Co všechno byste udělali pro to, abyste získali dívku svých snů?

Pořád ještě jsem se nedostala k tomu, abych si přečetla ten velkolepý Jeden den, ale aspoň už se začínám seznamovat s tvorbou Davida Nichollse. A to prostřednictvím oddychového románu Otázka za deset, který slibuje prostředí televizní soutěže, ale daleko více se odehrává na vysokoškolských kolejích.

Sympatické retro


Nezdá se vám taky, že je až žalostně málo knih, ve kterých by hlavní roli ztvárnili vysokoškoláci? Ze střední školy je příběhů spousta, ale knihy z prostředí vysoké školy aby čtenář pohledal. A přitom by se dalo psát na tolik různých témat! David Nicholls stvořil lehký a snadno konzumovatelný román právě o vysokoškolákovi, který zrovna dorazil "na místo činu", tedy na vejšku, a jeho největším trápením se stává půvabná studentka Alice, o něco méně půvabná, kousavá Rebecca a hlavně televizní soutěž s názvem Univerzitní kvíz, do které se Brian Jackson dostal úplnou náhodou.

Je to takové sympatické retro, celý příběh se odehrává na konci osmdesátých let. Plyne během několika měsíců víceméně na půdě školy, kde Brian studuje anglickou literaturu - takže milovníci klasických děl, těšte na spoustu zmínek o vašich oblíbených spisovatelích a jejich knihách. Otázka za deset je ale napsaná především pro milovníky jednoduchých a nekomplikovaných komedií. V každém druhém odstavci na vás čeká nějaký ironický vtípek odvyprávěný z pohledu samotného hlavního hrdiny. Lehce zakomplexovaný Brian je sympaticky ironický a jeho humor jsem si zamilovala. 


Jak se na milostné komplikace dívají muži?


Domnívám se ovšem, že v knížce vás nemůže absolutně nic překvapit. Z Alice, která je krásná a ví to, se vyklube přesně to, co jste celou dobu očekávali, stejně tak i z Rebeccy, která jí po celou dobu zdatně sekunduje. Ochuzení o překvapivý moment částečně vynahrazují nejrůznější zajímavosti poskytované po celou dobu příběhu - soutěžní otázky z Univerzitního kvízu vás provází nejen na začátku jako úvod každé kapitoly.

Jak už jsem zmínila, Brian má jisté komplexy týkající se jeho vzhledu a sympatický smysl pro humor. Bylo celkem osvěžující sledovat příběh z pohledu takového "obyčejného" náctiletého kluka a vidět všechny ty rozdíly v řešení nejrůznějších situací. S některými bych se ztotožnila, ale u většiny jsem jen nepochopitelně kroutila hlavou - ano, kluci prostě vážně uvažují jinak, než holky. Ale to naopak v tomhle případě knížce jen přidává na zajímavosti. Která holka by si nechtěla přečíst, jak se na milostné komplikace dívají muži?


Přidejte k tomu ještě jednoduchý a poměrně úsporný styl psaní a máte bezva oddychovou četbu pro letní dny jako vystřiženou. Jediné, co bych zkritizovala, bylo možná až nadměrné "typizování" některých postav - takovou černobílost obvykle nemám ráda a ani tady tomu nebylo jinak. Občas se hrdinové se svými charakteristickými vlastnostmi podobali karikaturám, a to vzhledem k situacím většinou nebylo žádoucí. I tak je to ale prima knížka, s jejímž hlavním představitelem se určitě nudit nebudete.


Otázka za deset (Starter for Ten) / David Nicholls / David Petrů / 2012

FACEBOOK | INSTAGRAM | TWITTER | BLOGLOVIN | ASK

6 komentářů:

 1. K téhle knížce jsem si musela najít cestu. Trvalo mi docela dlouho, než jsem se začetla a přijala ten "styl". Zezačátku mi to připadalo takové trochu pitomé, ale pak jsem pochopila, že to vlastně právě proto tak funguje. A začala jsem se bavit. Ale Jeden den si přečti. Jsem zvědavá, co na něj řekneš. Napsala bych, že je lepší, ale on je jen úplně jiný. Ale jo, je lepší, má romantická duše nemůže jinak :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jelikož moje romantická duše doufala ve víc romantický závěr v Otázce za deset (i když by byl pak asi daleko míň uvěřitelnější vzhledem k tomu, s kým hlavní hrdina skončil), tak na tom budu asi podobně jako ty. ;)

   Vymazat
 2. Na Starter už se moc těším, asi proto, že jsem si zamilovala filmové zpracování a jak už to tak bývá, knížka je prý ještě lepší :-). Těší mě, že tvoje recenze tohle mé tušení jen potvrzuje - a zároveň určitě doporučuju film, myslím, že je to opravdová lahůdka a že se ti bude líbit :-).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ani jsem nevěděla, že byl podle knížky natočený film, dík za tip! ;)

   Vymazat
 3. Hmm, to vypadá celkem zajímavě.:-) Když to teď čtu, je pravda, že vysokoškolských knih je vážně málo.

  OdpovědětVymazat
 4. Jeden den je vážně úžasná kniha, alespoň já si ji skvěle užila, rozhodně doporučuju a chystám se koupit něco dalšího od Nicholse, možná zrovna tuhle lahůdku.

  OdpovědětVymazat

Články na mail