Čtěte na Den nepřečtených knih s Martinus.cz

středa 28. srpna 2013

Párkrát už se mi to taky stalo. Rozečetla jsem nějakou knížku a zase ji odložila - protože jsem se musela učit, kvůli nějaké jiné knížce, jelikož mě to zrovna nebavilo - a dala ji do knihovny, odkud na mě smutně kouká dodneška. Právě kvůli takovým "smutně-koukajícím" knížkám pořádá 31. srpna knihkupectví Martinus.cz Den nepřečtených knih.

Protože pro Martinus.cz recenzuji knížky, dostaly se ke mně i zajímavé informace z jejich literárního průzkumu, kterého se mohl zúčastnit každý na jejich oficiálních stránkách. Martinusáci zkoumali hlavně to, jaké knihy lidé nejčastěji nedočítají a proč. Průzkumu se zúčastnilo skoro dva tisíce lidí a vyšlo najevo, že nejvíce odkládanou knihou jsou Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové.


Sama jsem tuhle knížku ještě nečetla, ale slyšela jsem na ni velkou chválu a upřímně řečeno mě dost překvapilo, že právě Žítkovské bohyně si vysloužily první místo. Další tituly už tak překvapivé nejsou - Padesát odstínů šedi bylo asi pro hodně lidí zklamáním, nemyslíte? Pro mě tedy určitě. Dál se v průzkumu často objevovaly knihy Švábi, Prázdné místo, Atlas mraků, Velký Gatsby, Ztracený symbol, S tebou už nikdy. No a knížky se nejčastěji nedočítají kvůli tomu, že se lidem zkrátka zdají nudné. U Padesáti odstínů šedi to chápu, ale u Prázdného místa nebo Velkého Gatsbyho? To ani náhodou.


Já jsem si pro letošní Den nepřečtených knih nevybrala některou z mé sbírky, ale rozhodla jsem se, že si dočtu Národ od Terryho Pratchetta. Tuhle knížku jsem koupila jako dárek a než jsem ji stihla dočíst, darovala jsem ji. Po dlouhé době jsem si ji tedy od dotyčného vypůjčila a 31. srpna s ní hodlám strávit celý den. :-)Kterou knihu budete v sobotu číst vy?

11 komentářů

 1. Proto raději ve školním roce moc nečtu. A nebo to čtu tak pomalu že to sice dočtu, ale už si z toho polovinu nepamatuji. Na to jsou nejlepší prázdniny, přečtu toho vždycky hodně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já zase naopak o letních prázdninách čtu míň, protože mi spoustu času zabere brigáda a pořád někde poletuju. :) Zato nejlepší "čtecí výsledky" mám na podzim a v zimě. :)

   Vymazat
 2. Já mám rozečtenou už jak dlouho Babičku od Němcové, ale tu už asi nikdy nedočtu...Ta její čeština mi přijde taková dosti špatně čtivá :) :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já četla Babičku poprvé asi v pátý třídě a taky mi to připadalo dost krkolomný. Čím starší jsem byla, tím mi ten styl psaní Němcové připadá krásnější. Tak třeba jednou se k ní ještě vrátíš. ;)

   Vymazat
 3. Zajímavé :).
  Já mám dlouho rozečtený Africký příběh lásky, takže bych se také mohla zapojit :).
  Ze jmenovaných jsem četla pouze Ztracený symbol. Nebylo to špatné, ale docela zdlouhavé a proto asi pro některé nudné. Ostatní Brownovy knihy byly o dost napínavější.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ztracený symbol jsem nečetla, ale mám zálusk na Inferno. :)

   Vymazat
 4. Žítkovské bohyně mě ani moc neudivily, zatím z nich mám přečteno asi 50 stran a pořád se nemůžu dokopat k tomu, abych dočetla zbytek. Právě proto, že je kolem nich takový humbuk, jsem měla hodně vysoká očekávání, která ale nakonec neodpovídají realitě. Ale přesto se právě tuhle knížku chystám v sobotu číst, i když bohužel jen na chvíli, protože zkrátka není dost času.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono to tak dost často bývá, že knížky, od kterých mají čtenáři vysoké očekávání, zas tak superúžasné nejsou... já jsem na Žítkovské bohyně nedávno zálibně koukala v knihkupectví, tak jsem teď docela ráda, že jsem odolala. :)

   Vymazat
 5. Já teď snad ani nic rozečteného nemám. Mívám většinou něco na čtečce, protože na té doma moc nečtu, spíš když někam jedu, ale teď mám všechno dočteno i tam.:-)
  Prázdné místo jsem bohužel stále ještě nečetla, ale jak může mít člověk něco rozečteného od Rowlingové?!:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky to nechápu! Já jsem Pottery i Prázdné místo přečetla jedním dechem. :)

   Vymazat
 6. Milý nápad a připojuji se! :)

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.