Máte rádi Jane Austenovou? Tak se seznamte se slečnou Darcyovou

pátek 26. října 2012

Také bezvýhradně milujete příběhy Jane Austenové? Pokud se řadíte mezi její obdivovatele, určitě byste neměli minout ani román Slečna Darcyová se nevzdává. Ten ovšem nesepsala slavná autorka Pýchy a předsudku, nýbrž její obdivovatelka, Elizabeth Astonová.

Zpátky u Darcyů


Cassandra Darcyová se navzdory nepřízni osudu (její přítel si ji bez věna odmítl vzít a ona mu za to dala košem) rozhodla postavit na vlastní nohy za každou cenu. Nehledí na pomluvy a nedbá na svou pošpiněnou pověst a umíní si, že se sama uživí v Londýně jako profesionální malířka. Kromě nepříjemných rodinných příslušníků jsou tu ovšem i další intrikáni, kteří mají s Cassandrou nekalé úmysly. Naštěstí se vždycky objeví někdo, komu Cassandra není úplně proti mysli, takže šťastný konec, jehož podobu čtenář rozpozná už na začátku příběhu, není překvapením...

Začnu protentokrát s těmi zápory. Není jich moc, ale přece jen má kniha své mouchy. Jedním takovým problémem je fakt, že se Elizabeth Astonová mermomocí snaží psát ve stylu Austenové, neustále oživuje staré postavy, místo aby vymýšlela nové a vůbec celkově se zuby nehty drží "originálu". Neuškodilo by, kdyby si od Austenové pouze "vypůjčila" onu sestřenku Cassandru a dál rozvíjela knihu čistě jen podle svého. Není nutno čtenáři na každé druhé straně připomínat, že čte o někom z mladší rodiny Darcyů, které vymyslela slavná Austenová. Navíc, nalijme si čistého vína, kvality psaní takové spisovatelky, jako byla Jane Austenová, nemůže dosáhnout snad nikdo. Další negativní záležitostí je samotný začátek knížky, který je zbytečně rozvleklý a zdlouhavý, navíc jsem trochu ztrácela nit, protože jsem si ještě ani nestihla zapamatovat jména hlavních postav a už autorka začala přeskakovat z minulosti do přítomnosti a zase zpátky. Postupně sice děj nabírá příjemný spád, ale konec už zase trochu kazí překotné vysvětlování a rozhřešení.


Lehké doteky lásky a literatury


Naštěstí kladů je tu víc než negativ. Tak především, Cassandra Darcyová je úžasná literární postava. Pominu-li fakt, že se svou nevypočitatelnou povahou neustále způsobuje problémy sobě i druhým, přičemž "ti druzí" jí pak vždycky musí zachraňovat, už dlouho mi nebyl hlavní hrdina tak sympatický. Líbilo se mi, jak si uměla stát za svým, zachovat si chladnou hlavu ve vypjatých situacích a hlavně, jak se dokázala bezhlavě zamilovat bez ohledu na důsledky. :) Zkrátka pravá Darcyová. Zpočátku jsem se trochu bála, že se opět vrátí ke své první lásce, Jamesovi Eyrovi, který si ji chtěl vzít pouze pod slibem, že za ni dostane pořádně zaplaceno (rozuměj - že Cassandra do manželství přinese tučné věno). Dokonce, ačkoliv Cassandra alespoň zpočátku tvrdí, že byla do Eyra opravdu zamilovaná, nedělá jí problémy odmilovat se a zamilovat zase do někoho jiného. Ačkoliv by to asi většině přišlo normální a jen by to příběhu dodalo punc reálnosti, mně osobně to přijde celkem smutné.

Na knize musím vyzdvihnout i to, že se v ní objevuje spoustu prvků umění - samozřejmě nejvíc jich vnáší sama hlavní hrdinka coby amatérská malířka, ale sem tam se mihnou i nějaké hudební nebo literární zmínky. Opravdu mě potěšilo, když se Cassandra přestěhovala k paní Griffinové, spisovatelce románů, a začala navštěvovat umělce v literární kavárně. Občas se tedy na stránkách objeví i Byronovo nebo Keatsovo jméno...

Mínus bych tedy dala nevyvážené koncepci a někde až zbytečně přehnanému "austeniánství". Jako plus bych naopak hodnotila velice sympatickou hlavní hrdinku, lehké doteky literatury, hudby a malířství, a také prostředí, ve kterém se příběh odehrává; Londýn v době, kdy po jeho ulicích pomalu drkotaly honosné kočáry s dámičkami, které parapletem zakrývaly tvář a svému milému nemohly napsat ani dopis, dokud nebyli zasnoubeni, mě nikdy nepřestane fascinovat.

Slečna Darcyová se nevzdává (The True Darcy Spirit) / Elizabeth Astonová / Eva Kondrysová / 2006
Za recenzní výtisk děkuji knihkupectví Eruditus.

2 komentáře

  1. Děkuju za inspiraci ke čtení. Samozřejmě se taktéž řadím mezi milovnice Austenové, takže se ráda nechám opět vtáhnout do jejího světa :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Není zač. :) Slečna Darcyová je určitě dobrou volbou, pokud se chceš vrátit do "austenovské" Anglie. ;)

      Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.