Seznam četby k maturitě

středa 11. dubna 2012

sunset in books' land. by m0thyyku, deviantart.com
(Inspirace z blogu Avante guardia!, jehož autorka Zia Gouel má svůj seznam velice zajímavý a třeba takového Wilda, Fukse, Nabokova či Orwella jí zcela nepokrytě závidím. :-) )

1. William Shakespeare: Romeo a Julie
2. Victor Hugo: Chrám Matky Boží v Paříži
3. Karel Hynek Mácha: Máj
4. Karel Jaromír Erben: Kytice
5. Božena Němcová: Babička
6. Karel Havlíček Borovský: Tyrolské elegie
7. Jan Neruda: Povídky malostranské
8. Romain Rolland: Petr a Lucie
9. Erich Maria Remarque: Na západní frontě klid
10. Jack Kerouac: Na cestě
11. William Styron: Sophiina volba
12. Viktor Dyk: Krysař
13. Karel Poláček: Bylo nás pět
14. Vladislav Vančura: Rozmarné léto
15. Karel Čapek: R. U. R.
16. Ivan Olbracht: Nikola Šuhaj loupežník
17. Bohumil Hrabal: Ostře sledované vlaky
18. František Hrubín: Romance pro křídlovku
19. Ota Pavel: Smrt krásných srnců
20. Michal Viewegh: Báječná léta pod psa

Jak je vidno ze seznamu, zapsala jsem se na základní úroveň maturitní zkoušky - přišlo mi zbytečné riskovat, když má vysněná FF UK stejně na státní maturitu u přijímaček nehledí. Náš seznam se mi zdá celkem dobrý, není tu knížka, kterou bych vyloženě neměla ráda. Jak si můžete snadno spočítat, čeští autoři jednoznačně válcují ty zahraniční, což mi je jen ku prospěchu, jelikož bych ráda ve studiu české literatury pokračovala. Stejně tak pánové mají jasnou převahu nad dámami, které zastupuje jen Božena Němcová.

Jak už jsem říkala, knihy se mi zamlouvají všechny, ale kdybych měla přece jen nějakou vyzvednout, byla by to určitě Sophiina volba (recenze k dispozici), R. U. R. (pro zájemce recenze), Smrt krásných srnců a Na západní frontě klid (také si můžete přečíst recenzi). Nejlépe by se mi nejspíš mluvilo o povídkové sbírce Smrt krásných srnců, kdo četl (nebo i ten, kdo viděl film) ví, že Pavlovy povídky jsou prostě okouzlující, navíc se dají dobře vyprávět. Mezi knihy, které mě nejvíc překvapily, patří určitě Tyrolské elegie, které nejenže jsou opravdu kratičké, ale hlavně úžasně ironické a satirické, psané velmi poutavě. Stejně tak se mi nakonec zalíbil i Nikola Šuhaj loupežník, hlavně potom, co jsem viděla představení Balady pro banditu a také filmové přepracování tohoto muzikálu.

Některých otázek se bojím více, některých méně, ale žádná mě naštěstí neděsí k smrti (od toho jsou tu jiné předměty :-) ). Jak se tyhle knihy líbí Vám? Případně, jak se Vaše seznamy četby liší od toho mého?

(Ještě jednou díky Zie Gouel za inspirativní článek.)

2 komentáře

  1. Držím ti palce, aby ses dostala na UK :) zasloužíš si to. Z toho seznamu jsem přečetla asi 2 díla, ale zkopíruji si ho od tebe :D a budu ho mít nejspíš taky :) věřím, že by sis nic špatnýho nevybrala a navíc tu máš na některé recenze, takže není co řešit. :) Vím, že to píšu pořád, ale fakt mám ráda tvůj blog ;) hodně mě inspiruje ke čtení jiných knih, než jen fantasy a navíc ve mně vzbuzuje ještě větší zájem o českou literaturu :) jen tak dál!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Opět moc děkuji, je krásné číst takovou chválu. ;-) A ještě lepší je číst, že můj blog je někomu prospěšný a že inspiruje ke čtení knih. Díky.

      Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.