Knižní blogosféra

Když jsem si před rokem a pár měsíci založila blog, nejprve jsem předpokládala, že bude čistě jen o knihách. Mým prvotním plánem bylo odlišit se od všech "tradičních" českých knižních blogů a vytvořit něco originálního. Nakonec jsem ale začala přispívat i jazykovědnými články, svými fotkami a nakonec i osobními příspěvky. 

Zdroj: zestbooks.net


Jak vypadá typický český knižní blog?


Zkrátka nedokážu mít blog jen na jedno jediné téma. A tak už ho několik měsíců trochu zpátečnicky charakterizuji jako "stránky o všem, co mě baví". Je nasnadě, že čtení mě baví ze všeho nejvíc, takže to tu bude vždycky hlavně o recenzích na knížky. Každopádně, pořád se snažím sledovat neustále se rozšiřující knižní blogosféru, jejíž autoři se opravdu dokáží zaměřit jen na jedno jediné téma. Nemám v ní příliš známých, takže tady je pár poznatků, které jsem se naučila jen z jejího náhodného pozorování.

Jak vypadá typický český knižní blog? Jeho vzezření je šablonovitě okopírované z jiných, úspěšnějších knižních blogů. V drtivé většině se tu objevuje YA literatura. Bloger často spolupracuje s velkým množstvím nakladatelů a knihkupců. Na denním pořádku jsou memes, challenges, giveaways a další podobné aktivity. Blogeři obvykle dokáží přečíst obdivuhodné množství knížek za velmi krátkou dobu a dokáží si obdivuhodně dobře zapamatovat všechny podrobnosti z knih, které využívají právě v memes. Tvoří takovou malou komunitu, která se dokáže velmi účinně podpořit minimálně za pomoci odkazu na svých stránkách.


Upřímně, nelíbí se mi to. Samozřejmě bych proti tomu nic neměla, kdyby takových blogů bylo jen několik. Ale ona je je jich naprostá většina. Když jsem kupříkladu byla na Knihovnickém Barcampu, nesla jedna z přednášek název Knižní blogosféra. A tam byly zmiňovány právě jen tyhle blogy na jedno brdo! Šablonovité, neoriginální, smutně stejné. Copak v Čechách neexistují blogy, které by byly hlavně o knihách, ale zůstávaly by prostě své?Buďte jedineční!


Faktem je, že je jich opravdu děsně málo. Nechápu proč. Ani čtenáři těch "typických" knižních blogů nečtou jen jeden žánr literatury, naopak, díky spolupráci s nakladatelstvími a knihkupectvími mají na výběr pestrou paletu knih. Proč se tedy nechtějí vymykat "normálu" a nesnaží se být víc unikátní? Proč jim stačí zapadnout do průměru a tvořit články jak přes kopírák?

Když se dneska řekne knižní blog, automaticky se všem, co se o tuto sféru trochu zajímají, vybaví Knižní doupě, případně Knižní nekonečno (a možná ještě něco). Autorky píšící tyhle blogy jsou sice jistě znalkyněmi knih, umí dobře psát, ale vážně se jim musí všechny ostatní blogy podobat? Copak blogeři nechtějí, aby jejich stránky byly stejně proslavené? 

Proto na vás apeluji: změňte českou knižní blogosféru. Ať to nejsou jen jednotvárné, navzájem si podobné blogy - vytvořte své vlastní, unikátní a jedinečné. Díky tomu, až se zase někde bude mluvit o českých knižních blozích, nebude se zmiňovat jen jedno a to samé - bude se zmiňovat třeba Blog Brabikate, Books and smile, Knihomolna, Gooverka, o mundo da Teresinha, Knihomolovy zápisky a spoustu dalších fantastických stránek.

(Určitě jsem nezmínila - alespoň doufám - všechny blogy o knihách, které vybočují ze zavedených blogových řad, proto vás prosím, pokud máte nebo znáte takový super nevšední knižní blog, napište do komentářů jeho adresu, ať ho zná co nejvíc lidí!)


Jaký je váš názor na českou knižní blogosféru?

Share this:

, , ,

KONVERZACE

58 x byl okomentován tento příspěvek:

 1. Pravdivý článek! Souhlasím naprosto se vším a líp bych to snad neformulovala. Bohužel jsem mezi tuto komunitu taky patřila a vypadalo to úplně stejně, jak popisuješ. Žádala jsem úspěšnější blogerky o velmi podobné záhlaví, pravidelně se zúčastňovala giveaway a memes (pár jsem jich vymyslela), ale co z toho? Teď je mi líto všechno zahodit, ale kdybych se mohla rozhodnout znovu, tak se od začátku pustím do originálního blogu, kam budu vkládat své názory a jak píšeš, zkrátka vše, co mě baví a zaujme. Né každý má čas přispívat každý den čtivými články, nebo není zběhlý v grafice, ale o tom to je. Když to vezmu z mé strany, mám ráda blogy ne moc barevné, literárně - kulturně zaměřené a zkrátka své. Po maturitě se chystám na plno vrhnout do blogování a dohnat promarněný čas. Do diáře si píšu nápady a snad se oprostím od těch zažitých kolejí. :)
  Jo, a děkuji za jmenování. Za všemi uvedenými blogery lehce pokulhávám, ale jak jsem psala, snad se někdy vyhoupnu na jejich úroveň. Tyto blogy si zaslouží velkou návštěvnost, protože z vašich článků se člověk dozví něco nového a nesmírně zajímavého, ale co nám dá meme a YA knihy? Nechci se tu pouštět do rozumování, samozřejmě neopovrhuji žádnou knihou, ale myslím, že jsou daleko krásnější knihy, které si zaslouží pozornost i mladých lidí. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že mám tolik kladných ohlasů, vlastně jsem spíš počítala s opakem, přece jen, těch vyznavačů "typických" knižních blogů je víc - ale pravděpodobně nechodí na můj blog. :D

