Kabinet pražské německy psané literatury

pondělí 10. září 2012

To by bylo, abych, čerstvě zabydlená v Praze, nenavštívila nějaký ten literární koutek. Cestou domů tramvají jsem si všimla Pražského literárního domu, který se nachází v Ječné ulici. Neváhala jsem samozřejmě a hned po víkendu se tam vydala na průzkum. Měla jsem štěstí, zrovna tu otevřeli novou stálou expozici s názvem "Kabinet pražské německy psané literatury". Sice jsem nepřišla v oficiální čas pro komentovanou prohlídku, nicméně tamější průvodce se mě i přesto ujal, celou výstavou mě provedl a nechal mi i čas, abych si prohlédla všechno dopodrobna - jak knihy, tak interaktivní vymoženosti. Velice mile mě překvapil přístup k návštěvníkům, tato nezisková organizace se chová velmi příjemně a vstřícně a navíc jsou to zjevně odborníci a o tom, co světu představují, toho vědí spoustu.
O Pražském literárním domu už asi slyšel každý, pokud se o něm chcete dozvědět něco víc, bude nejlepší, když se mrknete na internetové stránky. Co se týče výstavy, jejím tématem je německá literatura pražská - tudíž se samozřejmě setkáte se jmény jako Kafka, Rilke, Werfel, Brod a další. Čekají na vás životopisy spisovatelů, něco z historie doby, ve které žili, knihy, různé dobové kusy nábytku, poslech "pražského" německého dialektu. Já jsem ocenila zejména desítky knih prózy i poezie, které jste si klidně mohli "osahat"; není to jako v muzeu, kdy jen zdálky z vitrín můžete obdivovat zaprášené bichle, kdepak. V literárním domu si je smíte vzít do ruky, listovat jimi, přičichnout k nim. Prostě zážitek. Kladně hodnotím také celý interiér, ve kterém se zvláštním způsobem podařilo zkombinovat moderní přístroje 21. století s věcmi, které obsahoval běžný obývací pokoj z přelomu století minulého. Interaktivní záležitosti vedle psacího stroje působily zvláštně, ale kupodivu ne rušivě. Celkově hodnotím výstavu víc než kladně - pokud budete mít cestu kolem, rozhodně si na ni udělejte čas.

1 komentář

  1. Dobrý den, pokud se nemýlím a mám tu čest s autorkou webu What Jane Read, měl bych na Vás velkou prosbu. Jsem editorem Biblia, přílohy Literárních novin, a do právě chystaného únorového čísla píšu článek o česko-německo-židovské literatuře s cílem představit dvě zajímavé publikace - první díl Kafkovy biografie od Reinera Stacha a knihu Cizí i blízcí. Při hledání vhodného obrázku na titulní stranu, kde dotyčný článek bude, jsem narazil na Vaše fotografie z Pražského literárního domu a jedna z nich mě velmi zaujala (snímek s nápisy a kresbami s příslušnou tematikou). Nebyla byste ochotná nám dotyčnou fotografii v tiskové kvalit poskytnout? Času bohužel není mnoho, proto Vám píšu různými cestami a předem prosím o brzkou odpověď, ať už bude kladná, či záporná. S pozdravem Petr Nagy (pnagy@literarky.cz)

    OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.