Skoncujte s prokrastinováním

neděle 16. června 2013

Tak se tedy jdu učit. Ale ještě předtím v rychlosti mrknu na Facebook. A teď by to chtělo něco malého k zakousnutí. Fajn, pustím si ještě nový díl oblíbeného seriálu. Ok, jdu se už fakt učit. Ale měla bych něco udělat s tím nepořádkem v pokoji. Dobře, je uklizeno. A teď se jdu vážně učit. Jen si přečtu jednu stránku z toho nového románu, jenom jednu...


Učebnice v čítankovém stylu


Znáte to? V tom případě už jste se asi seznámili s prokrastinací. My jsme staré známé. Musím přiznat, že nejsem zrovna svědomitý typ člověka a při každém setkání s nějakým prokrastinačním prostředkem beru od práce do zaječích. Takže mi bylo jasné, že Konec prokrastinace musím mít. Nečekala jsem sice zázraky, protože bych byla schopná prokrastinovat i začátek konce prokrastinace, ale doufala jsem, že mi kniha nabídne alespoň zajímavé možnosti a nástroje, jak s touhle obludou bojovat. A nabídla mi je. Hned několik.

Konec prokrastinace je víc než cokoli jiného učebnice. Autor sám během výkladu v podstatě přiznává, že není žádný velký literát; píše stručně a nijak zvlášť zajímavě. Ovšem to, co svému čtenáři zprostředkovává, rozhodně zajímavé je. V jedné recenzi jsem četla, že autor měl do textu přidat více příběhů - já si ale myslím, že by tlustá bichle mohla všechny prokrastinátory odradit. Navíc všechny příběhy, co v knížce byly, zvlášť ten o farmaceutické firmě, mi přišly dostačující. Knížka je v takovém sympatickém "čítankovém" stylu. Má čtvercový formát a je plná obrázků, které zdůrazňují nebo opakují vykládaný text.Díky buzer-lístku krotím svého slona


Co mi občas trochu vadilo, byly anglicko-české patvary jako flow-lístky, emoce meaning a podobně. Myslím, že by se při troše kreativity vhodný český ekvivalent našel. Na druhou stranu musím obzvlášť ocenit, že se autor nesnažil předložit čtenáři "jen" nástroje ke zkrocení prokrastinace - ačkoliv by se to zdálo být nejjednodušší a nejrychlejší cestou k úspěchu. Petr Ludwig se zamýšlí i nad tím, proč a jak taková prokrastinace vzniká, což je vlastně to nejdůležitější, co musíme vědět, pokud ji chceme odstranit.

Pravděpodobně nebudu schopná používat všechny doporučované nástroje z knihy a třeba takovou schůzku sama se sebou asi nebudu praktikovat každý týden. Ale na druhou stranu třeba buzer-lístek jsem si založila hned po přečtení knížky a už v prvních dnech se mi opravdu osvědčil. Začala jsem se učit krotit svého slona - rozumějte: seberegulaci - a opravdu to funguje. Snad nezačnu (což je zlo, kterého se prostě musíte zbavit svou vlastní vůlí) prokrastinovat i protiprokrastinační metody.


Konec prokrastinace / Petr Ludwig / 2013

FACEBOOK | INSTAGRAM | TWITTER | BLOGLOVIN | ASK

4 komentáře

 1. Odpovědi
  1. Tohle přesně jsem si řekla, když jsem se o ní dozvěděla. :)

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. A to byla druhá věta, kterou jsem řekla, když jsem se o ní dozvěděla. :)

   Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.