   Pamatuju si, když jsi ještě tvořila něco podobně typického, ale právě protože jsi vzezření blogu za poslední měsíce hodně změnila, jsem tě zkrátka musela jmenovat. Vlastně jsi typickým příkladem toho, jak se dá z něčeho typického udělat něco úžasně netypického. :)

   Jinak ovšem já proti YA literatuře nic nemám - sama jí čtu a ráda, jen jsem ji jmenovala jako jednu z charakteristických věcí na knižních blozích; stejně tak nemám nic proti memes, giveaways a podobně, jen si myslím, že je to prostě všechno na jedno brdo.

   Vymazat
 2. Knižní nekonečno ani Knižní doupě mi nic neříkají, popravdě je můj nejoblíbenější knižní blog právě ten tvůj a Blog Brabikate :D. Prohlédla jsem si pár knižních blogů na blog.cz. když na Srdci blogu vyšel článek právě o nich, ale žádný mě nezaujal. Už jen když jsem viděla ty přeplácané designy, věděla jsem, že se tam nevrátím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dík, to ráda slyším! (máš vynikající vkus, mimochodem :D)

   Vymazat
 3. To je přesně ten důvod, že ač se považuji za knihomolku, knížní blogy (až na pár četných výjimek) vůbec nečtu. Velmi podobné, často zaměřené jen na YA, chybí originalita, vlastní názor, ... Právě proto se mi líbí Tvůj blog, kde vím, že najdu pestré recenze na nejrůznější knížky taky mám díky Tvým osobním článkům pocit, že Tě vlastně tak trochu znám a to je důvod se vracet. Většina těch autorů klasických knižních blogů mi přijde neosobní, zaměnitelná a tudíž mě vůbec neláká.
  Takže díky za to, co tu pro nás tvoříš a taky díky za tipy na zajímavé knižní blogy, které jsem (až na Knihomolnu) neznala. Taktéž doufám, že se česká knižní blogosféra trochu provětrá a osvěží :-).

  OdpovědětVymazat
 4. Jsem myslela, že taky trochu vybočuju :D Popravdě řečeno Knižní doupě nesleduju, nebaví mě. Abyss už moc nepřispívá... Z těch větších mám ráda laurdes, má originální projekty a je prostě fajn...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Akorát jsem se teď trochu zkazila, asi. I když pořád čtu hodně jiných věcí, jen na ně nepíšu recenze...

   Vymazat
  2. Já jsem jmenovala ty, co jsem si tak jakože pamatovala z toho brouzdání po internetu, ale jejich blogy moc nesleduju, takže jsem o Abyss ani nevěděla. :) Každopádně na Knižní doupě občas kouknu, protože zase nechci kritizovat něco, o čem nic nevím.

   Vymazat
  3. Jo, taky tam občas kouknu, ale zase to hned zavřu. Sykiiny recenze mě nebaví (občas si nějakou přečtu) a jinak mi přijde, že tam má strašně moc meme a podobných ptákovin. Ale proti gustu... Třeba Abyss (Knižní nekonečno) mám ráda, ale přispívá poslední rok dva dost málo, protože maturita, třeba se to zas zvedne :)
   Ale laurdes doporučuju :))

   Vymazat
  4. Tak jsem se na tu laurdes koukala a je fakt, že to je trochu o něčem jiném. :) Jinak co se týče recenzí, to si kritizovat nedovolím, protože si myslím, že sama zatím píšu dost nedokonale. Každopádně u Syki mě hlavně fascinuje, jak dokáže produkovat tolik článků dokonce denně!! Neuvěřitelný. Já bych po to po čtrnácti dnech vzdala, protože by mě buď nic nenapadalo a nebo by mě to prostě omrzelo. Takže tu výdrž oceňuju. :)

   Vymazat
  5. Však já netvrdím, že Syki píše špatné recenze :) Jen mě prostě nebaví. Ale já jsem v tomhle ohledu dost vybíravá a čtu jen některé recenze a jen některé se mi opravdu líbí. Ještě mám taky ráda blog Freckles, která sice recenzuje v podstatě totéž, co ostatní, ale krom recenzí má prima tematické články a to se mi líbí.
   Pravda je, že obdivuju hodně aktivní blogy taky, to jo. Já bych to taky nevydržela :) Mám výkyvy a jsou chvíle, kdy přidávám často, ale většinou není tolik času.

