Léto s nakladatelstvím: CooBoo

sobota 17. srpna 2013

CooBoo je ve světě knižních blogerů jedním z nejznámějších českých nakladatelství vůbec. Já od nich teď třeba zrovna dočetla Ptačí zpěv od Meagan Spoonerové. A co vy, máte doma nějakou kubulínskou knížku?

Jak dlouho už vydáváte knížky?

CooBoo vzniklo jako odnož Albatrosu v roce 2009, takže čtyři roky a kousek.

Kolik knížek (přibližně) už jste vydali?

Páni, musím počítat, loni to bylo kolem osmdesáti titulů. Začínali jsme tak na padesáti, šedesáti ročně a pořád to stoupá. Letos zatím čtyřicet (červenec 2013). Takže celkem počítám tak kolem tří set. Nepočítám dotisky, a kdybys to chtěla přesněji, napiš, zkusím to zjistit. Teď doma na gauči víc nedám. :)

Zaměřujete se pouze na jeden žánr nebo vydáváte od všeho něco?

CooBoo se teď zaměřuje především na young adult. Nevím, zda je to žánr v pravém slova smyslu, spíš jde o věkové vymezení. Ale ve světě celkem trendy, takže bych to skoro za žánr brala. Vydáváme klasické dívčí romány, dystopie, fantasy a sci-fi (ačkoli ne toho klasického druhu), paranormální romance, ale i příběhy se závažnější tématikou. Hlavní je asi vážně to věkové zařazení. Samozřejmě máme i knihy pro mladší čtenáře, ale to je spíš vedlejší linie.

Jakým způsobem nejčastěji získáváte nové knihy?

Hledáme. Na internetu, v katalozích zahraničních nakladatelů, v nabídkách, co nám chodí od agentů nebo od autorů samotných. Většina naší produkce je překladová, české autory máme bohužel jen výjimečně.
Oficiální stránky a blog nakladatelství CooBoo

Oslovují vás často začínající spisovatelé? Už jste vydali například nějaký román, který vám někdo poslal jako svou prvotinu?
Oslovují a hojně. Moc jsme toho ale zatím nevydali. Prvotinu Barbory Tuzarové a dvě knížky Ivy Macků.

Kdo všechno tvoří jádro vašeho nakladatelství? 

Redaktoři, rozhodně. :) Momentálně jsme tři a půl - půl proto, že Karolina má coby šéfredaktorka na starosti také nakladatelství Albatros. Plus máme dvě slovenské redaktorky. Stačí sledovat blogy na našich webových stránkách a poznáte nás všechny blíž. :)

Jak se stavíte k recenzním výtiskům a vůbec ke spolupráci s blogery? Podporujete je?

Podporujeme, ale snažíme se recenzní výtisky nerozhazovat. Máme úzký okruh vybraných blogerů, se kterými dlouhodobě spolupracujeme a staráme se o ně. Už několikrát jsme ohlašovali, že budeme řady našich blogerů rozšiřovat, zatím se k tomu nemáme, ale chystá se to. Nicméně pořád chceme, aby možnost recenzovat pro CooBoo byla určitá výsada. Ale blogerská komunita a vůbec komunikace po internetu a přes sociální sítě je pro nás velmi důležitá. Proto se snažíme starat o naše profily na Facebooku a Twitteru, co nejvíc to jde, protože naši čtenáři jsou tam pečení vaření. :)
V letošní Letní povídce u mě na blogu můžete vyhrát exkurzi právě do CooBoo

Pořádáte soutěže? Autogramiády? Nějaké další akce?
Určitě, snažíme se potěšit naše čtenáře. :) Autogramiád a podobných akcí sice moc není, protože nejsou čeští autoři, ale třeba na Světě knihy jsme křtili zpěvník Davida Deyla a měli jsme debatu o blogování. S dříve jmenovanou Barborou Tuzarovou jsme uspořádali besedu na její škole a nedávno i soutěž o její knihu spojenou s rozhovorem na našem webu. Láďovi Karpianusovi a jeho Intru jsme uspořádali křest se scénickým čtením v městské knihovně. S naším slovenským autorem, Jurajem Šebestou, jsme pořádali ve spolupráci se Slovenským institutem besedu  a křest jeho první knihy (Když se pes směje). Teď připravujeme k vydání další jeho knížku (Venussha), kterou určitě taky přivítáme mezi čtenáře podobným způsobem. A teď chystáme ve spolupráci s Neoluxorem knižní sraz ve Zlíně (již proběhlo).

Na které vaše knihy jste úplně nejvíc pyšní?
To je těžké. :) Jsme pyšní na každou knihu, která se líbí čtenářům. Jsme rádi, že se nám povedlo získat a vydat světové bestsellery, co hýbou YA scénou, jako je Divergence, Delirium nebo Loď mezi hvězdami. Těší nás, že můžeme vydávat Carlose Ruize Zafóna (Marina a připravovaný Kníže z mlhy), Francisca X. Storka nebo Rutu Sepetysovou (V šedých tónech).

