Léto s nakladatelstvím: Albatros

sobota 20. července 2013

Seriál pokračuje s nakladatelstvím Albatros, které určitě znáte už od dětství. Dnes se o něm můžete dozvědět něco víc.

Jak dlouho už vydáváte knížky?
64 let.

Kolik knížek (přibližně) už jste vydali?
To se bohužel za ta léta dá jen těžko odhadnout, jsou jich tisíce a tisíce. :)

Zaměřujete se pouze na jeden žánr, nebo vydáváte od všeho něco?
Albatros je tradičním vydavatelem knížek pro děti všech žánrů, je potřeba ale dodat, že v minulosti existovala i edice Albatros Plus, z něhož je dnešní samostatné nakladatelství Plus, kde byly vydávány knihy pro dospělé.

E-shop nabídka

Jakým způsobem nejčastěji získáváte nové knihy?
V zásadě jsou tři cesty, první je autorský rukopis, tak se k nám dostávají původní, česká díla, druhou jsou nabídky agentur a třetí knihy, které si nacházejí sami redaktoři, to jsou knihy překladové.

Oslovují vás často začínající spisovatelé? Už jste vydali například nějaký román, který vám někdo poslal poštou jako svou prvotinu?
Ano, začínající spisovatelé nás oslovují v zásadě denně (i když jsou to spíš takové vlny, jako by se na nás domlouvali, tři dny nepřijde nic a pak najednou smršť rukopisů:)), a ano, již jsme vydali několik knih, které nám byly nabídnuty jako rukopisy dosud neznámých autorů a autorek.

Kdo všechno tvoří jádro vašeho nakladatelství? 
Jsme součástí velké firmy a na vzniku knihy a jejím následném putování světem se podílí velká spousta lidí, od redaktorů (ať už literárních, výtvarných nebo technických) přes marketing, obchodní zástupce až po kolegy ve skladu, kteří objednanou knihu zabalí a odešlou do knihkupectví či přímo čtenáři, který si ji objednal.

Jak se stavíte k recenzním výtiskům a vůbec ke spolupráci s blogery? Podporujete je?
Ano, blogery podporujeme a rádi sledujeme jejich články a recenze, považujeme je za důležitou součást knižního světa, která ho spoluutváří, i když nutno podotknout, že knižních blogů zaměřených na knížky pro děti (a tím myslím opravdu děti tak do 12 let, nikoli dospívající) je jako šafránu.

Zdroj: slovnikceskeliteratury.cz

Pořádáte soutěže? Autogramiády? Nějaké další akce?
Ano, u nás se neustále něco děje, soutěže, autogramiády, besedy, křty, diskusní panely, účastníme se nejrůznějších akcí v knihovnách, ať už je to Noc s Andersenem nebo třeba pasování prvňáčků na čtenáře.

Na které vaše knihy jste úplně nejvíc pyšní?
To se těžko vybírá, kdybych tu nějaké vyjmenovala, ostatní knížky by mi tu plakaly v knihovně, že je nemám dost ráda, ale kdybyste mě mučili a nutili, ať řeknu alespoň něco, tak jsem určitě moc hrdá, že jsme vydavatelé knížek Astrid Lindgrenové, Arnolda Lobela, Medvídka Pú a z českých jsou skvělé knížky Petry Braunové, Martiny Drijverové nebo Ivy Peroutkové. A nemůžu nezmínit taky naši literární soutěž, která je striktně anonymní a z které vzešly báječné knížky autorů známých i neznámých (Kosprd a telecí, Ježkovy voči, Hromnice).

Za nakladatelství dotazník vyplnila:
Karolina Medková

5 komentářů

 1. Skvelý rozhovor 8) Toto nakladatelstvo mám veľmi rada, samé dobré knihy vydávajú 8)

  OdpovědětVymazat
 2. Tenhle rozhovor je mi zatím nejsympatičtější. :-) Já jsem z Albatrosu vděčná za knížky od Josteina Gaardera a pak samozřejmě za Harryho Pottera. Jinak jsem dětské literatuře už pochopitelně odrostla, ale své dětství mám s Albatrosem pevně provázané. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejen ty, ale i my starší jsme na Albatrosu vyrostli :)

   Hezký rozhovor, Jano!

   Vymazat
 3. Albatros je nakladatelství mého dětství.

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.