   Vymazat
  6. Mi od tebe přijde pokrytecké, Fée, že tu Syki kritizuješ, že má na svém blogu "moc meme a podobných ptákovin", ale vůbec ti nevadilo jedno takové meme zneužít ku své vlastní prezentaci aneb když ses u ní před rokem přihlásila do Poznej blogera, tak ti byl její blog dobrý, a teď píšeš, že ho má plný ptákovin. Ne, to není jen pokrytecké, to je hnusné a nevděčné. Jana

   Vymazat
  7. No jasně a jsme u toho. Přijde mi, že to teď v blogosféře funguje trochu jako "Nemáš rád/a Syki? Jsi pokrytec a odpad." 'Poznej bloggera' jako meme neberu a za meme nepovažuju, spíš za projekt. Přihlásila jsem se do něj vloni, když jsem ještě Sykiin blog četla, což teď už opravdu moc nedělám a ani nesleduju, tudíž kdyby to zveřejnila dnes, ani bych si toho asi nevšimla.
   Zrovna tyhle projekty (ještě taky 'Your bookcase') se mi na ní docela líbí. A nevidím důvod, proč bych se tím tedy nemohla zviditelnit, když jsem ten blog v té době docela často četla.
   Vadí mi meme typu "teaser tuesday", "waiting wednesday" a další tyhle nic neříkající články. Syki ohromně kritizuju, to jo :) Jen jsem proboha řekla, že mě její blog nebaví! Neřekla jsem snad, že je špatná, ne?
   Jestli já jsem pokrytecká, potom ty asi nemáš soudnost a naštveš se, kdykoliv někdo řekne něco proti tvojí oblíbené bloggerce, ne? Nebo alespoň takhle to na mě působí...
   Přijde mi, že teď budu za kacíře a vyvrhele, protože jsem si dovolila říct, že mě Syki nebaví, proboha...

   Vymazat
 5. Já jsem začala číst YA knihy, abych pochopila, proč je všichni tak rádi čtou. A hlavně jsem chtěla taky napsat svůj názor - že ty knihy jsou prostě brak. Pořád jsem četla, jak jsou úžasné, pro mě ne a myslím, že nejsem jediná s tímto názorem. Takže se je snažím trochu roztřídit na ty špatné a horší (jiné možnosti nejsou). Tím tedy odůvodňuji, proč je můj blog zaměřen na tuto literaturu.

  Když jsem začala blogovat o knížkách, tak jsem ty známé, které vypisuješ, ani neznala. Memes se neúčastním, protože je to pořád to stejné. A píšu pouze recenze, protože to blogování tak moc neprožívám. :) (Tím si tedy trochu obhajuji svoji částečnou neoriginalitu.)

  Jinak s tebou souhlasím, všechny blogy jsou stejné. A o úrovni recenzí je asi ztráta času mluvit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak jsem psala na Twitteru, já proti tomuhle žánru literatury nic nemám, jen mi trochu vadí, že se knižní blogy zaměřují jen na tohle a pak se mnohým, co si někde vyhledají nějaký knižní blog, zdá, že je to jediná literatura, kterou stojí za to číst. :)

   Tvůj blog mi náhodou přijde fajn a originální. Tvoje recenze se mi zdají čím dál tím lepší.

   Vymazat
  2. Tvoj blog nepoznám, ale na základe tohto komentára absolútne nechápem, prečo by niekto zabíjal toľko času čítaním kníh, ktoré považuje za zlé.

   Vymazat
  3. To je literární masochismus a moje blbost. :o)

   Vymazat
 6. V knižní blogosféře se pohybuji teprve krátce, ale i za tu dobu jsem si stihla všimnout, že všichni čtou YA, o upírech, fantasy knihy, pořádají více či méně zdařilé meme atd. a jak píšeš, jsou na jedno brdo. Sleduji hodně blogů a když vidím, že už popáté někdo zrecenzoval knihu např. Setkání s duchem, už to nečtu. Už vím, o čem to je, další recenzi k tomu nepotřebuji. Ale to je tak trochu můj problém.

  (Mně by hrozně moc zajímalo, jak to ty holky dělají, že přečtou tolik knížek? Já zhruba čtu knihu za týden a hlavu mám někdy jak špalek z toho, že jsem to hnala tak rychle. Vždyť si pak z té knihy nemůžou nic pamatovat.)

  Další věc, která mi v této blogosféře hodně vadí je to, že se tady neodpovídá na komentáře. (je několik výjimek a za ně jsem hrozně ráda). Už rok a půl se pohybuji v blogosféře o vaření a tam je dobrý zvykem na komentář odpovědět. Když už ne větou, tak třeba prostým "díky" nebo obyčejným "smajlíkem". A o tom to je, udržet si kontakt se svým čtenářem. Ale to je taky možná trochu mimo mísu.