Za nakladatelství dotazník vyplnila:
Tereza Pecková

16 komentářů

 1. Doma mám jen čtyři kubulínské knihy - Zakletá, Espressologie, Rudá jako rubín a Krvavá cesta. Už jsem trochu z jejich žánru vyrostla :-), ale některé knihy nejsou určené jen pro teenagery.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ani jednu z nich jsem nečetla, ale musím říct, že ta série Drahokamů se svými výlety do historie mě moc láká. :)

   Vymazat
 2. Já mám doma od CooBoo jen dvě knihy, ale v nejbližších letech (pokud finance dovolí, tak měsících, ale znám se... :D) se chystám tenhle počet rozšířit :) Nejvíce mě zaujaly právě knihy, které se vymykají fantasy scéně, a to Marcelo ve skutečném světě a V šedých tónech.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, Marcelo je perfektní. :) Nebo třeba Marina, ta mi taky přišla, že se trochu vymyká z toho "typičtějšího", co CooBoo nabízí.

   Vymazat
 3. Ač není young adult úplně můj žánr, kubulíny mám fakt ráda. Hlavně pro ten přístup k fanouškům a čtenářům, to je vážně k nezaplacení! (No a samozřejmě mají i prima knížky, mě oslovují hlavně ty vážnější aka V šedých tónech nebo Marcelo :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Knížka V šedých tónech mě láká, taky bych si ji ráda přečetla. :) A přístup redaktorů z CooBoo ke čtenářům a blogerům taky je k nezaplacení, ne vždy jsou lidé z nakladatelství takhle vstřícní a akční. :)

   Vymazat
 4. Ačkoli mám od CooBoo jen jednu knihu (no jo, zkrátka nejsem vyloženě "cílovka"), a to nedávno recenzovanou Marinu, patří vlastně k mým oblíbeným nakladatelstvím. Je mi sympatické svým osobním přístupem, otevřeností a opravdovou snahou... Myslím si, že žádné jiné, ač se o to určitě snaží, tohle neumí, alespoň ne tak dobře. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, ten přístup je vážně fajn. :)

   Vymazat
 5. I když nejsem už tak úplně cílová skupina, mám od CooBoo všechny knihy, které vydali od Darrena Shana :) a v dalších budu pokračovat, protože jsem si tohoto autora velmi oblíbila ještě dřív, než se CooBoo vůbec zrodilo :)

  OdpovědětVymazat
 6. Já nebudu lhát, jsem do CooBoo opravdový blázen. Mám doma zatím "jen" 37 jejich titulů a rozhodně hodlám svoji sbírku rozšiřovat (právě jsou na cestě dva další balíčky, co jsem si nedávno koupila). Co na tom, že jsou jejich knížky drahé, za kvalitu se holt musí platit. :D
  Kubulíny už jsem viděla i naživo a byli všichni moc příjemní a sympatičtí. Většinou zdání z internetu klame, ale tady ne, v CooBoo jsou milí a skvělí, moc se mi líbí, jak se o všechny fanoušky snaží starat. Takhle to dotáhnou opravdu daleko. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Páni, 37 knih od jednoho nakladatelství, to už je něco. :) Taky si myslím, že se vyplatí se o své fanoušky starat, podle jejich facebookové stránky už je jen ta chvála tady v komentářích potěšila. :)

   Vymazat
 7. Na CooBoo jsem narazila celkem nedávno a zjistila jsem, že česky vydalo a chystá se vydat velké množství knížek, které jsem si vyhlídla anglicky. Neváhala jsem a šla jsem nakupovat. Bohužel mám omezené finance a doma mám pouze 7 titulů, ale četla jsem jich nespočet a na další se chystám a těším :) Jsem ráda, že takové nakladatelství existuje, že vydalo takové množství úžasných sérií a že jsem díky němu objevila spoustu mých oblíbených knížek :)

  OdpovědětVymazat
 8. Já mám od nich doma jen jednu knížku (Zakletá), kterou sem dostala jako recenzák od Martinus.cz Docela se mi líbila, ale jinak nevydali nic co by mne vyloženě oslovilo...ale třeba se to změní to já přeci nemůžu vědět. :D Možná je to tím, že z podobného žánru sem už vyrostla. Četla jsem od nich ještě Delirium a Divergenci, ale ani od jedné z nich sem si nepřečetla druhý díl. Nějak mě to nezaujalo natolik abych po nich sáhla...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doporučuju Marinu od Zafóna a Marcela ve skutečném světě od F. X. Storka. Pokud vím, brzy vydají další Zafónovo dílo (to stoprocentně musím mít) a všichni se teď hodně pochvalují knížku V šedých tónech. Třeba se ti něco z toho bude zamlouvat víc. ;)

   Vymazat
 9. Takových báječných pozitivních komentářů, ani nevíte, jakou z toho máme radost :) Díky!

  OdpovědětVymazat
 10. Mám doma takových 30 knížek od Cooboo jsem naprosto spokojená!Cooboo má knížky přesně pro mě a zatím jsem nebyla ani jednou zklamána :)) Všem knížky od nich moooc doporučuji. ;o)

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.