Velká ryba: román mytických rozměrů

neděle 24. února 2013

Předpokládala jsem velmi mylně, že román Velká ryba bude přesně tak velkolepý a pohádkový jako je stejnojmenný film režiséra Tima Burtona. Snímek nepochybně přidal knize na slávě, ale od knižní verze příběhu se dost liší. Základní premisa je stejná: čtenář sleduje životní osudy Edwarda Blooma očima jeho syna Williama, od narození, přes neuvěřitelné zážitky až do smrti. V knize ovšem není místo pro oslňující pohádkové historky, je to mnohem intimnější dílo, svými odkazy na mýty známé i mýtus jako takový se však stává něčím jedinečným, rozměrným, dá se říct i nepolapitelným. Zkrátka velkou rybou.

Nemusíte věřit příběhům, věřte na příběhy


Edward Bloom byl úžasným člověkem, jehož šarmu a charismatu podlehli všichni. Odjakživa měl jasno v tom, co chce v životě vykonat, že chce být velkým a nezapomenutelným. Miloval vtipy, byl to dobrák od kosti a výborný společník. Zkrátka skvělý člověk. Jeho syn William ovšem tuší, že pod touhle vrstvou se skrývá ještě něco víc, má pocit, že jeho otec mu svou skutečnou tvář nikdy doopravdy neukázal. A teď, když jeho otec leží na smrtelné posteli, William konečně odkrývá alespoň něco málo z toho fantastického tajemna, kterým se Edward Bloom obestřel.

Autor knihy, Daniel Wallace, do příběhu jemně a nenásilně vsunul odkazy na spousty skutečných mýtů: přes Héraklaita, Augeiovy chlévy až po pekelného psa Kerbera. Čtenář je všechny nenajde hned, možná až po druhém a třetím přečtení knihy, což je jeden z důvodů, proč se k Velké rybě ještě někdy vrátím a přečtu si ji znovu. Myslím, že svým dílem chtěl Wallace možná vzdát i poctu nebo dík Jamesu Joyceovi, když hlavního hrdinu pojmenoval Bloom - stejně tak se totiž jmenoval i protagonista Joyceova románu OdysseaS tímto dílem má opět co do činění mýtus. V příběhu ovšem nejde jen o mýty dosud známé, ale o mýtus zcela nový - o samotného hlavního hrdinu, jež se celý život toužil stát mýtem nejen v očích svého syna, ale i celého světa.

Velká ryba ovšem není jen o mýtech, je také o důležitosti jednoho lidského života, o tom, jak se dobrat skutečné pravdy o životě jiných, o lásce, o hledání vlastní identity. O tom, že "Nemusíš věřit mým příběhům... stačí, když budeš věřit na příběhy," jak říká Edward Bloom svému synovi. Tohle poselství provází čtenáře celou dobu a myslím, že si ho všichni dobře zapamatují. Stejně tak je do celé knihy vtisknuto jižanské prostředí, které už znám z románů Johna Steinbecka a které jsem si velmi oblíbila. Je tolik typické, že i Daniel Wallace bývá označován jako "jižanský autor" a pravděpodobně se právě díky této knize stane jedním z nejslavnějších.


Neskutečný, a přesto uvěřitelný


Celý příběh je psaný jednoduchým a srozumitelným jazykem, okrášlený mnoha metaforami a vtipy, jimiž Edward Bloom přímo srší. Ani česká verze čtenáře neochudí o některé jazykové hříčky, týkající se kupříkladu právě metafory. České vydání je v závěru doplněno životopisem autora a doslovem, který rozebírá knihu, uvažuje o lidech, rybách a mýtech a srovnává film a knihu. Autorem toho všeho je Jakub Guziur. Myslím, že to vůbec není na škodu, alespoň to čtenáři dodá nový pohled na příběh o té velké rybě a pomůže mu to utřídit myšlenky.

Zamlouvalo se mi i roztříštění textu na drobné kapitolky, přišlo mi, že dodávají knize větší čtivost a čtenář se nikdy nenudí, když na něj už za další stránkou vykukuje zase nová kapitola. Všechny mají ovšem jednu věc společnou - Edwarda Blooma. Je to nepochybně fantastický hlavní hrdina, kterého si (stejně jako všichni, co se s ním někdy setkali) prostě okamžitě zamilujete. Kromě Williama, plnícího spíš jen úlohu vypravěče a posluchače otcových historek, jsou tu samozřejmě i další postavy, které ovšem tak nějak splývají a zdají se být nepodstatné, protože to důležité v každičkém odstavci celé knihy je prostě a jasně Edward. To on utváří Velkou rybu a dělá ji tím, čím je - neskutečným mytickým románem, jemuž je velmi snadné uvěřit.

Velká ryba: román mytických rozměrů (Big Fish: A Novel of Mythic Proportions) / Daniel Wallace / Martina Knápková / 1998
Za recenzní výtisk děkuji knihkupectví Eruditus.

FACEBOOK | INSTAGRAM | TWITTER | BLOGLOVIN | ASK

2 komentáře

  1. Ten film mám moc ráda, ani jsem netušila, že má knižní předlohu. :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Taky jsem to nevěděla hned, jak mě film okouzlil a byla jsem teď hrozně ráda, že jsem konečně dostala příležitost si přečíst knižní verzi. :-)

      Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.