  Chtěla bych zmínit blogy, které mám opravdu ráda a ráda si přečtu jejich recenze: http://bastera.blogspot.com, http://wolfdraven.eu/ - tyto holky mám už od začátku ve sledování. Nově sleduji http://kapustnak.blogspot.cz/ a http://s-laskou-ke-kniham.blogspot.cz/ Samozřejmě že je jich mnohem více, ale tyto čtyři blogy se mi hodně líbí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Že jo! Taky mi přijdou, že čtou děsně rychle. Ale oni si to ty blogeři fakt pamatují - když se třeba koukneš na nějaké meme nebo tak, kde třeba řeší, jaká literární postava jim je charakterově nejvíc podobná, tak si všimneš, že si o těch knížkách pamatují daleko víc, než by kdo čekal. Alespoň mi to tak přijde. Nebo máme prostě hroznou paměť. :D

   Je fakt, že já taky občas komentáře moc neřeším (spíš odpovídám nebo se vyjadřuji k názoru komentátora, smajlíkem teda neodpovídám), ale je fakt, že mně samotné udělá radost, když mi autor článku za můj komentář poděkuje. Zamyslím se nad sebou a budu to zlepšovat. :)

   Díky za tipy na další zajímavé blogy!
   (Upřímně, byla bych ráda, kdyby se ozval i nějaký zarputilý milovník těch typických knižních blogů. Asi protože jsem nečekala, že se mnou bude tolik lidí souhlasit. Je to ovšem moc milé. :) )

   Vymazat
  2. Ja som tento týždeň prečítala za 5 dní 4 knihy 8D Niežeby som to naháňala, ale proste som chcela vedieť, ako to dopadne a mala som chuť a čas 8)
   Pamätám si dosť veľa a viem ich rozlíšiť, ale píšem recenzie hneď po prečítaní, keď to mám čerstvo v hlave. Je jasné, že sa niekedy na niečo zabudne, ale v celku vždy viem, prečo sa mi tá kniha a postava nepáčila/páčila a utkvela mi v pamäti. Možno práve preto, že každý týždeň mám prečítanú min. 1 knihu, ono mi to nesplýva a nezabúdam, ale stále v hlave porovnávam a detailizujem 8)
   - na komentáre odpovedám, ale ja sama sa nie vždy chodím kukať na odpovede k mojim, len naozaj ak je to takéto vyjadrenie názoru či otázka

   Vymazat
  3. Když mě bylo patnáct, tak jsem taky čítávala až deset knížek za měsíc a když se blížila maturita, tak ani ona mě neodradila od knížek. Vždycky jsem si napsala výpisek z knihy, abych za pár let věděla, o čem je. Ale po deseti letech od maturity si toho moc nepamatuji. Některé mám ale silně zafixované.

   Co se týče těch komentářů, tak pokud to jde, dám si "přihlásit odběr" a pak mi chodí emaily.

   Vymazat
  4. Jéé Martino děkuji, já na Tvůj blog také chodím ráda, i když je ještě docela česrtvý :) A komentáře mě taky štvou, já když mi někdo něco okomentuje, odpovídat u sebe a navíc se jdu podívat k tomu, kdo mi něco okomentoval a když se mi něco líbí tak také okomentuji. Jo líbí se mi třeba Knižní chvilky nebo čtu ráda Chvástačky, ale k čemu mi je vědět každou středu, co chce kdo číst, co kdo čte a první věty a podobně. A jo dřív jsem taky četla dost, ale život není peříčko a jsem ráda, že si sem tam něco přečtu, ale dělám to protože mě to baví ne proto, že chci být slavn nebo musím :)

   Margareto, mohla bys mi napsat svoji mailovou adresu? :)

   Vymazat
  5. "janebenesova@gmail.com" -> další kontakty nahoře v Contact

   Vymazat
 7. Ja osobne mám blog a píšem na preto, že a to baví a mám tam zápisky a pocity z kníh, čo som prečítala. To že ma niekto číta je pre mňa doteraz veľká záhada 8D Každý je svoj a ja práve som rada, keď narazím na niekoho v knižnej blogsfére, ktorý nenaháňa nakladatelstvá ani sa nevyhovára, že nie som tak dobrý ako iné blogy a tak. Porovnávaniu sa človek nevyhne áno, tiež si občas hovorím, že aký dobrý a slávnejší blog má niekto iný. Ale mňa osobne baví písať recenzie a memes a všeličo možné, takisto milujem čítať a recenzujem všetko čo prečítam, či už je to YA, fantasy, dystópie alebo obyčajné romány.
  Takže v celku s tebou nesúhlasím 8D lebo si myslím, že každý má právo si viesť blog aký chce a ty nemusíš sledovať každého. Ja sledujem mnoho knižných blogov. ale predsa je na každom z nich niečo iné. Nevadí mi podobnosť, mne vadí, keď sa naháňajú za slávou, lebo blog má by radosť a potešenie vo voľnom čase a nie naháňanie sa za sebavedomím 8)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nic samozřejmě není špatné na tom, jak to vidíš ty, ale já na druhou stranu podporuju i to "nahánění" nakladatelstvích. Je prima přečíst si (například) recenzní výtisk Prázdného místa hned těsně po jeho vydání a napsat recenzi pro spoustu lidí, kteří knihu ještě nečetli a právě díky ní si to třeba koupí. A myslím, že žádný normální člověk si nezakládá blog s tím, že bude slavný - existuje strašně málo takových, kteří se doopravdy zviditelnili jen blogováním. Ale nic špatnýho na tom nevidím. I mně můj blog zvedá sebevědomí - zvlášť když mi někdo pochválí, jak píšu recenze, hned se cítím sebevědomější a přijde mi náhodou super, že mám na své psaní takovou zpětnou vazbu. :)

   Pochopitelně když někoho baví psát recenze, memes a další záležitosti, tak ať to dělá po svém. Tím článkem jsem spíš jen chtěla říct, že by takových blogů nemusela být většina, ony pak ty nejednotvárné blogy trochu zanikají ve změti těch ostatních typických knižních blogů.

