Léto s nakladatelstvím: Odeon

sobota 6. července 2013

První díl slíbeného seriálu je tady. Jak jsem už říkala, letošní seriály budou trochu jiné než ty vloni a doufám, že zajímavější. Na červenec jsem si připravila sérii rozhovorů se zástupci významných českých nakladatelství. První díl startujeme s nakladatelstvím Odeon, které mají jistě všichni spojeno se zvučnými literárními jmény jako Haruki Murakami, Ian McEwan nebo třeba Tereza Boučková.

Jak dlouho už vydáváte knížky?
U Odeonu by se na tuhle otázku dalo odpovědět opravdu zeširoka (a jít hodně do historie), nicméně pokud chceme zůstat aspoň jednou nohou v současnosti, knihy vycházejí od roku 2000 (od té doby patří Odeon do společnosti Euromedia).

Kolik knížek (přibližně) už jste vydali?
V tuto chvíli (pozn.: květen 2013) je podle výpisu ISBN celkový počet publikací na 435. V tom jsou ovšem i druhá a třetí vydání, e-knihy, knihy mimo edice, příležitostně encyklopedie apod. Standardně vychází v současném Odeonu 25-30 knih ročně, obvykle jde o 1. vydání.

Zaměřujete se pouze na jeden žánr, nebo vydáváte od všeho něco?
Hlavním edičním záměrem jsou překladové novinky žijících autorů v žánru literary fiction - v klíčové edici Světová knihovna máme nyní 140 svazků. K tomu se občas přidá starší próza, domácí autoři, poezie.
Internetové stránky Odeonu

Jakým způsobem nejčastěji získáváte nové knihy?
Možností je více: máme tipy od zahraničních scoutů, nabídky od agentur, s nápady přicházejí překladatelé a další spolupracovníci-externisté. Nebráním se anonymním tipům z blogů, recenzí apod. Je třeba sledovat zahraniční tisk, měřit kritickým okem žebříčky bestsellerů apod.

Oslovují vás často začínající spisovatelé? Už jste vydali například nějaký román, který vám někdo poslal poštou jako svou prvotinu?
Texty původních českých autorů přicházejí prakticky každý den. Výjimečně se stane i popsaná situace - ano, autor zašle svou prvotinu a my mu ji vydáme.

Kdo všechno tvoří jádro vašeho nakladatelství?
Redaktoři, techničtí redaktoři, grafici, PR pracovníci. Většina z toho je ale realizovaná externě.

Jak se stavíte k recenzním výtiskům a vůbec ke spolupráci s blogery? Podporujete je?
Ano, spolupracujeme s několika blogery. Všem, kdo o knihách nějakým způsobem referují, jsme schopni zaslat výtisky.
Uvedení knihy Rok kohouta Terezy Boučkové

Pořádáte soutěže? Autogramiády? Nějaké další akce?
K většině českých novinek pořádáme autogramiádu, ať už v knihkupectví nebo například na knižním veletrhu. Když se podaří "přivézt zahraničního autora, připravíme mu tiskovku a autogramiádu. Také se ho snažíme dostat do médií, například do televize.

Na které vaše knihy jste úplně nejvíc pyšní?
Na jedné straně na ty, které se dobře prodávají - Murakami, Cunningham, Palahniuk, McEwan, Irving. Na druhé straně na ty, které jsme objevili pro českého čtenáře, bez ohledu na prodejní výsledky: Giordano, Smilevski, Zeh, Bengtsson.

Za nakladatelství dotazník vyplnil:
Jindřich Jůzl

9 komentářů

 1. Nakladatelství Odeon mám ve velké oblibě, vychází v něm spousta zajímavých knih, které stojí za přečtení.
  Výborný rozhovor, povedl se a již se těším na další. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Těš se, další jsou taky skvělé. ;) Já na Odeon narazila náhodou a byla jsem úplně nadšená, když jsem si uvědomila, kolik super knížek je z jejich "dílny". :)

   Vymazat
 2. Hm, Tereza Boučková... byla jsem na její besídce na knižním veletrhu. České autory teda moc nečtu, ale paní Boučková mě zaujala. Četla jsi od ní něco?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Boučková je český literární poklad. :) Četla jsem Rok kohouta a Šíleně smutné povídky, a co ty? ;)

   Vymazat
  2. Mám rozečtené povídky, ale zatím jsem se moc daleko nedostala. Zrovna teď jsem šťastná, když každý den přečtu pár stránek z povinné četby, poněvadž jsem vyřízená z brigády. Takže povídky asi dočtu až v září.

   Vymazat
  3. Chápu, jsem teď na tom úplně stejně. :/ :)

   Vymazat
 3. Tenhle článek jsem četla už minulý týden, ale nebyl čas reagovat. Fakt jsi měla hodně dobrý nápad. ;-) V příštích článcích budou stejné otázky, nebo sis přichystala na každé nakladatelství speciální otázky?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky. ;) Otázky jsou pro každé nakladatelství stejné, protože nebyl vůbec čas vymýšlet je přímo "na tělo"... samozřejmě by to bylo ještě zajímavější, ale to by chtělo spíš rozhovor osobně, asi. :)

   Vymazat
 4. Myslím, že hodně zajímavá by byla otázka věnovaná e-knihám, dlouhodobě teď žiju v zahraničí a přestože normálně dávám přednost knihám tištěným, momentálně jsem nucená kupovat ty elektronické, zjistila jsem ale, že situace na českém trhu je dost katastrofální, účastní se ho jen pár nakladatelství (zrovna zmiňovaný Odeon bohužel ne!), přitom je to tak jednoduchý způsob výdělku s téměř nulovými náklady, vůbec nechápu proč do toho nejdou i ti ostatní???

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.