Nechte se provést základy sociologie čtivě, zábavně a názorně

Nebojte, nerozhodla jsem se zahltit vás recenzemi učebnic či jiné odborné literatury. Průvodce sociologií bude výjimkou. Je to proto, že už se mi hodně dlouho nestalo, abych náhodou v knihovně sáhla po učebnici, která by mě zaujala tak, že bych ji měla přečtenou za pár hodin, pamatovala si z ní spoustu věcí a chtěla si ji v blízké době přečíst znovu.


Čtivě, zábavně, názorně


Průvodce sociologií je, jak název napovídá, o sociologii. A protože je to průvodce, nesoustředí se jen na jedno téma, ale snaží se postihnout vědu jako celek. Mapuje její nejdůležitější historii, slavná jména, o něž se opírají její základy, vysvětluje principy fungování, nastiňuje nejzásadnější témata, problémy a zajímavosti. A to všechno čtivě, zábavně, s ilustracemi a spoustou konkrétních příkladů.

Na zkoušku ze sociologie jsem měla sice doporučen Halíkův Úvod, ale u suchopárného výkladu pana docenta se mi dost často zavíraly oči. Nechtěla jsem si kvůli sociologii extra pořizovat nějakou lepší knížku (nejsme zrovna kamarádky, spíš jen náhodné známé), a tak jsem sáhla po první učebnici, kterou mi nabídla paní knihovnice. A ejhle, vyklubala se z toho vážně zajímavá záležitost.


Jandourek, který je mimochodem autorem i několika románů, píše vážně dobře. Sociologie je očividně jeho vášeň, protože o ní vypráví tak, jako by seznamování s touhle vědou bylo jedním velkým dobrodružstvím. Což v jeho podání vážně je. Jak často se vám stává, že se od čtení učebnice nemůžete odtrhnout? Mně tedy moc často ne. A tuhle útlou knížku jsem prostě nemohla odložit.


Uvízne v paměti


A co je ještě důležitější - navzdory tomu, že jsem ji četla jenom jednou, dost ve spěchu a nepředříkávala jsem si nejdůležitější pasáže nahlas (moje nová oblíbená metoda učení), pamatuju si z ní poměrně dost. Samozřejmě ne všechno, ale hodně. Dokážu říct, co je to kultura, mluvit o kulturním dědictví, o rasách a etnicitě, o tom, co je to národ, a co je nejdůležitější - co je to sociologie, jací jsou její nejvýznamnější představitelé a proč. To "proč" je hodně důležité. Líbí se mi, že Jandourek není jako jiní učebnicoví autoři, kteří vám prostě předloží fakta s tím, že tak to prostě je. Ne, on se totiž ptá na tahle dogmata přesně tak, jak bych se zeptala i já, snaží se najít nová vysvětlení, další možné způsoby interpretace.

Pokud tedy studujete obor, v němž narazíte i na sociologii, a nebo se prostě chcete trochu vzdělat, rozhodně vám Průvodce sociologií doporučuji. Je to nečekaně zábavná a poučná kniha, z níž jsem si toho hodně odnesla.


Průvodce sociologií / Jan Jandourek / 2008

FACEBOOK | INSTAGRAM | TWITTER | BLOGLOVIN | ASK

6 komentářů:

 1. Sociologie je zajímavý obor. Dost mě baví třeba i sociolingvistika, kterou jsem absolvovala u nás na škole.

  A jinak... moc se mi líbí změna designu! Krásný, čistý minimalismus. ;-)

  OdpovědětVymazat
 2. Sociolingvistika by mi určitě přišla ještě přitažlivější než momentálně sociologie. :)

  Díky. Když si vzpomenu, jak jsem na Bloggeru začínala... všude milion štítků, odkazů, dlouhatánské menu... postupně jsem minimalizovala a minimalizovala a myslím, že konečně jsem objevila svůj ideální design. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Moc se mi líbí tvůj nový design. Jak už tu padlo slovo minimalismus, musím se k tomu přiklonit, protože takhle krásný a čistý blog je daleko poutavější, než ty přeplácané blogy plné ikonek, které mě konkrétně ruší v samotné četbě článků. A to nemluvím ani o reklamách, které odklikneš a stejně tam naběhnou znovu.

  Já teda sociologii neměla možnost blíž poznat. Brali jsme ji jen na střední pár hodin v rámci ZSV, ale moc mě neoslovila. Každopádně jestli na ni narazím na VŠ, tak už vím, po čem sáhnout. :) Já se takhle nemohla odtrhnout od učebnice práva, když jsem se učila na maturitu. Taky je to psáno takovým jazykem, že to pochopí i laik. Takže za zrecenzovanou učebnici máš +. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky! :) Mimochodem, reklamy na jakékoli stránce, které se ti neustále "nutí" do popředí, taky nesnáším.

   V ZSV na škole někdy ve druháku mi taky sociologie nijak zvlášť zajímavá nepřišla. Ale v letošních přednáškách se mi postupně zalíbila. Zvlášť ta její historie (ve většině společenských věd mi nejpřitažlivější přijde právě ta jejich historie:) ). A chválabohu za takovéhle učebnice, díky kterým může odbornějším výrazům porozumět i laik, přesně. ;)

   Vymazat
 4. sociologiu som vystudovala a na tuto knizku si pamatam, aj ked som ju citala uz fakt velmi davno. nikdy som nemala rada biflovacky a poucky, aj ked pri niektorych to inak neslo, no najlepsie su materialy, z ktorych si zapamata clovek prirodzene a dokaze to vyjadrit vlastnymi slovami.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Mně se nejlíp zapamatovává jednoduchý a srozumitelný text v ideálním případě plný konkrétních příkladů - což je přesně případ téhle učebnice sociologie. :)

   Vymazat