   Každopádně děkuju i za opačný názor!

   Vymazat
  2. Že do toho skáču...
   Mně se třeba to nahánění recenzních výtisků moc nelíbí. Nedávno jsem objevila jeden blog, u kterého mi přijde, že mu jde jen o RC. Asi nemusím dodávat, že ty recenze jsou špatné (sice sama nepíšu nějak světoborně, tak si to opravdu dovoluji tvrdit). To se mi opravdu nelíbí, kdyby ty recenze aspoň měly úrověň.

   Vymazat
  3. Mne sa nepáči, keď si niekto po mesiaci blogovania zmyslí, že chce zadarmo recenzné výtisky, mne to pripadá veľmi divné potom, ja som si počkala vyše pol roka, kým som nabrala sebavedomie, že viem napísať tú recenziu správne a zaslúžim si ten výtisk. To ma vie dosť rozčúliť, že proste, len aby mali knihy zadarmo. Je to pekné áno, ale zase aj zaslúžiť by si to ten človek mohol 8D
   Ja som tiež veľmi rada, keď dostanem niečo také nové a poskytnúť názor, či sa to oplatí kúpiť. Mnohí mi písali, že im pomáham vo výbere, čo ma naozaj veľmi teší 8)
   Takže určite by mohli byť tie blogy trochu rôznorodejšie aspoň vzhľadom či štýlom písania, ale ja napr. čítam skôr fantasy, dystópie a YA a aj keď sledujem blogy aj s inou tematikou, nie vždy si tú recenziu prečítam, lebo to proste nie je môj žáner. Takže ak to niekoho baví, tak smelo do blogovania, ale nie s tým, že bude opakovať kompletne všetko od svojho vzoru blogera, inšpirácia áno, ale zase istá dávna originality to hej 8)

   Vymazat
  4. Přidávám taky trošku do mlýna ohledně recenzních výtisků. Když jsem všude viděla, že každý dostává recenzní výtisky, tak jsem taky chtěla dostávat (a pořád chci :-) ), ale pro mě je to velký závazek, protože se ode mně chce, aby ta recenze byla pořádná a spoň trošku kvalitní. Takže když jsem po třech měsících blogování dostala (náhodou) svůj první recenzní výtisk, byla jsem opravdu nadšená a chtěla jsem, aby byla perfektní. Jenže každý má svůj styl a někomu může vyhovovat to, někomu zase ono. A když mi pak někdo na základě mé "recenze" řekne, že se mu to líbí, tak jsem moc ráda a motivuje mě to.

   Ale za "recenzáky" se nehoním. Jen když se naskytne příležitost. :-)

   Taky mám někdy pocit, že je to na některých blozích jen o samých recenzních výtiscích.

   Vymazat
  5. Co tak sleduji, tak nakladatelstvím nejde ani o to, aby recenze byla kvalitní, ale abys knížku vychválila. Nebo mně to tak přijde, když vidím, jaké recenze se píšou na RC. Ale jak to vidí nakladatelství, tak o tom by ti mohla asi víc povyprávět Teresinha. :o)

   Vymazat
  6. S recenzními výtisky je to těžké, některá nakladatelství je rozhazují po hrstech, my to je tak neděláme, máme jen deset blogerek a pravda, jsou mezi nimi hlavně ty profláklé, ale to i proto,že v době, kdy jsme spolupráci navazovali, jich moc jiných zajímavých nebylo vidět. A o spoustě si myslím, že píšou dobře.
   Já mám navíc na starosti to "odmítání" a některé maily se píšou fakt těžce. Není výjimkou, že nám napíše blogerka,co si zrovna založila blog, jen si teda nemá z čeho pořídit ty knihy, tak jestli nějaké nepošleme...

   Vymazat
  7. Já jsem zrovna myslela ty blogerky, které píšou recenze na RC s hromadou hrubek, ve kterých popíšou děj a jednou větou napíší, že se jim to líbilo/nelíbilo. A pořád RC dostávají, takže mi přijde, že někteří z nakladatelství to ani nečtou. Ale co, špatná reklama je také reklama. :)
   A pak jsou tací, kteří jich moc nenapsali, není to nic moc a mají spoustu spolupráce. To si říkám, že bych měla vyškrábat všechno své seběvědomí a rozeslat emaily na všechny strany. :)

   A nemít za co si kupovat knížky je jen výmluva. Jsem chudá, a tak chodím do knihovny. A vždy tam potkám knížku, co si chci přečíst. :)

