Szczygiel se ptá, jak se žije Čechům bez Boha

Vzpomínaje na nadšení ze Szczygielova bestselleru Gottland, neodolala jsem, když mi v knihovně padla do oka jeho další knížka Udělej si ráj. Ačkoliv jsem četla, že je to volné pokračování Gottlandu, není tomu tak. Knížka je sice opět spletencem reportáží o Češích a jejich slabostech, neřestech a neduzích, ale zaobírá se jinými tématy a vůbec, zdá se mi, že je to trochu jiný šálek čaje, než spisovatelovo předchozí dílo. Je to dobré, ale ani zdaleka ne tak dobré jako Gottland.


Čechofil o tom, jak se žije Čechům bez Boha


Polský autor Mariuzs Szczygiel o sobě prohlašuje, že je čechofil. Fakt je. Myslím, že málokterý Čech toho ví o minulosti a současnosti své země tolik, kolik Szczygiel. A to nemluvě o osobnostech, které naši republiku reprezentují. Vsaďte se, že když se na ulici náhodně zeptáte, kdo je to Halina Pawlowská, všichni to budou vědět. A když jim řeknete jméno Egon Bondy, pár z nich si možná vzpomene, že je to nějaký spisovatel. Možná to souvisí s tím, že Pawlowská si vybudovala kariéru na tom, že si dělá legraci z vlastních trapasů a nehod, což my Češi podle Szczygiela máme rádi.

Stejně jako Gottland je i kniha Udělej si ráj sestavena z delších reportáží plných nejrůznějších krátkých příhod, zážitků, úryvků a vyprávění, na kterých spisovatel ukazuje Polákům, jak se žije Čechům v Čechách. Takovým pojítkem jednotlivých kapitol je téma, které Szczygiela očividně fascinuje: jak se žije Čechům bez Boha. Zdálo se mi, jako by Szczygiel psal záměrně tak, aby knížka vyvolávala co největší diskuzi. Protože, vsadím se, že spoustu Čechů, které spisovatel hodil do jednoho pytle s "neznabohy", se bude po přečtení knihy ozývat.


Reportáže jsou rozhodně diskutabilní, a zároveň velmi obohacující. Ani zdaleka jsem neměla tušení, co všechno zajímavého nevím nejen o Egonu Bondym a Halině Pawlowské, ale taky třeba o Natálii Kocábové nebo Janu Saudkovi. Zvláště ta saudkovská kapitola je hodně čtivá. Oproti Gottlandu, kde se rozebíraly životní osudy Tomáše Bati, Lídy Baarové a Marty Kubišové, se v Udělej si ráj posouváme víc do současnosti.Atmosféra v Čechách s nepříjemnou pachutí


Reportáže jsou víceméně krátké kapitolky psané poměrně čtivým stylem. Szczygiel upřednostňuje jednoduchost, dialogy a jasné a stručné pointy. Pro mě tedy zkrátka ideální. Nezamlouvala se mi ovšem roztříštěnost jednotlivých témat, z nichž některá byla svázaná výše zmíněným tématem víry a náboženství v Čechách a jiná zase ne. Řekli byste, že kapitoly, které tématicky ladí k sobě, budou umístěny vedle sebe, ale ne, jsou různě na přeskáčku a někdy mi díky tomu přišla celá kniha tak trochu chaotická.

Celkově vzato jsem z knížky byla spíš zklamaná. Určitě k tomu přispělo i očekávání, které jsem měla po přečtení Gottlandu, ale Udělej si ráj na něj prostě nemá. Životní osudy slavných českých osobností i historické události popisované v Gottlandu se mi zkrátka zdály mnohem zajímavější a pestřejší. Zároveň jsem také nepochopila Poláky, kteří se v úvodu knihy obdivně vyjadřují o Szczygielových reportážích, jako by snad bezchybně odrážely atmosféru v Čechách. Odráží ji, to bezesporu... ovšem s takovou nepříjemnou pachutí, které se ve svém předchozím díle spisovatel vyvaroval.


Udělej si ráj (Zrób sobie raj) / Mariusz Szczygiel / Helena Stachová / 2011

FACEBOOK | INSTAGRAM | TWITTER | BLOGLOVIN | ASK

9 komentářů:

 1. Gottland se mi taky dost líbil, ale k Udělej si ráj jsem se pořád nedostala - slyšela jsem samé podobné názory, jako máš v recenzi ty, takže mě to vlastně moc nelákalo... Ale některé části by mě nejspíš taky zajímaly. No, třeba se k tomu ještě někdy vrátím. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Třeba někdy. ;) Na Gottland to každopádně nemá. :)

   Vymazat
 2. O autorovi jsem nikdy neslyšela, ale navnadila jsi mě. Vždycky je hodně zajímavé si přečíst, co si o Češích myslí v jiných zemích. Přece jen my sami o sobě máme docela hrozné mínění. ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud chceš hlavně ty názory na Čechy, tak je asi lepší Udělej si ráj, přesto se mi víc líbil Gottland. A i tam se něco najde. :)

   Vymazat
  2. A ještě k tomu, že my o sobě máme docela hrozné mínění - to je pravda, ale musím říct, že po právě po přečtení knížky Udělej si ráj (možná trochu paradoxně) se mi názor na Čechy obecně dost vylepšil.

   Vymazat
 3. Zrovna nedávno jsem dočetla Gottland a teď mám doma z knihovny půjčenou jeho Lásku nebeskou, zatím jsem si na ni ale nanašla čas. A jak to tak vidím, pokud mě Láska nebeská doopravdy nenadchne, asi Udělej si ráj nijak vyhledávat nebudu... :)

  Musím ale pochválit to, že všechny Szczygielovy knihy vypadají úžasně! Mimochodem, nemáš tušení, jak se to jméno čte? :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lásku nebeskou jsem si chtěla přečíst taky, ale teď po Udělej si ráj na ní už ani nemám chuť. :)
   Mimochodem, tušení jsem neměla, ale Wiki mi prozradila, že prý se to čte [ščigieu]. :)

   Vymazat
 4. Gottland jsem viděla jako divadelní hru (Švandovo divadlo), pak následovala kniha - skvělá.
  Díky za tip, přečtu !
  PS jestli můžu poprosit - vypni toho "ověřovače", fakt nejsme roboti :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není zač, já děkuju za upozornění, že mám "ověřovač" pořád ještě zapnutý. ;)

   Vymazat

Články na mail