Pokračování životních osudů prosťáčka z Alabamy

Forresta Gumpa dozajista nemusím nikomu představovat. Tahle legendární postava mi nejprve učarovala ve filmu v podobě Toma Hankse. Pak jsem objevila knižní předlohu a poznala Forresta i z té literární stránky mnohem hlouběji. A teď se mi náhodou dostalo do ruky knižní pokračování s názvem Gump & Co.


Starší, ale pořád stejně naivní


Kdo četl knížku o životních osudech "sympatického idiota", ví, že se spoustu věcí neshoduje s filmovým zpracováním. Tou nejdůležitější věcí je, že Forrestova láska Jenny v prvním díle nezemřela, a proto se s ní ještě shledáme i v knize číslo dvě. Mnohem důležitější postavičkou se pro Forresta stává jeho syn, Forrest číslo dvě. Ten se svému tatínkovi příliš nepodobá, avšak užijete si s ním taky spoustu legrace.

Groomův legendární hrdina se po všech těch úžasných dobrodružstvích živí zametáním v jednom nočním podniku. To samozřejmě nemá dlouhé trvání, protože Forrest Gump se vždycky nějak náhodou objeví tam, kde se děje něco opravdu zajímavého. Začne hrát fotbal, prodávat encyklopedie, zkoumat lepší chuť Super Coly a vyrábět elektřinu z prasečích výkalů. Pochopitelně se opět nachomýtne k několika historicky důležitým okamžikům - k aféře Írán - Contras, k pádu Berlínské zdi a ve válce v Saúdské Arábii se dokonce střetne se "Sadámem Hus Ajnem".


Forrest je starší a moudřejší, ale pořád vypráví tím svým neodolatelně naivním způsobem. Ve filmu si to tak nevychutnáte jako v knize, jelikož při čtení si užijete i to, jak pologramotný Gump vnímá psanou řeč. Takže o chyby gramatické rozhodně není nouze. Přesto však mě tenhle styl psaní bavil a nepřišel mi ani trochu těžkopádný, což je docela překvapivé, obvykle preferuji spisovnou řeč, ale tentokrát mi to ani trochu nevadilo. Tímto také musím složit poklonu překladateli Šimonu Pellarovi, který si pohrál s každým slovíčkem a díky němu není čtení ani trochu kostrbaté.Výsledný dojem kazí Tom Hanks


Kromě Forresta a Jenny se v knize setkáváme i s celou řadou dalších postav, které už známe z předchozích vyprávění, a to ať už jen z knihy (s opičákem Sue nebo Bubbovým tátou) nebo z filmu (s poručíkem Danem). Byla jsem zvědavá hlavně na Forrestova syna, který je přesným opakem svého táty - ironický a nesmírně inteligentní. Svým způsobem se ti dva krásně doplňují. Opravdu jsem ale nečekala, že se v knížce potkám s literární verzí Toma Hankse a že se tu objeví narážky na filmové zpracování prvního dílu. Přišlo mi to násilné a neuvěřitelné a příčilo se mi to tak, že bych těch pár stran nejradši hned vytrhla. Jako by až v tomhle okamžiku do Gumpova nevinného světa vtrhl ten náš, opravdový.

Tímhle mě sice Winston Groom trochu zklamal, ovšem jinak jsem byla útlou knížečkou nadšená. Možná hlavně proto, že jsem neměla žádná přehnaná očekávání. Většinou se podle mě pokračování dobrých příběhů té jedničce nevyrovná a jen občas se objeví nějaká výjimka - jako třeba kniha Gump & Co.


Gump & Co. (Gump & Co.) / Winston Groom / Šimon Pellar / 1996

Share this:

, , , , ,

KONVERZACE

4 x byl okomentován tento příspěvek:

 1. Forresta mám hrozně ráda, ale zatím jen ve filmové podobě. Knižní se mi zatím úspěšně vyhýbá, ale musím říct, že jsi mě na něj docela nalákala. ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přečti si ho. ;) Je to zase něco trošku jiného (a podle mě stejně dobrého jako film).

   Vymazat
 2. Četla jsem obě knížky, ale musím říct, že Forrest mi prostě nesedí. Měli jsme ho jeden rok jako povinnou četbu a i nečtenáři říkali, jak je to skvělá knížka, takže jsem se na čtení vážně těšila, ale pak přišlo obrovské zklamání. Nebavilo mě to, přijde mi, že se tam dějí pořád stejné věci jenom v mírných obměnách. Každý má prostě jiný vkus.:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně. :) Já si třeba čtení užila v obou případech, dokonce bych asi řekla, že se mi druhý díl možná zamlouval víc než jednička. Ale ve srovnání s filmem je to tak nastejno. Je to jeden z mála případů, kdy se mi film líbí stejně jako kniha. :)

   Vymazat