   Vymazat
  8. Tak já tedy taky přispěju svou troškou do mlýna... už jste mě inspirovaly na další článek a dokonce jsem díky vám i pozměnila téma mého Naučmese kurzu, takže děkuju za diskuzi! :) Každopádně já bych neměla nic ani proti blogu, který by byl poskládaný jen ze samých recenzí na recenzní výtisky - co ovlivňuje, jestli se mi daný blog zamlouvá nebo ne, je to, jak dobře jeho autor píše. Je mi celkem jedno, jak ke knížkám přišel. A knihovna samozřejmě funguje i u mě, ale u nás se třeba zrovna na ty "nejlepší" nebo nejnovější knihy čeká fakt dost dlouho, takže pro mě je úžasné, že mi nějaká novinka přijde rovnou domů a bez čekání a můžu jí naservírovat svým čtenářům ještě když je "čerstvá". Takže recenzáky jo, přitom ovšem recenze musí být kvalitní. ;)

   Vymazat
 8. Moc pěkný článek, určitě máš pravdu, kolikrát je vážně těžké se v těch blozích vyznat, je jich tolik a jeden jak druhý. Na druhou stranu se tomu nelze divit, získat čtenáře není snadné a tohle je zkrátka ověřená cesta... a myslím, že to vlastně jejich (většinou) autorky myslí dobře a mají ty knížky rády :)

  Jinak se tetelím, v jakém kontextu mě zmiňuješ, protože s tím, jak můj blog choří neaktivitou si to moc nezasloužím, ale je to prima impuls na tom zapracovat :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky. Jsem ráda, že jsem dodala ten impuls. :)

   Vymazat
 9. Skvělý článek, vidím to podobně jako ty. Já si myslím, že je to tak hlavně proto, že "klasičtí čtenáři" (ti, co nečtou jen YA fantasy a podobné) ještě do knižního blogování nepronikli. Pokud je víc baví literatura, chodí na databáze knih a různé Bookfany a třeba i knižně laděné magazíny, ale o knižních blozích vědí možná jen to, že jsou to světy plné YA fantasy, hopů a dalších podivných věcí. Jsem ale optimista a věřím, že to půjde dál, že bude víc a víc kvalitních knižních blogů a že o takových blozích ještě uslyšíme. :-)
  A mockrát díky za zmínku, moc mě potěšila! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není zač, tvůj blog určitě mezi ty originální a jedinečné patří. :)

   Já osobně teda databáze knih ani Bookfan nebo Goodreads nesleduju, ale je fakt, že knižní blogy obecně jsou známy svými memes, hopy, giveaways apod. Doufejme, že fakt jich bude čím dál tím víc. Zajímalo by mě, mimochodem, jestli je to tak i v jiných blogových "odvětvích" - nesleduju zrovna moc blogů, ale když se podívám na ty své oblíbené módní, food nebo design blogy, tak se mi zdají každý úplně jiný a každý jedno a to samé téma pokaždé zpracuje nějak originálně. Tak nějak mi přijde, že se ta jednotvárnost drží jen těch knižních blogů. Ale snad se to časem prolomí.

   Vymazat
 10. Já už asi od ledna přemýšlím o tom, že si založím knižní blog, takže jsem začala sondovat terén, jak by to asi mělo vypadat. Takové to prvotní nadšení vystřídalo ne úplně zklamání, ale spíš určitá otupělost. Téměř všechny ty blogy jsou jak přes kopírák, recenze na stejné knížky v ten samý čas a s tím samým názorem. K tomu miliony memes, které by mohly být občas i zajímavé, kdyby zase nebyly úplně stejné, a zbytečné články typu lednové (únorové atd.) shrnutí. Co píšeš ve svém článku, tak to jsou přesně ty důvody, které mě od toho tak trochu zrazují. Všechny tyhle knižní blogy vypadají jako takový svět sám pro sebe, do kterého nemá člověk šanci proniknout, obzvlášt pokud čte i něco jiného než jen YA.
  Já mám radši blogy, na kterých autor alespoň občas přispěje nějakým svým zamyšlením, recenzí na film nebo seriál, nebo třeba popíše cestu vlakem, to je úplně jedno, ale dává do toho něco ze sebe, něco, co je originální a odliší ho to od ostatních. Hledat tyhle knižní blogy, to je jako hledat jehlu v kupce sena.
  anjoa

  OdpovědětVymazat
 11. Naprosto souhlasím. Já jsem byla nadšená, když jsem viděla pár Knižních blogů a hned také chtěla blogovat, protože knihy odjakživa miluji, ale po pár měsících jsem zjistila, že jsou skoro všechny blogy stejné. Knižní doupě čtu ráda, hlavně pro to, že je to prostě jeden z těch prvních blogů a vše nové se objeví nejdřív u ní a pak to všichni zkopíruji, ano čte YA atd, ale ve svém žánru je prostě kvalitní zdroj informací pro tyhle nadšence, ale štve mě, jak všichni čtou to samé, ano já si také přečtu nějaký recenzní výtisk stejný jako oni, ale protože mě to zajímá, jinak se nezaměřuji na YA a neskutečně mě štvou jak už tady zmiňovala Cecilka ty nekvalitní recenze, bože aspoň si to přečtu po sobě, chápu, že chybí dělá každý, ale v každé třetí větě mít hrubku nebo věty nedávající smysl fakt nepotřebuji číst. Akorát se dozvím kdo je k zulíbání a děj stránku po stránce a nic víc, už dlouho se o tom chystám napsat článek :) Já píšu recenze málo, nejsem aktivní, ale s každou recenzí si třeba tři dny hraji, vylepšuji, opravuji, přemýšlím o ní, abych neřekla moc ani málo, moc knižních blogů teď už nečtu, jen pár vybraných, u kterých vím, že třeba nepříspivají často, ale kvalitní zajímavé články či recenze a jsem moc ráda, že jsem objevila Tvůj blog :)

