Magie Ptačího zpěvu vás příliš neokouzlí

Ačkoliv jsou letní prázdniny vhodnou dobou na dohnání všech restů co se týče klasické literatury, většinou dávám přednost jednodušším knížkám, do kterých se dá jaksepatří zažrat. Takový byl i Ptačí zpěv, prvotina od Meagan Spoonerové.


Kouzelný svět je plný výjimek z pravidla


První díl trilogie se odehrává v blíže neurčené budoucnosti, ve světě, kde je dětem odčerpávána jejich kouzelná energie, aby napájela neprostupnou zeď kolem města. To, co leží za zdí, je děsivé, tajemné a strašidelné. Hlavní hrdinka Linda se za ní přesto odváží, když při svém kouzlobraní zjistí, že všechno je jinak, než si myslela, že patnáct let žila ve naprosté lži. Útěkem z města ale Lindino dobrodružství teprve začíná.

Uznávám, že při čtení některých knih dokážu zamhouřit oko nad různými nelogičnostmi prostě jen proto, že je to nesmírně čtivé. Tak nějak tomu bylo i u Ptačího zpěvu. Párkrát jsem se pousmála nad tím, že autorka knihy při psaní ještě zřejmě neměla příběh úplně domyšlený, a tak řešila každou komplikaci nějakou nečekanou výjimkou z pravidla. Pokud ovšem nejste velký perfekcionista, nijak zvlášť vám to vadit nemusí.


Linda je dostatečně zajímavá postava na to, abyste s ní zvládli vydržet prakticky celou knihu putovat daleko od města. Doprovází ji zvláštní tvoreček, bzučilka, jejíž přítomnost jsem vítala, protože dialogy Lindy a bzučilky byly vždycky vtipně ironické. Samozřejmě by to nebyl správný příběh z alternativního světa, kdyby se hlavní hrdinka neocitla v milostném trojúhelníku; tentokrát jen zlehka naznačeném, ale přece. Musím poznamenat, že někdy mi ty knížky přijdou až příliš... cudné. Trochu víc jiskřícího napětí bych uvítala.Ideální na léto


Nicméně musím autorku pochválit za to, jak dokázala čtenáři naservírovat nejrůznější překvapení. A že jich bylo. Zvlášť jedno velké odhalení týkající se důležité postavy mi doslova vyrazilo dech. A takhle to má být. Napjatě jsem příběh hltala až do konce. Musím ovšem přiznat, že by mi více vyhovovalo, kdyby se Spoonerová omezila jen na jednu knihu a neohlašovala dopředu zamýšlenou trilogii - podle mě by tomuhle příběhu slušel definitivní konec už teď. Příběh ze světa, kde největší moc má ten, co vlastní kouzelnou energii, je sice poutavý, ale nedokážu si představit, jak by to ještě autorka mohla v dalších dílech rozpitvávat víc. Ale kdoví, třeba budu příjemně překvapena.

Na letní dny, kdy se vám nechce přemýšlet nad každým detailem a vaším jediným přáním je vychutnat si svěží a napínavý příběh, je Ptačí zpěv ideální. Není to knížka, na kterou budete dlouho vzpomínat, ale rozhodně je příjemným společníkem na jedno odpoledne - věřte, že ji nebudete číst dlouho, spíš ji slupnete jako malinu.


Ptačí zpěv (Skylark) / Meagan Spoonerová / Zuzana Halamíčková / 2013
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství CooBoo.

FACEBOOK | INSTAGRAM | TWITTER | BLOGLOVIN | ASK

3 komentáře:

 1. Knižka sa mi neuveriteľne páčila, to prostredie, tie opisy, proste super. Aj keď tam nebolo veľa dialógov, mňa práve bavili tu tie opisy, úplne živo som si vedela predstaviť tú mágiu a technológiu dokopy, no moc sa teším na 2ku 8)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ani mně nevadila absence dialogů, je fajn, že knížka funguje i když jsou tu hlavně popisy, ani jí to neubírá na akčnosti. :)

   Vymazat
 2. Ptačí zpěv jsem četla a abych se přiznala, čekala jsem toho míň. CooBoo mělo pravdu; fakt mě uchvátil! :)

  OdpovědětVymazat

Články na mail