The Words. Kdybyste našli dokonalý příběh, nechali byste svět myslet si, že je váš?

sobota 6. října 2012

Ale ne, nebojte, rozhodně svůj blog nezahltím recenzemi na filmy. Tohle vlastně vůbec není recenze, nejsem žádný filmový znalec (nejsem, koneckonců, ani knižní znalec, ale daří se mi to předstírat mnohem snáz). Je to spíš jen takový tip na zajímavý film. Nedávno jsem na něm byla se svou kamarádkou a jelikož se kolem nás usadily samé zamilované páry, očekávala jsem, že to bude hollywoodský "slaďák" se všemi typickými klišé, ale snímek The Words mě upřímně mile překvapil.
Zdroj: static.screenweek.it
S mým blogem tématicky film vlastně docela ladí, celý se totiž odehrává mezi knihami, v nakladatelství a v knižním "průmyslu". Mladý a nadějný Rory Jansen se mermomocí snaží napsat bestseller, který by proslavil jeho jméno na pultech knihkupectví, ale sepsat pořádný příběh, který by někdo vydal, se mu prostě nedaří. Jinak se mu všechno vychází - má chápavého otce a sympatickou přítelkyni. Vše se ovšem rapidně změní, když na líbánkách v Paříži v jednom starožitnictví najde prastarou brašnu a v ní příběh s velkým P. Opravdovou a dechberoucí knihu napsanou strojopisem na mnoha zašlých listech. Zoufalého Roryho samozřejmě nenapadne nic jiného, než že si tohle dílo od neznámého autora přivlastní a přepíše ho na počítači. Úspěch se dostavuje okamžitě: Rory Jansen se stává nejúspěšnějším spisovatelem roku, trhá rekordy prodejnosti, získává literární cenu.

Film vám určitě nezkazím, když prozradím, že nemá jen tuto jednu dějovou linii. Nesnaží se klamat diváky, takže od prvních minut je jasné, že dějových liní bude víc - celkem jsou tři a jedna zajímavější než druhá. První je už s výše zmíněným Rorym, druhá se týká pravého autora toho úžasného příběhu, starce (ano, opravdu ho tak ve filmu nazývají), který Roryho najde, aby mu prozradil, kdo skutečně napsal jeho velkolepé dílo. Třetí a asi nejdiskutabilnější linie se odehrává v přednáškovém sále, kde slavný spisovatel předčítá svou nejnovější knihu, ve které se odehrává vše zmíněné - od Roryho až po starce. Spisovatele Claye při tom ještě svádí půvabná studentka, která se mermomocí snaží zjistit, jak to celé dopadlo a jaký je skutečný závěr příběhu.

Zdá se vám to trochu příliš komplikované? Osobně jsem neměla problém se v jednotlivých linií orientovat. V podstatě jsem nenašla nic negativního - možná až na neskutečně protivnou Olivii Wilde, která svádivě pomrkává na autora všech ostatních dějových liní. Možná proto, že jsem od filmu neočekávala nic světoborného, se mi nakonec tolik zamlouval. Samozřejmě nejde o žádný hlubokomyslný, intelektuální snímek, nicméně je to film s příjemnou atmosférou, kterému nelze upřít zajímavý a originální příběh. A milovníky knih navíc jistě upoutá lákavé literární prostředí.

The Words

Drama/Romantický
USA, 2012, 102 min

Režie: Brian Klugman, Lee Sternthal
Hrají: Zoe Saldana, Olivia Wilde, Bradley Cooper, Jeremy Irons, Dennis Quaid

3 komentáře

 1. Děkuju za filmovou inspiraci :-)
  Nedávno jsme s mužem byli v kině poprvé po třech letech, a tak nás to namlsalo, že už vymýšlíme, na co půjdeme příště. Dá-li Bůh a hlídací babičky :-)
  Mimochodem, moc pěkný nový "nadpis" blogu :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není zač, pokud hlídací babičky dovolí, určitě na film zajděte. :) A děkuji, jsem ráda, že se někomu moje kostrbaté malůvky zamlouvají. :)

   Vymazat
 2. nevyzerá to zle 8)
  a pekné herecké obsadenie 8D

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.