  OdpovědětVymazat
 12. Naprosto souhlasím, já mám blog o všem možném, ale ta knižní část asi převažuje. Mám ji ale rozdělenou na recenze-tam píšu hlavně YA a pak doporučení-tam mám všechno, co mě nějak zaujalo nebo prostě stojí za přečtení. Takže úplně klasický knižní blog to není, třeba meme nedělám ani jedno.
  Co se týče spolupráce s nakladatelstvími, taky jsem uvažovala, že až blog trochu rozjedu, zkusím do nějakého napsat, ale nakonec se mi ozvali dříve oni. První výtisky jsou teprve na cestě, ale to, že si mě sami našli, prostě potěší. Přestože těch blogerek asi bude mraky.
  Kdyby si se chtěla podívat na můj, budu moc ráda.
  http://kocicikosik.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 13. Tvůj blog vypadá zajímavě! Je to takový mix všeho, co mám ráda. :) Mimochodem, moc gratuluji, že se ti ozvalo samo nakladatelství, to se, myslím, často nestává a když už, tak jde většinou o nějaký už "profláklejší" knižní blog. :)

  OdpovědětVymazat
 14. Hlavní trend je poslední dobou na blogu kritizovat. Nevím, odkud to přišlo, ale zjevně se ti tahle tendence zalíbila až tak, že se trefuješ do vlastních řad a zapomínáš na svoji účast v těch pokleslých projektech. A můj názor je, že i ten nejhorší knižní blog o největším braku je lepší činnost, než "klasické" "blogísky" o kosmetice, klucích apod. (jestli se to ještě dělá, ale za mých let to bylo rozšířené dost).
  Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Měla by sis znovu přečíst ten článek. Nikde se nezmiňuji, že by mi projekty na knižních blozích připadaly pokleslé. Kritizuju hlavně to, jak blogy produkují jedno a to samé v bleděmodrém, pořád a pořád, na jedno brdo. Je fakt, že ty "blogísky", které máš asi na mysli, nesleduju, ale znám spoustu blogů o kosmetice a klucích, které rozhodně stojí za to číst (Život podle Lucie a Citová prostitutka asi hovoří za vše). Každopádně "nejhorší knižní blog o největším braku" mi přijde jako srovnatelná činnost s těmi "blogísky". Podle mě se jich už tolik nevyskytuje. Nebo je to tím, že je nevyhledávám.

   Vymazat
 15. Ahoj ahoj...
  Vidím, žes byla na mojí přednášce. Nechci se tady s nikým hádat, protože s velkou většinou toho, co jsi napsala souhlasím. Moje přednáška ale byla o průměrné české blogerce/blogerovi. A jak jsi sama napsala, jsou to právě tyto blogy - neoriginální, kýčovité... Až budu mít víc času, ráda se k tomu vyjádřím. To jen tak na okraj, aby to nevypadalo, že hážu všechny blogery do jednoho pytle a nevšímám si těch lepších.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Omlouvám se, nechtěla jsem, aby to vyznělo vůči tobě nějak špatně, ta přednáška se mi sama o sobě moc zamlouvala. ;) Jen mě právě při té tvé přednášce napadlo, jak je to smutný, že právě tohle jsou ty nejčastější průměrné české knižní blogy.

   Vymazat
 16. chtěla bych mít takový starosti

  OdpovědětVymazat
 17. Koukám, že diskuze už není moc aktuální, ale i tak přispěji. Bloguji krátce (3 měsíce?) a za tu dobu jsem narazila asi jen na 2-3 blogy věnující se z větší části knihám (rozhodně to nejsou ty nejznámější), které by mě zaujaly. Všechny ty blogy jsou opravdu na jedno brdo, vůbec nerozumím tomu, co je to chvástačka a meme a recenze ani nečtu, stačí mi pohled na ty prapodivné amatérské obálky většiny YA titulů...Jediný smysluplný projekt mi momentálně přijde knižní maraton, protože to člověka motivuje víc číst. Osobně preferuji českou literaturu a poezii, takže si akorát při četbě těchto blogů připadám tak trochu sto let za opicema, ale na druhou stranu blogy čistě o "seriózní" literatuře by mě asi taky nebavily, toho si užiju dost při studiu, ale ráda bych jednou objevila nějakou všehochuť, osobitý styl...O něco takového se pokouším, zatím je to opravdu jen pokus.

  http://of-monsters-and-earrings.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Docela by mě zajímalo, které obálky ti přijdou amatérský a proč. Neber to jako nějaký útok, fakt bych to chtěla vědět :) Co to pro tebe vlastně znamená, že je to amatérské.

