Pokud do 60 dnů nestihnete přečíst knihu, nikdy se nedozvíte, jak to dopadlo

sobota 29. září 2012

Zdroj: weheartit.com

Včera mě zaujal článek na serveru novinky.cz. Psalo se v něm, že jedno vydavatelství v Argentině začalo distribuovat knihy psané mizejícím inkoustem. Pokud příběh nedokážete přečíst během dvou měsíců, slova v knize zcela vymizí a vy už nikdy nezjistíte, zda na vás na konci čekal happyend.

Celý tento nápad tzv. "mizejících knih" byl uveden do chodu za účelem přimění čtenářů, aby své knihy neodkládali do knihoven na neurčito. Určitě to taky znáte - koupíte si nebo dostanete zajímavou knihu, ale protože na ní teď prostě není čas a nebo máte rozečteného něco jiného, někam ji uložíte s tím, že brzy na ni přijde vhodná doba, případně si ji schováte na prázdniny nebo deštivé dny. S tím se ovšem argentinské vydavatelství rozhodlo skoncovat; chtějí donutit své čtenáře, aby zakoupené knihy přečetli nejpozději do 60 dnů. Jakmile jednou otevřete obal knihy, začne běžet lhůta, která nepočká.

Na jednu stranu je to nápad vskutku neotřelý a zajímavý, přece jen, znám lidi (a sama se k nim taky občas řadím), kteří nechávají knihy ležet ladem. Jenže na druhou stranu - když si koupím pěknou knihu a přečtu si ji, obvykle se k ní ještě v budoucnu vracím. A vůbec, není zločin nezachovat knihy pro budoucnost? Třeba pro naše děti? Navíc, ne vždycky mám na daný žánr chuť a náladu, ne vždy se mi příběh zamlouvá - to ale neznamená, že se to nemůže třeba za rok změnit. Podle mého názoru je tedy lepší, že třeba někomu v knihovně čekají nedočtené knížky, než aby překrásné příběhy po dvou měsících zmizely navždy. Reedice řady Budoucnost není naše, která dostala název Kniha, která nemůže počkat, je zatím naštěstí hitem pouze v Argentině. Snad se mizící inkoust nedostane i do českých knih.

6 komentářů

 1. Vůbec bych se do takového projektu nepouštěla. Vášnivý čtenář si nic takového nikdy nekoupí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím. Není nad to mít plnou knihovnu krásných příběhů, ke který se mi vždycky můžu vrátit.

   Vymazat
 2. Je to naozaj zaujímavá novinky, ale súhlasím s tebou, proste to nie je ono, kniha je kniha a treba ju zachovať 8) sama mám doma pár knižiek, na ktoré som ešte nemala čas alebo chuť a pritom som vášnivý čitateľ, takže miznutie knihy by sa mi nepáčilo 8)

  OdpovědětVymazat
 3. Nelíbí, dělá to z knih ještě větší konzum, než teď [relativně] jsou. Nutí tě to knížku rychle "spotřebovat" a nestihneš si ji vychutnat. Navíc to vylučuje i možnost se k ní vrátit, jak píšeš. Somárina, děs běs, nechceme to tady, fuj. :)

  OdpovědětVymazat
 4. E_V_E, Zia Gouel: Jsem ráda, že máte stejný názor, totiž že mizící inkoust v knihách je jen na škodu. Snad se neobjeví žádný fanoušek tohoto projektu u nás. :)

  OdpovědětVymazat
 5. To by byla ještě větší pohroma než elektronická čtečka!

  Barevný svět v hrsti

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.