvažování než zbytek hrdinů, objevuje se tu takové to nabalování jedné věty na druhou a je to příjemná změna oproti tomu, jak jednoduše všechno vypráví třeba takový August.

Nadšení z knihy mi trochu pokazila jedna ze závěrečných scén, ukončení školy, která byla na můj vkus až příliš americky happyendová a slzy ždímající. Skoro jsem se bála, že se najednou objeví zázračný lék na Auggieho genovou prohru v loterii, ale až tak daleko naštěstí autorka nezašla. Nicméně navzdory tomuhle drobnému nedostatku (Ne)obyčejný kluk stále patří mezi to nejlepší, co jsem za poslední dobu přečetla.


(Ne)obyčejný kluk (Wonder) / R. J. Palaciová / Renata Greplová / 2013

6 komentářů

 1. Tak o téhle knížce slýchávám poslední dobou jen samou chválu. Díky moc za recenzi, už mám Neobyčejného kluka v hledáčku. ;-) Zvláště jsem zvědavá na střídání vypravěče, to musí být opravdu zajímavé.

  OdpovědětVymazat
 2. Tohle je hrozně zajímavý nápad. O téhle knížce se hodně mluví a vypadá vážně skvěle. Ach jo, potřebovala bych všechny dny alespoň dvojnásobně natáhnout a hned by bylo víc času na čtení všech těchhle zajímavých knížek. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je vážně skvělá, doporučuju ti udělat si na ni čas. Ale chápu, taky bych teď potřebovala dny natáhnout, nějak si mě teď všechny ty úžasné knížky samy nacházejí. :)

   Vymazat
 3. Díky tvojí recenzi si ji rozhodně půjdu přečíst :D Zní to napínavě. Rozhodně mě zaujalo, jak jsi popisovala, jak každá postava má napsaný svůj vlastní osobitý myšlenkový postup.
  Jinak s koncem éry severských detektivek máš naprostou pravdu. Jména severských autorů už nejsou na plakátech v metru v takovém počtu, jako dřív. A naopak knížky s dětmi teď začínají. Dokonce jsem našla knížku tohoto ražení i v nabídce Velkého knižního Čtvrtka (Temný pán. Školní rok - Jamie Thomson). Ale tyhle knížky bych asi malému dítěti do ruky nedala :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Temný pán mě možná ze všech těch knih z knižního čtvrtka zaujal nejvíc - jinak podle mě to nebyl nijak extra výběr. :) Já se teď chystám vrhnout i na dětskou klasiku - Broučky, Kubulu a Kubu Kubikulu, ... dětská literatura mě teď prostě hrozně baví. :)

   Vymazat
 4. Tahle kniha je nejjj !

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.