   Vymazat
 18. Pěkný článek, docela mě překvapila VeEee se svým příspěvkem do diskuze, ale tak když to tak vidí. Já mám pár svých oblíbených blogů, ale ani na nich nečtu všechno. Jen když mě nějaký článek, třeba takovýhle názorový, zaujme, nebo pokud jde o recenzi na knihu, o které sama uvažuju, že si jí koupím. Jinak zkus zajít ke mě na ohanamon.blogspot.com, docela by mě zajímalo, co bys na můj blog řekla. Snažím se tam střídat recenze na YA a na beletrii pro starší čtenáře, taky tak knihy čtu, abych nezblbla, YA je totiž sice fajn, ale přijde mi to, že když člověk čte jenom to, začne mu to vymývat mozek. Alespoň mě se něco podobného dělo, tak to prokládám něčím duchaplnějším. Jediné meme, které se u mě na delší dobu usadilo, bylo Bylo nebylo a to proto, že jsem tak první větou upozorňovala na knihu, která mě třeba zrovna zaujala, ale teď už nepřispívám ani do toho, nějak mě to neustálé opisování nebaví.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky. Tvůj blog čtu víceméně pravidelně, odkaz na něj najdeš i na stránce LINKS na mém blogu a zmiňovala jsem se o něm i na mém Naučmese kurzu o knižním blogování, patří zkrátka mezi mé oblíbené. ;)

   Vymazat
  2. Páni, díky..jen se bojím, jestli jsem nebyla odstrašující příklad :) Já tvůj blog objevila teprve nedávno, ale moc se mi tu líbí, takže teď už tě mám v bloglovinu a hned jak něco napíšeš, budu tady

   Vymazat
 19. Jsem už tak trochu dinosaurus, takže překvapeně koukám na kritizované (právem) knižní blogy. Já na ně doteď vůbec nenarazil, a co znamená YA jsem si musel vygooglit :).
  Když jsem před dvěma lety psal úvahu nad knižními weby a přidal odkazy, není mezi nimi ani náznak blogísků. Možná je to ale další fáze knižního boomu.

  OdpovědětVymazat
 20. Koukám, že jsem chytře zapomněl přidat odkaz na tu úvahu, tady je: http://blog.wuwej.net/2011/03/13/zamysleni-nad-kniznimi-weby-a-prehled-odkazu-nadavkem.html

  OdpovědětVymazat
 21. Ahoj. Ráda bych tě pozvala do mého nového KNIŽNÍHO KLUBU. Prosím, mrkni se :-) http://marziin-koutek.blog.cz/1311/knizni-klub

  OdpovědětVymazat
 22. Neviem som k tomu dosť správne vyjadriť aby to celé dávalo zmysel. Hlavne preto že ja mám svoj blog naozaj krátko a nemám takéto skúsenosti s blogom. Kedysi som mala blog asi 3 roky ale dovtedy neexistovali žiadne výzvy a meme atď.
  Z jednej strany s tebou súhlasím. Keď som si zo začiatku prezerala blogy, veľmi mi vadili meme. Naozaj veľmi a vravela som si .. to tu nemá čo robiť. Teraz mám blog ja , a mám na blogu meme .. ale myslím že len 4. Ale také ktoré sa páčia mne. A myslím že to je každého vlastné rozhodnutie. Každí si riadi svoj vlastný blog a preto že ma niekto na blogu meme neznamená že sa opakuje, alebo sa snaží ísť s ostatnými. A to je môj prípad. Ja som si pridala meme preto lebo sa mi to páči a pekne to súvisí s knižkami a radujem sa z toho ak môžem vybrať 6 obalov z jednej knihy a povedať ktorý obal sa mi páči najviac :) Je to potešujúce. Ale len pre mňa.
  Ja naozaj neviem čo si myslieť. Myslím že každý si zariadi blog ako chce ..alebo je to naozaj tak že sa blogy kopírujú? Vidíš ja nato až tak nemám názor že neviem nič povedať o svojom blogu lebo je tak jednoduchý že mne záleží len na príspevkoch :D
  Teda ospravedlňujem sa že to najviac ospevujem meme ale presne to mi utkvelo v pamäti.

  OdpovědětVymazat
 23. Mluvíš mi z duše. Všude jsou stejná memes, padesát lidí padesátkrát opíše první větu z nejnovější vydáváné knížky, všichni opěvují jednu mužskou postavu...
  I já sama chci psát recenze a o knihách, ale je to těžké, nějak se odlišit, vybočit. Zrovna jsem o tom přemýšlela, když jsem dumala jak psát recenze, abych byla alespoň trochu jiná. Je to těžké.

  OdpovědětVymazat
 24. Na tento post jsem narazila náhodou, tak bych se chtěla zeptat, zda se za tu dobu něco změnilo a někdo by mi mohl doporučit "dospělý" knižní blog, zatím se mi nepodařilo na nic narazit. Děkuji za doporučení. J.

  OdpovědětVymazat