Podle Clarkeho je Paříž báječná. Pokud jste žralok

Britský novinář a spisovatel Stephen Clarke se Francii věnuje už řadu let. Jeho první kniha o ní se jmenuje Merde! Rok v Paříži a navázala na ni čtyři úspěšná pokračování. Nejnovější Obnažená Paříž je Clarkeho průvodce po nejpopulárnějším francouzském městě.



Musíte v tom umět chodit


"Paříž je něco jako oceán. Oceán je báječné místo k žití, ale jen pokud jste žralok. Fůry čerstvé bašty, a když nás někdo opruzuje, prostě ho překousnete vejpůl. Je fakt, že všichni vás zrovna nemilují, ale dávají vám pokoj a můžete se bavit, jak chcete. Jenomže když jste člověk, tak se jen zoufale držíte u hladiny, vlny s vámi cloumají a žraloci se blíží. Hlavní tudíž je, co nejrychleji se vyvinout ve žraloka."

Poselství, které vás přivítá hned v úvodu knihy, v podstatě shrnuje všechno, co se v Clarkeho vyprávění dozvíte. Paříž je báječné místo, ale musíte v tom umět chodit. Být žralok. Vědět, co dělat a co ne, protože v Paříži jsou určitá pravidla, která je třeba dodržovat. Také je tu spoustu nedoceněných krásných míst a míst, kterým byste se naopak měli obloukem vyhnout. O tom všem a o spoustě dalších věcech je Obnažená Paříž.

Kniha plyne ve zvláštní směsi vyprávění, fejetonů, krátkých historek, reportáží i rozhovorů. Je to vcelku zajímavý a osvěžující mix, který rozhodně nenudí. Navíc vzhledem k tomu, jak poutavě Stephen Clarke píše, by mi nevadilo, ani kdyby to byl rozsáhlý román. Má smysl pro detail a umí vypíchnout vždycky ty poutavé zvláštnosti a maličkosti, které tolika jiným spisovatelům unikají. Je stručný, nevyžívá se v barvitých popisech (přičemž pařížské prostředí by k tomu jiné autory jistě lákalo), ale snaží se najít ta nejvýstižnější a nejjednodušší pojmenování. 


Pro ty, co cestují na vlastní pěst


Několik kapitol (například o pařížském metru, lidech, romantice a jídle) byste si jistě měli přečíst ještě před odjezdem, na jiné (třeba na památky) přijde čas, až budete přímo v Paříži. Knížku podle mě víc než milovníci pětihvězdičkových hotelů, co plánují dovolenou na půl roku dopředu, ocení ti, co cestují na vlastní pěst a nebojí se trochu riskovat, že se v těch krkolomných pařížských uličkách ztratí. Obnažená Paříž v sobě skrývá desítky tipů na místa, která by měl každý zapálený turista alespoň jednou spatřit.

Nejenže se o těch místech dozvíte, ale taky si hned můžete přečíst něco o nich. Hlavně z historie. Stephen Clarke rád používá dějepisné poznatky jako takovou berličku, která výrazně pomáhá ucelovat tu literární smršť do nějakého souvislejšího celku, řekněme dokonce možná příběhu. Naštěstí autor nepíše suše, nepřipomíná to ani vzdáleně učebnici dějepisu. Naopak, Obnažená Paříž se tímto zařadila mezi knížky, díky nimž se můžete docela dost vzdělat a zároveň se opravdu pobavit.

Trochu mi ovšem nesedí ten název knížky. Obnažená Paříž - to evokuje, že se bude město odhalovat do těch nejintimnějších partií. A to se mi tedy moc nezdálo. Jasně, autor si bere na paškál kdejakou zvláštnůstku téhle metropole, třeba s jejími cedulemi označujícími názvy ulic jsem strávila pěkných pár stránek, ale i přesto mám pocit, jako by se mi Paříž neodhalila úplně. Možná, že až tam budu, a uvidím ty popisované věci na vlastní oči, bude mi to připadat jinak.

Obnažená Paříž aneb Tajný život města (Paris Revealed) / Stephen Clarke / Štěpán Hnyk / 2012

Share this:

, , , , ,

KONVERZACE

4 x byl okomentován tento příspěvek:

 1. To vypadá opravdu zajímavě. Sice to bude bohužel ještě asi dlouho trvat, než Paříž konečně navštívím, ale už vím, co si přečtu, kdybych se tam opravdu chystala.:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem se tam ještě nevypravila, hrozně mě to štve a doufám, že se tam podívám co nejdřív. :)

   Vymazat
 2. V Paříži jsem byla před dvěma lety, asi na pět dní... Zařizovali jsme si to na vlastní pěst a asi by se nám podobná kniha hodila. :) Nestihla jsem ale prohlédnout všechno, co jsem chtěla, a tak doufám, že se tam ještě někdy podívám - takže je dobré vědět, že existuje tahle knížka. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Viděla jsem fotografie z Paříže ještě na tvém starém blogu, tuším. :) Krásné, samozřejmě. Já jsem tam ještě nebyla, ale ta knížka mě na tu Francii hrozně navnadila, tak doufám, že se tam vypravím co nejdřív.

   Vymazat