Kruté loutkové divadlo v epistolárním románu

úterý 11. června 2013

Jsem ráda, že jsem zatím neviděla žádnou z filmových adaptací Nebezpečných známostí (ačkoliv Formanův Valmont jistě stojí za to), protože knihu v recenzi ušetřím srovnávání. Už jsem o ní něco málo věděla, ale dojmy z příběhu překonaly veškerá má očekávání.

Epistolární román francouzského spisovatele Choderlose de Laclose vyšel poprvé v 18. století. Okamžitě po svém vydání si získal velkou pozornost, protože na tu dobu zcela otevřeně popisoval a kritizoval uvolněné mravy tehdejší společnosti. Celkem 175 dopisů líčí vztahy mezi několika členy francouzské smetánky - hlavní roli hrají vikomt Valmont a markýza de Merteuil, dále pak Cecílie Volangesová a rytíř Danceny.


Tohle loutkové divadlo není jen "pouhý" román


Bavilo mě složení knihy samotné - skládá se jen z dopisů, které doplňují poznámky editora, jenž odkazuje na knihy, z nichž si postavy vypůjčily známé citáty, nebo se odvolává na předchozí dopisy. Celou korespondenci poskládal autor na údajném základě pravých dopisů skutečných osob, pouze změnil všechna jména. Ale jak však na začátku uvádí vydavatel, nemůžeme zaručit jeho původnost, a máme dokonce vážné důvody se domnívat, že jde o pouhý román.

Rozhodně nejde o "pouhý" román. Je to jedno z psychologicky nejprokreslenějších děl, jaké jsem kdy četla. Jeho barvitost, pestrost a dramatičnost jsou doslova dech beroucí. Způsobuje to zejména fakt, že ačkoli je to možná opravdu román, autor si dal vážně záležet na tom, aby to tak nevypadalo. Především ve stylu psaní jednotlivých postav; každá má svůj vlastní, unikátní a dobře rozpoznatelný. Navzdory tomu, že autor nepoužívá ten nejjednodušší styl vyjadřování, nezdál se mi nijak zvlášť krkolomný. Nebezpečné známosti patří k těm knihám, které vám stoprocentně dokáží obohatit slovní zásobu.

Vikomt Valmont je ve společnosti známý jako protřelý proutník, zatímco markýza de Merteuil jako počestná a cudná vdova, ačkoli je to právě ona, kdo tahá za všechny nitky v tomhle loutkovém divadle. To je čtenáři ovšem jasné už od začátku. Jasné není jen to, jak to dopadne s nešťastnou láskou rytíře Dancenyho k teprve patnáctileté Cecílii, jež se má zanedlouho vdávat. A teprve ke konci příběhu se vyjasní dramatický vztah vikomta Valmonta k vdané paní de Tourvelové, "pánbíčkářce", kterou se Valmont snaží svést na scestí. Nebo si to alespoň myslí.


Příběh pro trpělivé


Už zase se mou nejoblíbenější postavou stal hlavní záporák - tentokrát je jím markýza de Merteuil. Fascinovalo mě, jak dokáže klamat a obelstít své přátele, ctitele a v neposlední řadě i samotné čtenáře jejích dopisů. Opravdu, než se nadějete, bude vám připadat jako ta nejvtipnější a nejchytřejší žena na světě. Ale nenechte se zmýlit.

Nebezpečné známosti jsou jednoznačně příběhem pro trpělivé - alespoň ze začátku máte totiž pocit, že se tam vlastně nic moc neděje. Na druhou stranu vám to vynahradí konec, kde se zase naopak téměř všichni hrdinové řítí do záhuby. Upřímně řečeno, nevyhovovalo mi příliš ani jedno. Upřednostňuji ze začátku trochu akční děj a v závěru se nemusí kupit všechna rozuzlení naráz. To je ovšem jediná výtka, kterou bych na téhle knize našla. 

Myslím, že je úžasné, jak příběh, který vznikl na sklonku vlády absolutismu, může být čtivý a napínavý i v dnešní době. Opravdu se našly okamžiky, kdy jsem knížku četla jedním dechem. Doporučuji všem, co nepohrdnou dramatickými milostnými intrikami. A vůbec všem, co milují dobré knihy.

Nebezpečné známosti (Les Liaisons dangereuses) / Choderlos de Laclos / Alan Beguivin / 2013
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Odeon.

11 komentářů

 1. Název sice neslyším poprvé, ale vůbec jsem nevěděla, o co se jedná. Musím ale říct, že podle tvojí recenze to zní opravdu zajímavě a určitě si knížku co nejdříve přečtu.:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že tě moje recenze na knížku navnadila. :)

   Vymazat
 2. Nebezpečné známosti patří k mým oblíbencům. :-) Filmy jsem viděla všechny, ale až po přečtení. Kniha je lepší. :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Ještě jsem nečetla, ale už delší dobu se na tuto knihu chystám. Po tvé recenzi se na ní určitě vrhnu co nejdříve, protože vypadá jako velice zajímavý literární zážitek. Děkuji, za skvělou recenzi, rozhodně mě nalákala. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Literární zážitek to rozhodně byl, jsem ráda, že jsem tě nalákala. :)

   Vymazat
 4. Valmont určitě stojí za podívání, mně se teda líbila i moderní verze, Velmi nebezpečné známosti, která je sice trochu pubertální, ale ve svých nácti to byl jeden z mých nejoblíbenějších filmů a ani se za to nestydím :)) Zato se stydím, že jsem ještě nečetla knihu, asi bych to měla napravit!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sice (zatím) nemůžu posoudit, jestli je kniha lepší než filmy, ale určitě ti jí i tak můžu doporučit. :)

   Vymazat
 5. Na knihu se chystám v létě, až bude klid, ale po tvé recenzi se do ní nejspíš pustím co nedříve. Nalákala jsi mě. Já viděla jen filmové zprcování s Malkovichem, ale už před několika lety. Kniha bude nejspíš o něco lepší, protože ve filmu málokdy všechno dokážou vystihnout. Děkuji za skvělou recenzi. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem moc ráda, že jsem tě takhle nalákala a že se ti recenze zamlouvala. Film s Malkovichem jsem si zrovna dneska stáhla a co nejdřív se na něj chci podívat. :)

   Vymazat
 6. Četla jsem Nebezpečné známosti k maturitě a dost jsem se na ně těšila. Mám ráda tu zápletku, je tak nějak správně tragická. Ovšem markýzu z hloubi duše nenávidím. To je prostě příšerná ženská. Mám ráda věčné klaďase a ty, co se časem napraví. :)
  A taky mě to někde za půlkou docela přestalo bavit, protože mi přišlo, že je tam část, kdy v dopisech jenom omílají to samé. Ale začátek i konec mě poměrně bavil. :)

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.