Nechte se provést základy sociologie čtivě, zábavně a názorně

neděle 2. června 2013

Nebojte, nerozhodla jsem se zahltit vás recenzemi učebnic či jiné odborné literatury. Průvodce sociologií bude výjimkou. Je to proto, že už se mi hodně dlouho nestalo, abych náhodou v knihovně sáhla po učebnici, která by mě zaujala tak, že bych ji měla přečtenou za pár hodin, pamatovala si z ní spoustu věcí a chtěla si ji v blízké době přečíst znovu.


Čtivě, zábavně, názorně


Průvodce sociologií je, jak název napovídá, o sociologii. A protože je to průvodce, nesoustředí se jen na jedno téma, ale snaží se postihnout vědu jako celek. Mapuje její nejdůležitější historii, slavná jména, o něž se opírají její základy, vysvětluje principy fungování, nastiňuje nejzásadnější témata, problémy a zajímavosti. A to všechno čtivě, zábavně, s ilustracemi a spoustou konkrétních příkladů.

Na zkoušku ze sociologie jsem měla sice doporučen Halíkův Úvod, ale u suchopárného výkladu pana docenta se mi dost často zavíraly oči. Nechtěla jsem si kvůli sociologii extra pořizovat nějakou lepší knížku (nejsme zrovna kamarádky, spíš jen náhodné známé), a tak jsem sáhla po první učebnici, kterou mi nabídla paní knihovnice. A ejhle, vyklubala se z toho vážně zajímavá záležitost.


Jandourek, který je mimochodem autorem i několika románů, píše vážně dobře. Sociologie je očividně jeho vášeň, protože o ní vypráví tak, jako by seznamování s touhle vědou bylo jedním velkým dobrodružstvím. Což v jeho podání vážně je. Jak často se vám stává, že se od čtení učebnice nemůžete odtrhnout? Mně tedy moc často ne. A tuhle útlou knížku jsem prostě nemohla odložit.


Uvízne v paměti


A co je ještě důležitější - navzdory tomu, že jsem ji četla jenom jednou, dost ve spěchu a nepředříkávala jsem si nejdůležitější pasáže nahlas (moje nová oblíbená metoda učení), pamatuju si z ní poměrně dost. Samozřejmě ne všechno, ale hodně. Dokážu říct, co je to kultura, mluvit o kulturním dědictví, o rasách a etnicitě, o tom, co je to národ, a co je nejdůležitější - co je to sociologie, jací jsou její nejvýznamnější představitelé a proč. To "proč" je hodně důležité. Líbí se mi, že Jandourek není jako jiní učebnicoví autoři, kteří vám prostě předloží fakta s tím, že tak to prostě je. Ne, on se totiž ptá na tahle dogmata přesně tak, jak bych se zeptala i já, snaží se najít nová vysvětlení, další možné způsoby interpretace.

Pokud tedy studujete obor, v němž narazíte i na sociologii, a nebo se prostě chcete trochu vzdělat, rozhodně vám Průvodce sociologií doporučuji. Je to nečekaně zábavná a poučná kniha, z níž jsem si toho hodně odnesla.


Průvodce sociologií / Jan Jandourek / 2008

FACEBOOK | INSTAGRAM | TWITTER | BLOGLOVIN | ASK

6 komentářů

 1. Sociologie je zajímavý obor. Dost mě baví třeba i sociolingvistika, kterou jsem absolvovala u nás na škole.

  A jinak... moc se mi líbí změna designu! Krásný, čistý minimalismus. ;-)

  OdpovědětVymazat
 2. Sociolingvistika by mi určitě přišla ještě přitažlivější než momentálně sociologie. :)

  Díky. Když si vzpomenu, jak jsem na Bloggeru začínala... všude milion štítků, odkazů, dlouhatánské menu... postupně jsem minimalizovala a minimalizovala a myslím, že konečně jsem objevila svůj ideální design. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Moc se mi líbí tvůj nový design. Jak už tu padlo slovo minimalismus, musím se k tomu přiklonit, protože takhle krásný a čistý blog je daleko poutavější, než ty přeplácané blogy plné ikonek, které mě konkrétně ruší v samotné četbě článků. A to nemluvím ani o reklamách, které odklikneš a stejně tam naběhnou znovu.

  Já teda sociologii neměla možnost blíž poznat. Brali jsme ji jen na střední pár hodin v rámci ZSV, ale moc mě neoslovila. Každopádně jestli na ni narazím na VŠ, tak už vím, po čem sáhnout. :) Já se takhle nemohla odtrhnout od učebnice práva, když jsem se učila na maturitu. Taky je to psáno takovým jazykem, že to pochopí i laik. Takže za zrecenzovanou učebnici máš +. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky! :) Mimochodem, reklamy na jakékoli stránce, které se ti neustále "nutí" do popředí, taky nesnáším.

   V ZSV na škole někdy ve druháku mi taky sociologie nijak zvlášť zajímavá nepřišla. Ale v letošních přednáškách se mi postupně zalíbila. Zvlášť ta její historie (ve většině společenských věd mi nejpřitažlivější přijde právě ta jejich historie:) ). A chválabohu za takovéhle učebnice, díky kterým může odbornějším výrazům porozumět i laik, přesně. ;)

   Vymazat
 4. sociologiu som vystudovala a na tuto knizku si pamatam, aj ked som ju citala uz fakt velmi davno. nikdy som nemala rada biflovacky a poucky, aj ked pri niektorych to inak neslo, no najlepsie su materialy, z ktorych si zapamata clovek prirodzene a dokaze to vyjadrit vlastnymi slovami.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Mně se nejlíp zapamatovává jednoduchý a srozumitelný text v ideálním případě plný konkrétních příkladů - což je přesně případ téhle učebnice sociologie. :)

   Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.