Marcelo ve skutečném světě dojme a nadchne všechny čtenáře

sobota 7. července 2012

Na tuhle knížku už jsem četla spoustu pochvalných recenzí, a tak když jsem ji spatřila v knihkupectví, prostě jsem ji tam nemohla nechat. Recenze nelhaly, Marcelo ve skutečném světě se pro mě stává jednou z nejlepších knih letošního roku a možná i jednou z nejlepších knih vůbec.
Psát o lidech, kteří jsou nějakým způsobem jiní než ostatní, je velmi citlivé a ne zrovna jednoduché téma, zvlášť když jde o Marcela Sandovala - hlavního hrdinu příběhu. Na první pohled docela obyčejnému, sedmnáctiletému klukovi byla před lety diagnostikována specifická forma autismu a Aspergerova syndromu. K tomu se ještě navíc váže VH, neboli "vnitřní hudba", kterou Marcelo slyší ve svém nitru. Kvůli tomu všemu si ale se "skutečným" světem příliš nerozumí a raději se uchyluje do bezpečí své soukromé školy, kde tráví čas s poníky a s lidmi, kteří jsou na tom podobně nebo častěji ještě hůř. Z poklidného, spokojeného života ho vytrhne až nucená brigáda v otcově právnické firmě, kde se má Marcelo všechno o opravdickém světě naučit.

Zpočátku (a hlavně podle kouzelné obálky) jsem se domnívala, že příběh o Marcelovi bude možná až tak trochu pohádkový. Ale ne, jedná se o velmi realistické vyprávění z dnešního Bostonu, ve kterém je dokonce plno právnické hatmatilky (Stork zkrátka své bývalé povolání nezapřel), ale to nakonec knize neubírá nic na její kráse. Autor si na své bedra vzal ještě jeden nelehký úkol - rozhodl se totiž, že příběh bude vypravovat sám hlavní hrdina, tudíž se celý děj odvíjí ve vyprávění v ich-formě. Všechno ale zvládl na jedničku a román vyladil do nejmenšího detailu, takže ani na okamžik o ničem nezapochybujete. I když nejde o napínavý trhák, do kterého byste se začetli a nepřestali byste až do samého konce, je to spíš poklidnější kniha bez velkých odhalení a senzačních dobrodružství, má toho v sobě tolik, že si ji zkrátka zamilujete ať chcete nebo ne. 


Dokonalá symfonie bez falešného tónu


Spisovatel pokračuje v tom pozvolném tempu s velice reálným příběhem po celou dobu a nevybočí ani v závěru příběhu. Proto nečekejte žádnou gradaci a už vůbec ne doják, při kterém přes slzy ani neuvidíte na čtení. Stork se zkrátka od první do poslední stránky drží svého projevu zuby nehty a je to asi dobře, i když by mi dojemnější konec nevadil. Svůj reálný nadhled si drží i při budování charakterů jednotlivých postav - od Marcela přes jeho rodiče až po "kamarádku" Jasmine z nové práce. Líbilo se mi, že přesně jako ve skutečném světě, ani jedna postava není vyloženě černobílá - každá má svá pro a proti, svá tajemství, své chyby. I Marcelo. Jeho postava se pochopitelně okamžitě stala mým favoritem mezi ostatními. Především na ní Stork opravdu zapracoval, a protože Marcelo sám příběh vypráví, je na něm krásně vidět, jak se během jednoho léta v právnické firmě změnil a dozrál. Nejsou to žádné násilné, velké změny, jen drobné nuance znatelné v jeho chování a v jeho mluvě, ale právě tyhle maličkosti mají mnohem větší váhu, než kdyby se Marcelo celý změnil od základu.

Že kniha o Marcelovi ve skutečném světě je opravdu dokonalou symfonií bez jediného falešného tónu dokazuje i styl, jakým autor píše. Je sice možná jednoduchý, ale velmi přímý a lehký. Podstatnou součástí jsou dialogy, na kterých si mnoho spisovatelů zláme vaz, protože je zkrátka neumí udělat zajímavé; to ale není Storkův případ, nemusíte se bát, že by v knize bylo něco nudného nebo bezduchého. Příběh je oddělen kapitolami většinou po několika stranách, které ukončují děj někdy v okamžiku, kdy opravdu něco končí a někdy i ve chvíli, kdy se odehrává nějaký důležitý moment - je to zkrátka naprosto vyvážená směs.

Těžko se hledá něco, co by na knize šlo kritizovat. Nejspíš se nebude příliš zamlouvat těm, kteří rádi hltají dobrodružné akčňáky, ale myslím, že není na škodu si občas odpočinout a zkusit něco k zamyšlení. A Marcelo opravdu k zamyšlení je - asi nemá cenu tady, v recenzi, hloubat nad údělem autistů a jim podobným a nad chováním k nim, ale věřte, že vás kniha donutí o tom popřemýšlet. A nejen o tomhle. Každopádně je Marcelo ve skutečném světě opravdu jedinečným příběhem a já jen mám radost, že jsem ho v tom knihkupectví zahlédla a že se k ní teď, kdykoli budu chtít, zase mohu vrátit a přečíst si ho znovu. Protože Marcelo je přesně tím typem knihy, ke které se pravidelně vracíte a nemůžete se jí nabažit.

Marcelo ve skutečném světě (Marcelo In the Real World) / Francisco X. Stork / Milan Žáček / 2009

3 komentáře

 1. To vypadá opravdu zajímavě, o knize slyším poprvé, ale děkuji za tip...hned se stává novou položkou v mém nekonečném seznamu knih, které se chystám číst. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě si Marcela přidej minimálně do první top 10 k přečtení, protože to opravdu stojí za to. Je to zkrátka dokonalá kniha.

   Vymazat
 2. Mně knížku zaslal v originále až domů samotný pan Stork, takže si asi dokážeš představit jako ohromnou radost jsi mi udělala touto pochvalnou recenzí. A když už jsem u tvé recenze - píšeš hrozně krásně, umíš se skvěle vyjádřit a je vidět, že do psaní recenzí se nemusíš vůbec nutit, že ti to jde samo. Hned si tě přidávám do poblíbených blogů :)

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.